Epidemia koronawirusa wymaga od wielu ludzi pozostawania w domowej kwarantannie. Eksperci zgadzają się jednak, że w zamkniętych pomieszczeniach wirusy mają bardzo dobre warunki do przetrwania i poszukiwania nowych gospodarzy. Kluczowe staje się więc skuteczne odkażanie domu lub mieszkania, tak, aby ograniczyć ryzyko kolejnych zakażeń.

- Kiedy odkażanie domu/mieszkania jest zalecane?
- Sprzątanie, czyli czynność podstawowa
- Podstawowe zasady odkażania domu
- Jak prać tekstylia?
- O czym warto pamiętać?
Kiedy odkażanie domu/mieszkania jest zalecane?
Może się wydawać, że własny dom, w przeciwieństwie do sklepów czy miejsc publicznych, jest ostoją bezpieczeństwa przez bakcylami. Niekoniecznie jest to jednak prawda. Po pierwsze bowiem, w większości gospodarstw domowych przynajmniej jednej członek rodziny ma regularną styczność ze światem zewnętrznym – chodzi do pracy, na zakupy, itd. Powracając do domu, nawet po umyciu rąk, może teoretycznie mieć na sobie drobinki zawierające wirusa. Po drugie, nawet w czasach kwarantanny rodziny odwiedzają się wzajemnie, choćby po to, aby pomóc. Babcia, ciocia czy córka, które wpadną „tylko na chwilę”, mogą również stać się źródłem zakażenia. Wreszcie, niektórzy z nas prędzej czy później zachorują, a w okresie pozostawania w domu, nawet w przypadku odizolowania w jednym pokoju, będą korzystać choćby ze wspólnej łazienki. Odkażanie w każdym z tych przypadków jest wysoce wskazane!Sprzątanie, czyli czynność podstawowa
Zanim pomyślimy o odkażaniu domu, należy najpierw porządnie go wysprzątać. Sprzątanie i czyszczenie w przeciwieństwie do odkażania oznaczają fizyczne pozbywanie się brudu, zarazków i nieczystości z różnych powierzchni. Sprzątanie samo w sobie nie zabija wirusów ani bakterii, ale usuwa je, ograniczając znacząco ich liczbę, a tym samym zmniejszając ryzyko rozwoju infekcji.Podstawowe sprzątanie domu w okresie epidemii powinno więc ulec wyraźnej intensyfikacji. Odkurzanie, które pomaga pozbyć się widocznych i niewidocznych zabrudzeń nie tylko z podłóg i dywanów, ale także obić kanap czy foteli, powinno mieć miejsce przynajmniej co drugi dzień. Ponadto, czystą (najlepiej jednorazową lub wypraną w temperaturze 60 stopni C) szmatką namoczoną w wodzie z mydłem należy codziennie – idealnie kilkakrotnie – przemywać blaty kuchenne, stół jadalny, a także powierzchnie mebli i armatury łazienkowej.
Te podstawowe czynności warto w miarę możliwości dopełnić praniem zasłon i innych tekstyliów domowych (poszewek z poduszek dekoracyjnych, koców, itd.) oraz myciem okien od wewnątrz. Bardzo wielu z nas ma wszak zwyczaj wyglądania przez okno zbliżając się do szyby lub nawet dotykając jej – na gładkiej powierzchni wirusy zaś „przeżywają” zaskakująco efektywnie. Ponadto nie zaszkodzi codzienne wietrzenie pomieszczeń, a przede wszystkim regularne sprzątanie i wyrzucanie zużytych chusteczek higienicznych. Chusteczki tekstylne wielorazowego użytku nie są najlepszym pomysłem w czasach epidemii – mimo, że są bez wątpienia o wiele bardziej ekologiczne.

W przypadku podejrzenia kontaktu z powierzchnią skażoną wit terstockrusem warto używać jednorazowych rękawiczek lateksowych; fot. shutterstock
Podstawowe zasady odkażania domu
Odkażanie polega na wykorzystaniu aktywnych substancji chemicznych, które niszczą zarazki, w tym przypadku wirusa. Zdaniem naukowców w przypadku Covid-19 efektywne są przede wszystkim produkty o stężeniu alkoholu przekraczającym 70% oraz zawierające rozcieńczony wybielacz chlorowy – w efekcie mowa o większości odkażającej chemii domowej. Oficjalnie za efektywne w walce z koronawirusem uważa się przede wszystkim preparaty zawierające amoniak, wodę utlenioną (nadtlenek wodoru), kwas peroksy-wodorowy, podchloryn sodu, kwas mlekowy, kwas glikolowy, a także alkohole: etanol, izopropanol.Źródłem zakażenia wirusem mogą być również powierzchnie urządzeń elektronicznych – klawiatury, myszki, ekrany smartfonów, piloty do telewizora. Ponieważ elektronika nie lubi jednak wody, idealnie jest w tym celu używać specjalistycznych środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu.
Szczególną uwagę przywiązujemy również do czyszczenia łazienki, która jest codziennie używana kilkakrotnie przez wszystkich członków rodziny, a na gładkiej ceramicznej powierzchni wirusy mają największe szanse. Idealnie jest do mycia armatury stosować preparaty na bazie chloru, które pozbywają się większości znanych nam zarazków – bakterii, wirusów i grzybów.
Diagram podsumowujący podstawowe sposoby odkażania domu/mieszkania; opracowanie własne
Jak prać tekstylia?
Częścią domowego odkażania jest oczywiście również pranie tekstyliów, przede wszystkim ręczników i ścierek kuchennych, a w dalszej kolejności również koców i poszewek na poduszkach dekoracyjnych, obrusów, narzut oraz pościeli. Jeśli istnieje realne podejrzenie, że osoba zarażona miała kontakt z danym materiałem, warto używać do przemieszczania konkretnych tekstyliów lateksowych rękawic jednorazowych. Brudnym praniem nie należy potrząsać, aby nie rozprzestrzenić wirusa w powietrzu. Prać poleca się w pralce, w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze dla danego materiału – idealnie 60 stopni C. Po praniu tekstylia będą wolne od wirusa, niezależnie od tego czy były faktycznie zakażone czy nie, więc dozwolone jest mieszanie w pralce rzeczy pochodzących od ludzi chorych i zdrowych.Ekologia.pl poleca

Odkażać warto klamki; fot. shutterstock
O czym warto pamiętać?
Do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni w domu należy zakładać rękawice – idealnie jednorazowe, lateksowe, choć gumowe są również są użyteczne. Po zdjęciu rękawic, za każdym razem trzeba dokładnie umyć dłonie wodą z mydłem. Dobrą praktyką jest również stosowanie worków na śmieci w każdym koszu z odpadami, zwłaszcza tam, gdzie lądują często zużyte chusteczki higieniczne.Stosując preparaty stężone, np. na bazie chloru czy amoniaku, trzeba myśleć również o własnym bezpieczeństwie, chroniąc skórę oraz unikając wdychania oparów, które są szkodliwe. Pod tym kątem woda z mydłem wygrywa każdą konkurencję, bowiem trudno nią wyrządzić komukolwiek krzywdę. Pamiętajmy również, że niektóre delikatne powierzchnie mogą nie przetrwać bez szkody kontaktu z silną chemią – przesada jest więc zdecydowanie niewskazana! Bezwzględnie czytać należy etykiety na preparatach do czyszczenia i dezynfekcji, bowiem nie tylko mówią one o bezpieczeństwie stosowania, ale także mogą stanowić czas aplikacji niezbędny, aby substancje czynne faktycznie zadziałały!
Agata Pavlinec
Bibliografia
- Centers for Disease Control and Prevention ; “Clean & Disinfect”; data dostępu: 2020-03-17
- Yukon Government Department of Health and Social Services; “Cleaning and Disinfecting Your Home”; data dostępu: 2020-03-17
- Mary Marlowe Leverette; “How to disinfect every room in your house”; data dostępu: 2020-03-17
- Meg McConahey; “Keep your home free of coronavirus with these cleaning, disinfecting tips”; data dostępu: 2020-03-17
- Andrea Downey; “COVID-19 coronavirus: do you need to disinfect your home?”; data dostępu: 2020-03-17