Wazelina – właściwości, działanie i zastosowanie wazeliny

Fot. Tyne & Wear Archives & Museums[No know copyright restrictions ], Flickr.com Fot. Tyne & Wear Archives & Museums[No know copyright restrictions ], Flickr.com

Odkąd pojawiła się na rynku w XIX wieku, wazelina nie traci na popularności. Jej właściwości natłuszczające wykorzystywane są w rozmaitych gałęziach przemysłu, między innymi w kosmetyce. Maleńki pojemniczek wazeliny gości w naszych łazienkach zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy skóra potrzebuje dodatkowej ochrony przed czynnikami z zewnątrz. Fani taniej i niezawodnej wazeliny są jednak niepokojeni doniesieniami o jej rzekomej szkodliwości. Czy stosowanie wazeliny może działać niekorzystnie?


Wazelina (ang. petroleum jelly) jest bezwonną, nierozpuszczalną w wodzie substancją mazistą, powstałą z produktów rafinacji ropy naftowej. Składają się na nią stałe i płynne węglowodory. Może przyjmować zabarwienie od białego, przez żółte po brązowe, w zależności od stopnia oczyszczenia. Topi się w temperaturze powyżej 35-36 st. C. Nie reaguje z kwasami, ani zasadami, trudno rozpuszcza się w etanolu. Wazelina ma uniwersalne zastosowania. Wazelina techniczna służy do zabezpieczania różnych powierzchni przed działaniem czynników zewnętrznych, np. tlenu z powietrza czy deszczu. Wazeliną chroni się m.in. metale przed korodowaniem, a także skórę czy gumę przed wysychaniem, przymarzaniem i niszczeniem. Wazelina zapewnia poślizg narzędziom, sprzętom i poszczególnym ich elementom, dlatego jest używana do smarowania i usprawniania mechanizmów. Oczyszczoną wazelinę stosuje się także w praktykach medycznych. Jest też substancją podstawową wielu maści i substancji natłuszczających.
 
Żółta, biała i kosmetyczna

Poza wazeliną techniczną, produkuje się wazelinę żółtą i białą. Obie stosowane są w farmacji i różnią się stopniem oczyszczenia. Wazelina biała to tak naprawdę powtórnie oczyszczona wazelina żółta. Po dodaniu do niej innych substancji, takich jak barwniki i aromaty, powstaje z kolei wazelina kosmetyczna. Nie oznacza to jednak, że czystej, białej wazeliny nie można używać do celów kosmetycznych. Przeciwnie – pozbawiona innych, nierzadko zbędnych składników, jest jeszcze bardziej odpowiednia do pielęgnacji skóry.

Wazelina została wyodrębniona w 1859 roku przez brytyjskiego chemika Roberta Augustusa Chesebrougha. Początkowo substancja ta nosiła nazwę „petroleum jelly”, jednak gdy zaczęła być produkowana na skalę masową przez firmę Vaseline, świat poznał ją po prostu jako wazelinę. Substancja ta stała się tanim i uniwersalnym preparatem do wykorzystania w domu, zagościła także na stałe w wielu domowych apteczkach i kosmetyczkach.


Pojemniczek wazeliny - podstawowy produkt w wielu domach. unsplash-logoLogan Nolin
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy