Ile żyje pszczoła? Jak długo? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Ile żyje pszczoła? Jak długo?

Ile żyje pszczoła? Jak długo?

Owady pszczołowate odgrywają bardzo ważną funkcję w ekosystemie. Działając w zróżnicowanych warunkach, zapylają kwiaty, owoce i warzywa, przyczyniając się do wzrostu roślin. Ich praca ma więc ogromne znaczenie, jeśli chodzi o produkcję żywności. Rolą człowieka jest ochrona życiodajnych zwierząt, które funkcjonują w środowisku intensywnie, lecz krótko. Ile żyją miodne pszczoły? Zobacz, co warto wiedzieć o tych niezastąpionych istotach.

Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 150 milionów lat, fot. Minko Peev/Shutterstock

Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 150 milionów lat, fot. Minko Peev/Shutterstock
Spis treści

Pszczoły miodne, czyli ważne owady w ekosystemie

Zwierzęta, których rolą jest zapylanie roślin, to nieocenione stworzenia w naszym ekosystemie. Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 150 milionów lat, przez co należą do jednych z najstarszych gatunków. Dzięki ich pracy możliwy jest byt wielu innych istot oraz roślin. Wpływają też na życie człowieka. Stały dostęp do pożywienia zawdzięczamy różnym przedstawicielom pszczelich rodzin, mających swoją określoną pozycję w hierarchii.

Co ważne, owady dzielą się na dwa pokolenia. Pierwsze pojawia się w okresie wiosennoletnim, drugie zaś przychodzi na świat w połowie sierpnia. Różnią się długością życia, co wynika m.in. z podejmowanych aktywności w sezonie produkcyjnym oraz okresie zimowania. Ile żyje pszczoła miodna – stały bywalec łąk, lasów, parków i ogrodów?

Co wpływa na długość życia pszczół?

Pszczołowate to zwierzęta o stosunkowo krótkiej żywotności. Na to, jak długo żyją pszczoły, wpływa szereg czynników. Znaczenie ma intensywność wykonywanej przez nie pracy, sposób odżywiania, warunki, w jakich zimują oraz okres lęgu. W środowisku dłużej funkcjonują osobniki, które przychodzą na świat jesienią, niż pojawiające się w gromadzie wiosną bądź latem. To dlatego, że mroźną porą ich aktywność życiowa zostaje ograniczona.

Owady są podatne na szereg chorób, które mogą skracać ich życie. Największym zagrożeniem jest warroza występująca w pasiekach na całym świecie. Wywołuje ją pasożyt zwany dręczem pszczelim. Pasożytuje na matkach, trutniach i robotnicach. Przenosi szereg infekcji, powodując ogromne straty w pszczelich rodzinach. Problemem dla zwierząt staje się też m.in. skażenie środowiska, które wpływa na ich odporność, a także stosowanie przez człowieka pestycydów w uprawie roślin.

Zakładając, że owady funkcjonują w zdrowym środowisku, ich byt zależy od pełnionego statusu. Ile żyją poszczególne rodzaje pszczół?

Królowa

To najdłużej żyjący przedstawiciel gniazda. Składa jaja, a także wytwarza enzymy, które są niezbędne, by móc przewodzić pozostałymi osobnikami. W ciągu dnia jest w stanie znieść nawet do 1500 jaj. Natomiast w ciągu jej całego życia liczba ta może sięgać pół miliona. Jak długo żyje najważniejsza pszczoła w ulu? Od 3 do 5 lat. W wielu przypadkach przeżywa nawet dłużej.

Trutnie

Męskie osobniki, których rolą jest zapładnianie królowej. Ile żyje pszczoła-truteń? Ginie tuż po zapłodnieniu matki pszczelej. A jeśli nie bierze udziału w działaniu, wegetuje w ulu do jesieni. Po przepędzeniu z gniazda kończy żywot z powodu zimna. Średnio może przeżyć do 50 dni.

Robotnice

Robotnice to najbardziej zapracowana grupa owadów. Dbają o larwy, dostarczają nektar, pyłek i wodę, budują plastry, chronią gniazdo. Ich liczba w ulu zależy od pory roku. W okresie wzmożonej aktywności, czyli latem, żyją do ponad 40 dni. Natomiast te, które wygryzają się jesienią, są w stanie przeżyć ponad pół roku.

Z całej pszczelej rodziny najdłużej żyje królowa, fot. Kuttelvaserova Stuchelova/Shutteerstock

Jak długo żyje pszczoła po użądleniu?

Stworzenia są zdolne do użądlenia. Robią to w momencie szczególnego zagrożenia, na przykład, gdy dostrzegą obecność człowieka zbyt blisko gniazda. Wykorzystują wówczas feromony, które pobudzają pozostałe osobniki do ataku. Najczęściej kończy się on pozostawieniem żądła w ludzkim ciele. Skutkiem jest nieodwracalne uszkodzenie narządów wewnętrznych zwierzęcia. Ile pszczoła żyje tuż po ukąszeniu? Utrata fragmentu tylnego odcinka ciała sprawia, że owad umiera bardzo szybko, w ciągu kilku minut.

Populacje owadów przyczyniających się do wzrostu roślin rolniczych i ogrodowych kurczą się z roku na rok. Warto więc wspomagać pszczele rodziny m.in. poprzez ograniczanie stosowania pestycydów, a także tworzenie kwiatowych ogrodów.

Życie pszczół – pytania i odpowiedzi

Od czego zależy długość życia pszczół?

Status w rodzinie, intensywność pracy, czas lęgu – to podstawowe czynniki, które wpływają na długość życia owadów.

Jak długo żyją pszczoły?

Najdłużej są w stanie przeżyć królowe – 3–5 lat. W przypadku trutni jest to średnio 50 dni. Natomiast robotnice przebywają w rodzinie zwykle nieco ponad 40 dni, chociaż te wyklute jesienią mogą funkcjonować w środowisku nawet pół roku.

Ile żyje pszczoła po utracie żądła?

Owady mogą atakować człowieka w momencie zagrożenia. Jak długo żyje pszczoła po użądleniu? Uszkodzenie odwłoka powoduje śmieć w ciągu kilku minut.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. "What Do Bees Look Like?"; https://www.terminix.com/blog/education/what-do-bees-look-like/; data dostępu: 04/07/2023;
  2. "ŻYCIE PSZCZÓŁ"; https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-nauczycieli/opracowanie/6-_zycie_pszczol_prezentacja-1.pdf; data dostępu: 03/07/2023;
  3. :PSZCZOŁY TO NIE TYLKO MIÓD"; Jerzy WILDE; PSZCZOŁY TO NIE TYLKO MIÓD;
  4. Konferencja ,,Pszczoła w mieście” KUL Lublin, 29.03.2019;
4.6/5 - (16 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments