Autor: Alicja Chrząszcz

Wapń (Ca) - właściwości, działanie i występowanie wapnia

Wapń kojarzy nam się przede wszystkim ze zdrowymi zębami i mocnymi kośćmi. Uważamy, że podstawowym źródłem tego makroelementu jest mleko i jego przetwory oraz że dzieci powinny dbać o dietę bogatą w wapń. Tymczasem minerał ten jest zaliczany do najważniejszych jonów występujących w naszym organizmie, odpowiadając między innymi za zdrowe nerwy, lekki sen i silne mięśnie, zaś najnowsze badania dowodzą, że produkty pochodzenia zwierzęcego wcale nie są najbogatszym źródłem wapnia.
Jak bardzo składamy się z wapnia?

Wapń (Ca) jest pierwiastkiem chemicznym, który ze względu na wysoką zawartość w organizmie człowieka, należy do grupy makroelementów. Przykładowo, w ciele osoby ważącej 78 kg znajduje się aż 1,17 kg wapnia, co stanowi 1,5 proc. jej ogólnej masy. Głównym miejscem gromadzenia się Ca jest szkielet kostny (99 proc.). Śladowe jego ilości można zidentyfikować w osoczu krwi i tkankach miękkich. Prawidłowe stężenie wapnia we krwi u dorosłego człowieka wynosi 2,1–2,6 mmol/l.

Czy wapń to tylko zdrowe kości i zęby?

 
Istotną rolę wapnia dla układu kostnego gruntownie udokumentowano w literaturze naukowej, przede wszystkim z perspektywy jego funkcji pełnionych w układzie ruchu. Calcium jest obecny w kościach i zębach jako hydroksyapatyt, odpowiadając za ich mechaniczną wytrzymałość. Uważa się, że pierwiastek ten wpływa na gęstość kości nie tylko dzięki pełnieniu funkcji budulcowych, lecz także aktywnie odpowiada za jakość tkanki kostnej. Wapń zapewnia odpowiednią harmonię pomiędzy układem szkieletowym a poziomem wapnia w osoczu krwi. Pierwiastek ten odpowiada za uwalnianie hormonu tarczycy – kalcytoniny, który powoduje absorbcję wapnia z krwi do tkanek kostnych. To jednak nie wszystkie jego zasługi dla naszego organizmu. Do pozostałych funkcji wapnia należy między innymi kontrola skurczy serca oraz wspieranie prawidłowego działania układu nerwowego.

Warto również wspomnieć o ważnej roli wapnia w diecie alergików – dzięki temu, że pierwiastek ten zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych i wykazuje działanie przeciwzapalne – łagodzi alergie skórne i pokarmowe. Nie bez przyczyny zatem w przypadku zaostrzonych reakcji alergicznych zaleca się suplementację Calcium.


Aby dbać o jego prawidłowy poziom powinniśmy pilnować, aby w naszej diecie nie zabrakło mleka i jego przetworów, jaj oraz ryb. Fot. pixabay.com
Ocena (4.5) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy