10 zwierząt Afryki, które trzeba zobaczyć

Słowo „Afryka” jest sugestywne i zwykle idzie w parze z obrazami rozległych sawannowych równin usianych egzotyczną zwierzyną. Większość turystów odwiedzających Afrykę zapewne wybierze się na safari, odkrywając, że nie ma nic bardziej magicznego niż bliskie spotkanie z niesamowitą przyrodą kontynentu. Większość gatunków, które można zobaczyć na safari, występuje tylko w Afryce. Oto 10 zwierząt Afryki, które trzeba zobaczyć!fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Lew afrykański
 2. Słoń afrykański
 3. Lampart
 4. Nosorożec
 5. Bawół afrykański
 6. Hipopotam
 7. Żyrafa
 8. Zebra
 9. Likaon
 10. Guziec

Lew afrykański

Lew afrykański jest królem zwierząt, największym drapieżnikiem Afryki. Ciesząc się godną pozazdroszczenia pozycją na szczycie łańcucha pokarmowego, lew rządzi szeroko otwartymi afrykańskimi równinami. Największe i najwspanialsze ze wszystkich kotów, żyją w małych stadach prowadzonych przez jednego samca. Ale to głównie lwice polują, zwykle dzieląc się zdobyczami z samcami. Lwy polują w nocy i przeważnie śpią w ciągu dnia, chroniąc się przed słońcem pod drzewami lub gęstą roślinnością. Niestety, lwy są zagrożone ekspansją człowieka w całej Afryce, a eksperci przepowiadają, że populacja może spaść nawet o pięć procent w ciągu najbliższych 20 lat.
Lew afrykański, fot. shutterstock

Słoń afrykański

Słoń afrykański (Loxodonta africana) jest największym i najcięższym ssakiem lądowym na świecie, ważącym do 6 ton. To także jedne z najbardziej niepowtarzalnie wyglądających zwierząt, z charakterystycznymi długimi trąbami, obwisłymi uszami i szerokimi grubymi nogami. Słonie afrykańskie dorastają do wysokości od 2,5 do 4 metrów i ważą od 2268 do 6350 kilogramów. Największy zarejestrowany słoń afrykański, został znaleziony w Angoli i ważył około 11000 kg i mierzył około 3,96 metra, więc był o co najmniej metr wyższy niż przeciętny samiec słonia afrykańskiego! Słonie występują w wielu różnych siedliskach subsaharyjskich, w tym w lasach, pustyniach i sawannach. Są roślinożerne, przetwarzając do 270 kg roślinności dziennie. Chociaż większość słoni jest z natury spokojna, mogą być niebezpieczne, jeśli zostaną sprowokowane. Jednak to my jesteśmy dla nich większym zagrożeniem, niż one dla nas.
Słonie afrykańskie, fot. shutterstock

Lampart

Nieuchwytny lampart jest jednym z najbardziej nieśmiałych i najmniej towarzyskich zwierząt w Afryce, ale jest wytrawnym myśliwymi i ma duże zdolności adaptacyjne. Oglądanie lamparta niosącego zdobycz na drzewo to fantastyczny widok i jedna z najlepszych obserwacji na safari. Lamparty (Panthera pardus), nieco mniejsze niż ich lwi kuzyni, są rzadsze, niż mogłoby się wydawać, ale polegają na kamuflażu i aktywności w nocy, aby pozostać w ukryciu. Lamparty są samotnymi, niezależnymi stworzeniami i rzadko widywane są w stadzie za wyjątkiem okresu godowego i rozrodczego. Są doświadczonymi myśliwymi – czasami zabijają zdobycz nawet dwukrotnie większą. W ciągu dnia często wylegują się drzewach i schodzą po zmroku na polowanie, zabierając zdobycz na drzewo, aby zjeść je w wolnym czasie.
Lampart, fot. shutterstock

Nosorożec

Nosorożce to coś, co po prostu trzeba zobaczyć, aby zrozumieć, jak niesamowite są to zwierzęta. W Afryce występują dwa gatunki nosorożcównosorożec czarny (Diceros bicornis) i nosorożec biały (Ceratotherium simum). Podczas gdy białe nosorożce powróciły dzięki wysiłkom ochronnym na całym kontynencie, czarne nosorożce nadal są jednymi z najbardziej zagrożonych zwierząt w Afryce. Podstawowe różnice między nosorożcem białym, a czarnym to nie kolor, ale raczej wielkość, temperament, preferencje żywieniowe i kształt pyska. Dorosłe nosorożce czarne nie mają naturalnych drapieżników, a spadek ich populacji wynika głównie z kłusownictwa. Giną ze względu na swoje rogi, które są eksportowane do Azji w celu wykorzystania w tradycyjnej medycynie chińskiej. W przeciwieństwie do białych nosorożców, które czasami można spotkać w stadach, czarne nosorożce są na ogół samotnikami (chociaż więź między matką a cielęciem jest silna). Preferują gęste zarośla i busz.
Czarne nosorożce, fot. shutterstock

Bawół afrykański

Bawoły afrykańskie mają solidną budowę i charakterystyczne zrośnięte rogi. Są to zwierzęta zwykle poruszające się w stadach, bez naturalnych drapieżników, z wyjątkiem lwów i krokodyli. W przeciwieństwie do innych gatunków dzikich bawołów, bawół afrykański nigdy nie został skutecznie oswojony ze względu na swoją agresywną i nieprzewidywalną naturę. Chociaż widok stada bawołów rozciągającego się na sawannie jest niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem, ważne jest, aby traktować te zwierzęta z szacunkiem. Są odpowiedzialne za wiele ofiar śmiertelnych każdego roku i są uważane za jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt na kontynencie.
Bawół afrykański, fot. shutterstock

Hipopotam

Istnieją dwa gatunki hipopotamównilowy i mniejszy krewny, hipopotam karłowaty. Hipopotamy są trzecim co do wielkości żyjącym ssakiem lądowym, po słoniach i białych nosorożcach. Pomimo dużego i nieporęcznego wyglądu, zwierzęta te bardzo sprawnie poruszają się zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Hipopotamy są częstym widokiem w rzekach, bagnach i jeziorach Afryki Południowej i Wschodniej. Często spotykane w grupach liczących do 100 osobników, hipopotamy spędzają większość swojego życia w wodzie, pozostawiając swoje wodne domy jedynie na pastwiska nad brzegami rzek o zmierzchu. Mają kilka fascynujących adaptacji, w tym błoniaste stopy, duże kły i zdolność do wydzielania pewnego rodzaju naturalnego filtra przeciwsłonecznego. Samce hipopotamów są terytorialne i podobnie jak bawoły mogą być wyjątkowo agresywne, gdy zostaną sprowokowane. Podobnie należy uważać, aby nigdy nie dostać się między matkę hipopotama, a jej cielę.
Hipopotam, fot. shutterstock

Żyrafa

Być może najważniejsza ikona afrykańskiej sawanny, żyrafa jest niewątpliwym ssakiem lądowym znanym z długiej szyi i cętkowanej sierści (i bardzo dziwacznego języka). Była znana arabskim prorokom jako „królowa zwierząt” ze względu na delikatne rysy i pełną wdzięku postawę. Z dziewięcioma podgatunkami mającymi swoje charakterystyczne cechy, to afrykańskie zwierzę jest w pewien sposób najwyższym na świecie i jednym z największych zwierząt na świecie. Ich szyje zawierają taką samą liczbę kręgów jak nasze (siedem), z wyjątkiem tego, że ich kości są znacznie wydłużone, co sprawia, że ich szyja może osiągać 2,4 metra. Każda żyrafa ma unikalny wzór sierści, który ją wyróżnia. Żyrafy mają wyostrzony zmysł słuchu i węchu, co stanowi obronę przed drapieżnikami, a podczas burz piaskowych i ataku mrówek potrafią zamknąć nozdrza.
Żyrafy, fot. shutterstock

Zebra

W Afryce występują trzy gatunki zebr; zebry stepowe najczęściej spotykane w całej Afryce Wschodniej i Południowej oraz rzadsze zebry górskie i zebry Grévy'ego. Chociaż mogą wyglądać jak konie domowe, zebry są prawie niemożliwe do oswojenia; podczas gdy ich charakterystyczne wzory pasków są tak unikalne, jak odciski palców człowieka. Zebry żyją na łąkach i sawannach, a na niektórych obszarach tworzą wielkie stada wędrowne. Podczas migracji często tworzą wzajemnie korzystny związek z innym afrykańskim gatunkiem – gnu. Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego zebry mają paski i wydaje się, że najbardziej prawdopodobną odpowiedzią jest to, że paski działają jako sposób na odstraszanie gryzących owadów, takich jak muchy tse-tse i komary.
Zebra, fot. shutterstock

Likaon

Łatwo rozpoznawalne po cętkowanym futrze, afrykańskie likaony pstre są największymi (i jednym z najrzadszych) psowatych w Afryce. Są to zwierzęta bardzo towarzyskie, żyjące w stadach prowadzonych przez samca i samicę alfa i komunikujące się z serią wysokich, szczekających dźwięków. Polują zespołowo, goniąc swoją ofiarę, aż padnie z wycieńczenia. W przeciwieństwie do innych społecznych drapieżników, szczenięta odstawione od piersi mogą jeść jako pierwsze po zabiciu, by miały jak największą szansę na przeżycie. Niemniej jednak likaony są zagrożone, a populacje zmniejszają się z powodu fragmentacji siedlisk, konfliktów między ludźmi i chorób roznoszonych przez psy domowe.
Likaony, fot. shutterstock

Guziec

Guziec zwyczajny jest członkiem rodziny Suidae i jest spokrewniony ze świniami i dzikami. Guziec zwyczajny ma ogromną głowę, z grzywą spływającą wzdłuż kręgosłupa do środka grzbietu. Ma rzadkie włosy na ciele i jest zwykle brązowo-czarny. Zwierzęta te mają również długi ogon, zakończony kępką włosów na czubku. Jak wszystkie świnie, guźce to kopytne, pulchne zwierzęta z pyskiem, na końcu którego znajdują się duże nozdrza. Kluczową cechą rozpoznawczą guźca są dwie pary kłów wystających z pyska, które są zakrzywione do góry. Dolna para jest znacznie krótsza niż górna, a kły ocierają się o siebie podczas otwierania i zamykania pyska. Te kły nie służą do kopania, ale do walki z innymi dzikimi świniami. Mówi się, że nazwa guziec pochodzi od przypominających brodawki guzków, które pokrywają głowę świni. Guzki te przechowują tłuszcz i chronią świnie podczas walk. Guźce są zwykle spotykane w stadach, gdzie spędzają większość czasu albo szukając pożywienia, albo tarzając się w błocie przy wodopojach. Na noc chronią się w norach. Guźce są szeroko rozpowszechnione w Afryce Subsaharyjskiej, preferując otwarte lasy i sawanny i nie są zagrożone.
Samica guźca z młodymi, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. “https://www.bigworldsmallpockets.com/safari-animals/”; data dostępu: 2021-10-22
 2. “https://www.tripsavvy.com/africas-most-iconic-safari-animals-1454124”; data dostępu: 2021-10-18
 3. “https://www.awf.org/wildlife-conservation/all”; data dostępu: 2021-10-19
 4. “https://safarisafricana.com/animals/”; data dostępu: 2021-10-19
 5. “https://bucketlistjourney.net/safari-animal-bucket-list/”; data dostępu: 2021-10-22
 6. “https://www.nationalgeographic.com/animals/article/africa-big-five-safaris-lions”; data dostępu: 2021-10-22
Ocena (2.4) Oceń: