ARAPAIMA. Ryba. Zwierzę - arapaima, piraruku
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Kostnojęzykokształtne Arapaimidae Arapaima Arapaima
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Arapaima (Arapaima gigas)

Nazywana/y także: piraruku
Arapaima, fot. shutterstock
Spis treści
Występowanie

Arapaima występuje w dorzeczu Amazonki; na terenie Brazylii, Peru i Gujany. W XX wieku, z powodu przełowienia, jej populacja drastycznie spadła.

Budowa zewnętrzna

Arapaima należy do rzędu kostnojęzykokształtne (Osteoglossiformes). Jest jedną z największych ryb słodkowodnych. Ciało masywne, torpedowate. Barwa ciała stalowoszara, z czerwonymi obrzeżami łusek w końcowym odcinku ciała. Łuski pokrywające ciało są duże. Pysk jest szeroki. Głowa zielono miedziana. Na głowie występują kostne tarczki. Płetwa odbytowa jest prawie lustrzanym odbiciem płetwy grzbietowej. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona i czerwonawa. W czasie tarła ubarwienie samca staje się bardziej intensywne.

Biologia

Arapaima zamieszkuje tropikalne wolno płynące rzeki (Amazonkę i jej dopływy), rozlewiska, zbiorniki wodne, bagna i wody na obszarze podmokłych lasów. Woda, w której występuje zwykle charakteryzuje się małą zawartością tlenu i niewielkim udziałem substancji odżywczych. Prowadzi samotny tryb życia. Arapaima przystępuje do rozrodu między lutym a kwietniem. Samica może złożyć od 40 do 50 tysięcy ziaren ikry. Jaja składane są do gniazda (o szerokości 50 cm) na piaszczyste dno. Samiec opiekuje się ikrą i narybkiem. Larwa po wyklucia ma około 11 cm. Dojrzałość płciową osiąga między 4 a 6 rokiem życia. Żyje nawet do 20 lat. Żywi się w głównej mierzę rybami. Swoją dietę uzupełnia innymi kręgowcami (ptakami, gadami, płazami), bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami, pierścienicami, owadami) i pokarmem roślinnym (owocami, nasionami). Ryba jadalna, ceniona za walory smakowe. Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik II).

Bibliografia
  1. https://www.nationalgeographic.com/animals/fish/facts/arapaima; 2021-03-01;
  2. https://nationalzoo.si.edu/animals/arapaima; 2021-03-01;
  3. https://animaldiversity.org/accounts/Arapaima_gigas/; 2021-03-01;
  4. https://www.iucnredlist.org/species/1991/9110195; 2021-03-01;
  5. https://cites.org/eng/gallery/species/fish/arapaima_gigas.html; 2021-03-01;
  6. https://www.fishbase.se/summary/Arapaima-gigas.html; 2021-03-01;
4.6/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments