Kazuar hełmiasty (Casuarius casuarius)

Wygląd
Kazuar hełmiasty, to duży (największy z rodzaju), naziemny ptak. Na głowie znajduje się brązowy, rogowy hełm. Głowa jest dosyć mała. Dziób jest silny. Głowa i szyja są nagie, jaskrawoniebieskie. Tył szyi czerwonawy. Tułów krępy. Barwa ciała czarna. Na szyi znajdują się dwa czerwone wyrostki skórne. Skrzydła są zredukowana. Nogi są długie, mocne, zakończone trzema palcami. Palce wyposażone są w sztyletowate pazury. Samice są większe i cięższe od samców. Pisklęta są żółto ubarwione, w ciemne pasy.
Występowanie
Kazuar hełmiasty zamieszkuje południową i wschodnią część Nowej Gwinei, archipelag wysp Aru (Kepulauan Aru), wyspę Seram oraz wschodnie wybrzeża półwyspu Jork, znajdującego się w północnej Australii.
Biotop
Kazuar hełmiasty zamieszkuje nizinne lasy deszczowe zwykle do 300 m n.p.m. W Australii bywa notowany na większych wysokościach – do 1400 m n.p.m. Spotykany jest również na skrajach lasów, w lasach eukaliptusowych, leśnych sawannach, zalesionych bagnach, a nawet plantacjach owoców. Poza okresem rozrodczym prowadzi samotny, skryty tryb życia. Jest nielotem. Szybo biega i bardzo dobrze pływa. Skacze na wysokość do 1,5 m.
Lęgi
Samice kazuara hełmiastego są poliandryczne (samica może mieć kilku samców). Do rozrodu przystępuje od czerwca do października. Gnieździ się w zagłębieniu ziemi. Gniazdo wyściela materiałem roślinnym. Samica składa od 3 do 8 jaj. Jaja ważą ok. 500 g i są barwy ciemnozielonej. Czas wysiadywania wynosi 47-61 dni. Wysiadywaniem jaj i opieką nad potomstwem zajmuje się samiec. Samce mogą zaciekle bronić potomstwa. Pisklęta są zagniazdownikami. Po wykluciu pisklęta podążają za samcem. Pozostają pod jego opieką do dziewiątego miesiąca, po tym czasie się usamodzielniają. Dojrzałość płciową osiąga w 3 roku życia. W niewoli żyje do 40-50 lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Do 2017 roku był gatunkiem narażonym na wyginięcie (kategoria VU). Jego mięso i jaja są jadalne, z kości wytwarza się strzały.
Pokarm
Kazuar hełmiasty żywi się zarówno pokarmem roślinnym (owocami, nasionami) jak i zwierzęcym: bezkręgowcami (owadami, mięczakami) i kręgowcami (rybami, płazami i gadami).
Grupie