Czy będziesz nosić ubrania z ludzkich włosów? | ekologia.pl
Ekologia.pl Kobieta Moda Czy będziesz nosić ubrania z ludzkich włosów?

Czy będziesz nosić ubrania z ludzkich włosów?

Projektantka Zsofia Kollar z Amsterdamu ujrzała zbawienie planety w ludzkich włosach. Swoją koncepcją Human Material Loop pokazuje, że ludzkie włosy to cenny surowiec, który można wykorzystać np. na draperie czy swetry.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Produkcja tekstyliów jest nie lada wyzwaniem. Przetwarzanie surowców w gotowe tkaniny obejmuje długi łańcuch złożonych procesów, w tym wysokie stężenie chemikaliów, duże ilości wody i wysokie temperatury. W rezultacie zużywana jest duża ilość energii i powstaje góra odpadów.

Eksperci stwierdzili, że przejście w kierunku bardziej zrównoważonego przemysłu tekstylnego i modowego musi uwzględniać podejście, które minimalizuje jego wpływ na środowisko. Jednym z takich wyjątkowych i prawdopodobnie najbardziej niezwykłych jest pomysł amsterdamskiej projektantki Zsofii Kollar, który wywraca przemysł tekstylny do góry nogami! W jaki sposób? Robiąc modne ubrania z ludzkich włosów! Dlaczego włosy?

W Europie co roku wyrzuca się 72 miliony kilogramów ludzkich włosów. Średnio fryzjerzy produkują co najmniej dziesięć dużych worków włosów jako odpadków każdego tygodnia. Collard zauważyła, że ludzki włos ma podobną strukturę do wełny owczej czy alpaki, ale jest znacznie mniej szkodliwy dla środowiska – nie trzeba go traktować chemikaliami w celu usunięcia krwi i kału, wystarczy go podgrzać przed uformowaniem przędzy. Ponadto otrzymanie materiału nie wiąże się z okrucieństwem wobec żywych istot. Poza tym włosy mają wysoką wytrzymałość na rozciąganie, są lekkie i mają zdolność pochłaniania oleju, dlatego są doskonałym dodatkiem do systemu produkcji tekstyliów. Projektantka zakłada również, że produkcja ubrań będzie bezodpadowa: po wyrzuceniu mogą służyć jako naturalny nawóz – nitki z włosów podczas rozkładu mogą dostarczać roślinom azot.

Jak więc Zsofia Kollar zajmuje się przerabianiem ludzkich włosów na ubrania? Na początek zbiera swoje „surowce” z lokalnych salonów fryzjerskich. Human Material Loop przetwarza następnie ludzkie włosy, w  przędzę i opracowuje wysokiej jakości tekstylia o możliwie najniższym śladzie węglowym.

W rozmowie z Euronews Zsofia Kollar mówi, że lokalna produkcja odzieży zmniejsza ilość CO2 ponieważ nie jest wymagany transport tkanin na duże odległości. „Ludzkie włosy są materiałem dostępnym na całym świecie. Nie przypominają bawełny ani wełny, które można produkować tylko na wyznaczonych obszarach” – powiedziała.

Do tej pory firma Human Material Loop wyprodukowała w Hadze prototyp jednego swetra z ludzkich włosów, opartego na projektach dzianin Li Jiahao. Nazywany „holenderską blondynką” sweter jest wykonany w 100% z ludzkich włosów pochodzących z recyklingu, zebranych w Holandii.

Jeśli modne jest noszenie ubrań wykonanych z futer zwierząt, to dlaczego nie nosić przyjaznego dla środowiska stroju wykonanego z ludzkich włosów?

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Sarah Tekath; "Would you buy clothes made out of human hair?"; euronews.com; 2021-12-07;
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments