Parafina – właściwości, działanie i zastosowanie parafiny

Butelki z olejem parafinowym; źródło: Flickr Creative Commons / Almond Valley Heritage Center Butelki z olejem parafinowym; źródło: Flickr Creative Commons / Almond Valley Heritage Center

Wynalazek parafiny zawdzięczamy niemieckiemu chemikowi, Karlowi von Reichenbachovi. Jego życiową misją było opracowanie nowej metody spalania drzewa w węgiel, ale przy okazji odkrył również sposób suchej destylacji produktów ubocznych. Jednym z pozyskanych przez Reichenbacha związków była właśnie parafina, której znaczenie doceniono niemal od razu – przede wszystkim kojarząc ją z lubrykacją oraz produkcją świec.


Pod względem chemicznym parafina jest mieszanką stałych alkanów – inaczej nasyconych węglowodorów, którą pozyskuje się tradycyjnie w procesie rafinacji ropy naftowej, z jej najcięższych frakcji. Związki parafiny mogą różnić się ilością atomów węgla w cząsteczce (od 16 do 48), wskutek czego miewają różną postać – od ciekłego oleju parafinowego po twarde woski.

Właściwości parafiny

Od sposobu pozyskiwania parafiny zależy barwa produktu, która waha się między śnieżną bielą a żółcią. Substancja jest jednak zawsze bezwonna i charakteryzuje się bardzo tłustą konsystencją. Co zaś najważniejsze dla przemysłu, nie da się rozpuścić jej w wodzie, ani alkoholu, nie reaguje też na działanie kwasów i zasad. Parafinę da się natomiast rozpuścić w rozpuszczalnikach organicznych takich jak terpentyna, benzen czy eter.

Ogólnie rozróżnia się trzy rodzaje parafiny: ciekłą, miękką i twardą. Dla najczystszych chemicznie frakcji temperatura topnienia wynosi ok. 45 stopni C, dla twardej postaci wosku, aż 60 stopni C. Co ciekawe, przechodząc w stan stały parafina doskonale zatrzymuje w sobie ciepło i potrafi je utrzymać przez dłuższy czas. Jak się nietrudno domyśleć, jest to substancja łatwopalna, którą można się przy nieostrożności bardzo poparzyć, a nawet wywołać pożar. Z tego względu do mieszanek węglowodorowych dodaje się często składniki o działaniu przeciwogniowym. Z drugiej strony, jest to jednak substancja całkowicie nietoksyczna i bezpieczna dla zdrowia, co w dużej mierzy tłumaczy zakres jej wykorzystania.


Wosk parafinowy; źródło: Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy