Żaba rycząca (Lithobates catesbeianus)

Nazywany/a też: żaba byk

Żaba rycząca, fot. shutterstock
Żaba rycząca to jedna z największych żab - dorosłe osobniki mogą ważyć nawet pół kilograma przy długości ciała pond 20 cm! Jej kijanki również są olbrzymie i mogą mieć nawet 15 cm. Pod względem budowy ciała, poza rozmiarami, jest to 'klasyczna' wodna żaba, z długimi nogami i palcami połączonymi błoną pławną. Za oczami dobrze widoczne są bardzo duże błony bębenkowe (średnica większa od średnicy oczu). Kolor ciała jest zmienny, zazwyczaj oliwkowo-zielony. Mięso tego gatunku jest jadalne, na żaby te poluje się (w południowych stanach USA), a także hoduje się na fermach na całym świecie. W wielu miejscach uciekinierzy z hodowli utworzyli dzikie populacje, zagrażające lokalnej bioróżnorodności - jest to groźny gatunek inwazyjny. W Polsce gatunek ten jeszcze nie występuje, ale nie jest wykluczone jego pojawienie się w przyszłości wraz z postępującym antropogenicznym ociepleniem się klimatu.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Żaba rycząca pierwotnie występowała we wschodniej Ameryce Północnej, od południowej Kanady aż po Teksas. Introdukowano ją m.in. w Kalifornii, w Brazylii i w południowo-wschodniej Azji. Jest również obecna w Europie - m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Słowenii i Belgii. We wszystkich tych miejscach spowodowała spadek liczebności rodzimych gatunków płazów - ze względu na swoje rozmiary, poluje na inne żaby, a jej kijanki konkurują z ich kijankami o pokarm. Przenosi również choroby płazów (tzw. ranawirusy), które lokalnie dziesiątkują populacje rodzimych żab.
Czy wiesz, że...Potężny głos żaby ryczące jest wydawany nie tylko przez rezonator na podgardlu, ale także przez... uszy. Wielkie błony bębenkowe nie służą tylko do słuchania, ale również jako membrana zwiększająca natężenie dźwięku. Co więcej, samce na środku błony bębenkowej mają zgrubienie akurat w tym miejscu, w którym błona drga najbardziej - można powiedzieć, że są to zatyczki, dzięki którym nie głuchną od swojego własnego głosu!

Środowisko i tryb życia

Żaba rycząca to ciepłolubny gatunek, silnie związany z wodą. Preferuje duże, nasłonecznione zbiorniki wodne z obfitą roślinnością pływającą. W przeciwieństwie do większości innych żab, może żyć i rozmnażać w stawach zasiedlonych przez ryby. Jej kijanki nie dość, że są duże, to na dodatek niesmaczne, i ryby ich unikają. Dorosłe żaby całe życie spędzają w wodzie lub na brzegu swojego zbiornika wodnego, zimują zagrzebane w mule.

Rozmnażanie

Późną wiosną samce żab ryczących wybierają sobie terytoria, których bronią. Najbardziej poszukiwane terytoria to kępy roślin wodnych, optymalnie nasłonecznione, w których skrzek będzie rozwijał się najszybciej. Samce walczą ze sobą o najlepsze miejsca, gryząc się, wdając w zapasy i podtapiając. Wydają też bardzo głośne dźwięki przypominające ryk krowy (stąd nazwa), słyszalne z odległości kilku kilometrów! Samica wybiera samca na podstawie jakości jego terytorium i składa tam skrzek - w jednym kłębie może być do 20 000 jaj. W cieplejszym klimacie przeobrażają się w ciągu kilku miesięcy, w chłodniejszym zajmuje im to do 3 lat.

Pokarm

Dorosłe żaby ryczące są żarłocznymi drapieżnikami, jedząc praktycznie wszystkie zwierzęta, które zmieszczą im się w wielkiej paszczy. Ofiarami są przede wszystkim inne żaby, ale również myszy, raki, ślimaki i duże owady. Często żywią się też przedstawicielami swojego własnego gatunku (kanibalizm). Kijanki żywią się glonami i drobnymi bezkręgowcami, nie gardzą też padliną.

Bibliografia

  1. Casper GS, Hendricks N. (2005); “American Bullfrog. W: Amphibian declines: The conservation status of United States Species”; University of California Press; 2005-01-01
  2. Kolenda K, Kaczmarski M, Mazurska K (2018); “Żaba rycząca - Karta Informacyjna Gatunku. Baza danych o inwazyjnych gatunkach obcych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.”; data dostępu: 2018-01-01
  3. Diego A. Barrasso, Rodrigo Cajade, Santiago J. Nenda, Gabriel Baloriani, Raúl Herrera; “Introduction of the American Bullfrog Lithobates catesbeianus (Anura: Ranidae) in Natural and Modified Environments: An Increasing Conservation Problem in Argentina”; data dostępu: 2009-04-01
  4. Tim Adriaens, Sander Devisscher, Gerald Louette; “Risk analysis report of non-native organisms in Belgium - American bullfrog Lithobates catesbeianus (Shaw)”; Rapporten van het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek 2013, INBO.R.2013.41, Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek (INBO), Brussel. ; 2013-03-11
Żaba rycząca, fot. shutterstock Żaba rycząca, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Żaba rycząca, fot. shutterstockŻaba rycząca, fot. shutterstock
Żaba rycząca, fot. shutterstockŻaby ryczące, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzina:Żabowate
Rodzaj:Lithobates
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź