Jak przygotować się do domowej kwarantanny?

Kwarantanna domowa staje się coraz bardziej popularną praktyką. Szkoły stają się wirtualne, coraz więcej firm przechodzi na zdalną pracę, a osobom z obniżoną odpornością sugeruje się, by pozostały w domu. Czego dokładnie potrzebujesz, jeśli chcesz ograniczyć ‒ lub całkowicie wyeliminować ‒ swój czas spędzony na zewnątrz?fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Zapasy spożywcze
  2. Sprawdź zapas leków
  3. Zaopatrz się w produkty podstawowej potrzeby
Po pierwsze: Kwarantanna i izolacja to dwie różne rzeczy. Zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention kwarantanna jest przeznaczona dla osób, które były narażone na chorobę i mogą zachorować, nawet jeśli w tej chwili wydają się zdrowe. Izolacja z kolei jest przeznaczona dla osób już chorych, u których zdiagnozowano koronawirusa i które stanowią obecnie zagrożenie dla innych członków społeczności. Jest też większa grupa ludzi ‒ nazwijmy ich poddanymi kwarantannie ‒ którzy nie mają powodu sądzić, że zostali narażeni, ale pozostają w domu, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania lub rozprzestrzeniania się wirusa na innych.

Doświadczenia z Chin i innych krajów mówią o wyzwaniach związanych z zamknięciem w domu. To, czy takie ograniczenia mogą obowiązywać wszędzie, nie zostało jeszcze ustalone. Ale nawet jeśli nie zostaną wprowadzone obowiązkowe kwarantanny, mogą istnieć inne dobre powody, by na jakiś czas zamknąć się w domu.

Chociaż dla wielu przebieg choroby może być łagodny, nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia. Dlatego musimy podejść do tematu odpowiedzialnie. Jak pisze Zeynep Tufekci w Scientific American „… jedyną drogą do spłaszczenia krzywej dla COVID-19 jest izolacja na poziomie całej społeczności: im więcej ludzi zostanie w domu, tym mniej osób się zarazi. Im mniej osób zachoruje, tym szpitale będą mogły lepiej pomóc tym, którzy ją zachorują. ”

„Powinniśmy się przygotować, nie dlatego, że możemy czuć się osobiście narażeni na ryzyko, ale po to, abyśmy mogli pomóc zmniejszyć ryzyko dla wszystkich. Powinniśmy się przygotować nie dlatego, że mamy do czynienia ze scenariuszem zagłady poza naszą kontrolą, ale dlatego, że możemy zmniejszyć każdy aspekt tego ryzyka, przed którym stoimy jako społeczeństwo. ”

Niezależnie od tego, czy chodzi o obowiązkową kwarantannę, czy o narzucone przez siebie ograniczenia ‒ oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Zapasy spożywcze

 Nie ma zamkniętej listy produktów spożywczych, ale niektóre rzeczy mogą okazać się bardziej przydatne podczas 2-tygodniowej izolacji niż inne. Ilość zapasów zależy od indywidualnych preferencji i ilości członków rodziny.

Co powinno znaleźć się w spiżarni?

Zamrażarka:

Zrób też niewielkie zapasy warzyw i owoców, które przez pierwsze dni izolacji dostarczą nam witamin i minerałów. Wędliny i sery żółte kupuj w próżniowych próżniowych. Tak, wiemy, ze nie jest to ekologiczne, ale takie produkty na dłużej zachowają świeżość.
Pandemia koronawirusa prawdopodobnie nie wpłynie na dostępność do wody pitnej. Jednak by uniknąć kursowania do sklepu po wodę w butelkach zaopatrz się w filtry lub dzbanki filtrujące wodę. I nie zaniedbuj zapasów tzw. „pocieszających artykułów spożywczych”, takich jak czekolada czy kawa, nawet jeśli nie są one absolutnie niezbędne. Takie smakołyki mogą mieć duży wpływ na twoje zdrowie psychiczne i morale podczas domowej kwarantanny.
Dobrze zaopatrzona spiżarnia, to podstawa domowej kwarantanny, fot. shutterstock

Sprawdź zapas leków

Marguerite Neill, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych z Brown University, powiedziała The New York Times, że ludzie powinni mieć co najmniej 30-dniowy zapas swoich leków. Dlatego zaopatrz się w leki przeciwbólowe, leki na przeziębienie i kaszel, leki na ból brzucha. Nie zapomnij także o płynach z elektrolitami! Amerykański Czerwony Krzyż zaleca trzymanie domowego zestawu pierwszej pomocy w leczeniu typowych urazów, w tym skaleczeń, zadrapań, obrzęków, skręceń. Zestaw ten powinien zawierać opakowania maści antybiotykowej, gazy, bandaże, termometry, nożyczki, pincety i koc ratunkowy.

Zaopatrz się w produkty podstawowej potrzeby

Jakie rzeczy kupujesz regularnie? Upewnij się, że masz w domu produkty, bez których nie wyobrażasz sobie funkcjonowania, chodzi m. in. o papier toaletowy, produkty do higieny intymnej, mydło do rąk, detergent od prania, pieluchy, chusteczki dla niemowląt (jeżeli w domu są małe dzieci), kosmetyki do mycia ciała i produkty kosmetyczne (kremy, toniki, waciki).

W przypadku kwarantanny domowej należy również wziąć pod uwagę swoje zdrowie psychiczne. Upewnij się, że masz pod ręką przedmioty rozrywkowe, takie jak książki, gry planszowe i gry karciane.
Opracowanie własne
Ekologia.pl (JS)
Ocena (4.7) Oceń: