Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)

Krokodyl amerykański. By Tomás Castelazo [CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], from Wikimedia Commons
Krokodyl amerykański ma głowę wąską, na jej szczycie znajdują się oczy, nozdrza oraz uszy. Pysk jest długi, zwężający się ku przodowi. Ciało ma krępe. Barwa ciała oliwkowobrunatna, starsze osobniki są matowoszare. Spód ciała jaśniejszy, biały lub żółtawy. Skóra jest gruba i zrogowaciała, pokryta łuskami. Kończyny są krótkie. Ogon jest długi. Dymorfizm płciowy zaznacza się w wielkości ciała. Samce są większe od samic. Młode osobniki są jaśniej ubarwione i pokryte ciemnymi plamami na grzbiecie oraz ogonie.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Krokodyl amerykański występuje w Ameryce Środkowej: w południowej Florydzie w USA, w zachodnim i południowym Meksyku, Gwatemali, Hondurasie, Nikaragui, Kostaryce, Panamie, Wenezueli, Kolumbii i Ekwadorze oraz na wyspach Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego: m.in. na Kubie, Jamajce, Dominikanie i Puerto Rico.
Czy wiesz, że...Krokodyl amerykański jest mniej odporny na niskie temperatury w przeciwieństwie do aligatora amerykańskiego.

Środowisko i tryb życia

Krokodyl amerykański zamieszkuje słodkowodne i słonawe zbiorniki wodne: jeziora, zatoki, laguny, bagna oraz rzeki i estuaria. Preferuje głównie rejony przybrzeżne. Spotykany jest również w skrajnie słonym jeziorze na Dominikanie. Prowadzi samotny tryb życia. Przebywa w norach. Gatunek narażony na wyginięcie (kategoria VU na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES. Poważnym zagrożeniem dla krokodyla amerykańskiego jest utrata i degradacja siedlisk oraz nielegalne polowania (dla jego skóry). Jest agresywniejszy niż aligator amerykański, jednakże ataki na ludzi są rzadkie i słabo udokumentowane.

Rozmnażanie

Krokodyl amerykański to gatunek poligyniczny. Do rozrodu przystępuje co roku. Rozród odbywa się między styczniem a lutym. Jest organizmem jajorodnym. Samica kopie gniazdo w ziemi, do którego składa od 30 do 60 jaj. Jaja składane są do gniazda. Po ich złożeniu samica zasypuje je piaskiem. Inkubacja trwa od 2 do 3 miesięcy. Płeć determinowana jest przez temperaturę otoczenia. Młode krokodyle wylęgają się między kwietniem a majem. Samica strzeże jaj, a później także młodych. Samiec również pełni opiekę nad potomstwem. Młode po wylęgu mierzą około 22 cm. Po upływie 2 do 14 dni stają się niezależne. Po 5 tygodniach rozpraszają się. Dojrzałość płciową osiąga między ósmym a dziesiątym rokiem życia, przy długości ciała 2,5 m. Żyje do 60-70 lat.

Pokarm

Krokodyl amerykański to zwierzę mięsożerne. Żywi się kręgowcami (rybami, gadami, płazami, rzadziej ptakami oraz mniejszymi ssakami), bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami, owadami, pajęczakami) oraz padliną. Poluje i pożywia się w wodzie.
Krokodyl amerykański. By Tomás Castelazo [CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], from Wikimedia Commons Krokodyl amerykański. By Tomás Castelazo [CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Krokodyl amerykański. By Tomás Castelazo [CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], from Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rząd:Krokodyle
Rodzaj:Crocodylus
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź