Krokodyl syjamski - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Gady Krokodyle Krokodylowate Crocodylus Krokodyl syjamski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Krokodyl syjamski (Crocodylus siamensis)

Krokodyl syjamski
Spis treści

Wygląd

Krokodyl syjamski do gad średniej wielkości. Pysk ma szeroki, tęczówkę oczną zielonkawą. Za okiem znajduje się kostny wyrostek. Ciało jest krępe. Barwa ciała oliwkowa, w ciemne plamy. Strona brzuszna jednolita. Kończyny są krótkie. Ogon jest długi. Samce są większe od samic.

Występowanie

Obszar występowania krokodyla syjamskiego obejmuje południowo-wschodnią Azję (Tajlandię, Laos, Kambodżę i Wietnam) oraz wyspy Archipelagu Malajskiego, głównie Borneo i Javę. Obecnie obszar występowania tego krokodyla szybko się zmniejsza.

Środowisko i tryb życia

Krokodyl syjamski zamieszkuje głównie niziny do 600 m n.p.m. Spotykany jest w różnorodnych słodkowodnych siedliskach: rzekach, strumieniach, starorzeczach, jeziorach, bagnach i rozlewiskach. Podczas pory deszczowej może wędrować na duże odległości przez zalane obszary. Zwierzę terytorialne. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym (kategoria CR na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Spadek jego liczebności związany jest z nielegalnymi polowaniami dla jego skóry i mięsa, ale także związany jest z niszczeniem jego siedlisk. Niewiele wiadomo na temat jego biologi w naturze. Gatunek w wielu miejscach w naturze praktycznie wyginął, obecnie jest intensywnie hodowany w niewoli (na farmach krokodyli). W niewoli krokodyle syjamskie krzyżowane są z innymi gatunkami krokodyli (m.in. z krokodylem różańcowym Crocodylus porosus) dla szybszego wzrostu, do handlu skórą, tak więc nie są to czyste genetycznie osobniki.

Rozmnażanie

Krokodyl syjamski to gatunek poligyniczny. Rozród odbywa się między kwietniem a majem. Organizm jajorodny. Samica buduje gniazdo w ziemi, z błota i liści, do którego składa od 20 do 50 jaj. Samica strzeże jaj, a później także młodych. Inkubacja trwa około 70-80 dni. Płeć determinowana jest przez temperaturę otoczenia. Samica pomaga młodym wydostać się z gniazda po ich wylęgu i przenosi je w pysku do wody. Dojrzałość płciową osiąga w między 8 a 12 rokiem życia. Żyje do 65 lat.

Pokarm

Krokodyl syjamski to zwierze mięsożerne. Żywi się kręgowcami (rybami, gadami, płazami oraz małymi ssakami) i padliną. Młode krokodyle pożywiają się bezkręgowcami (owadami) oraz mniejszymi kręgowcami (drobnymi rybami i płazami).

4.6/5 - (15 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!