Najpiękniejsze jaskinie na świecie

Na całym świecie znajdziesz jaskinie, niektóre ukryte pod skałami, a inne pod lodem i morzem. Naturalne formacje skalne, niesamowite kolory i charakterystyczne wzory tworzą dla odkrywców idealne miejsce do zanurzenia się w podziemnym świecie. Niezależnie od przyczyny powstania tych jaskiń, zapewniają one ekscytujące wrażenia dla poszukiwaczom przygód. Niektóre z najsłynniejszych jaskiń na świecie stały się popularnymi miejscami turystycznymi, wraz ze ścieżkami z poręczami i światłami, które oświetlają ich najciekawsze formacje. Oto 10 najpiękniejszych jaskiń na świecie!Jaskinia Reed Flute, fot. shutterstockJaskinia Reed Flute, fot. shutterstock
 1. Kanion Antylopy, USA
 2. Kryształowa Jaskinia w Naica, Meksyk
 3. Marble Caves, Patagonia
 4. Lodowa jaskinia na Kamczatce, Rosja
 5. Jaskinia Reed Flute, Chiny
 6. Tham Lod, Thailandia
 7. Hang Son Doong, Wietnam
 8. Jaskinia Yathaypyan, Birma
 9. Jaskinie Batu, Malezja
 10. Jaskinia Waitomo Glowworms, Nowa Zelandia

Kanion Antylopy, USA

Kanion Antylopy, położony w pobliżu Page w Arizonie, jest domem dla jednego z najwspanialszych dzieł natury ‒ kanionu szczelinowego. Kaniony, wyrzeźbione z czerwonego piaskowca przez tysiąclecia przez sezonowe powodzie i wiatr, są wąskimi korytarzami. Wspaniałe nachylone kąty skał, w połączeniu ze zmianami światła, które schodzą z krawędzi kanionu, łączą się w scenę, która zapiera dech w piersiach. Do uformowania tego piękna spektaklu przyczyniły się okresowe gwałtowne powodzie spowodowane przez potok, który wpada teraz do rzeki Kolorado, a następnie suche i gorące okresy, kiedy burze piaskowe ocierały się o ściany kanionu. Legendy mówią, że kanion szczelinowy z piaskowca był domem dla stad antylop widłorogich przed laty, stąd nazwa. Kanion Antylopy znajduje się na obrzeżach miasta Page w północnej Arizonie, niedaleko autostrady 98 na ziemi plemiennej Navajo Nation w Lake Powell Navajo Tribal Park w Arizonie.
Kanion Antylopy, fot. shutterstock

Kryształowa Jaskinia w Naica, Meksyk

Głęboko pod górą w pobliżu Naica w Meksyku górnicy poszukujący świeżych złóż rudy w 2000 roku natknęli się na nieoczekiwany i niesamowity widok. Wokół nich górowały masywne mlecznobiałe kryształy, wypełniając jaskinię w kształcie podkowy. Świetliste belki o długości prawie 12 m, lśniły w światłach górników, stercząc we wszystkich kierunkach z brązowych wapiennych ścian, podłóg i sufitów. Są to gigantyczne kryształy selenitu, jedne z największych naturalnych kryształów, jakie kiedykolwiek znaleziono. Kryształy selenitu zostały utworzone przez płyny hydrotermalne ogrzewane przez znajdującą się poniżej komorę magmową. Jaskinia Kryształów, jak została nazwana, położona jest 290 m pod ziemią, zwieńczona górą bogatą w ołów, cynk i srebro. Od czasu odkrycia przez firmę górniczą Industrias Peñoles, podziemna komora przyciągnęła naukowców z całego świata, kusząc ich zarówno rzadkim pięknem, jak i naukową tajemnicą.
Kryształowa Jaskinia Naica. Źródło: Alexander Van Driessche, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Marble Caves, Patagonia

Jeden z najbardziej odizolowanych naturalnych skarbów świata, Marmurowe Jaskinie (Capillas de Mármol) to seria rzeźbionych jaskiń w jeziorze General Carrera w samym sercu Patagonii. Wspaniałe marmurowe jaskinie powstały w ciągu ostatnich 6000 lat, gdy woda topiła się z pobliskich lodowców, wypełniając jezioro General Carrera i powoli rzeźbiąc zawiłe jaskinie, kolumny i systemy tuneli. Te piękne jaskinie znajdują się na środku jeziora General Carrera i można się do nich dostać tylko łodzią lub kajakiem.
Marmurowe Jaskinie, Patagonia

Lodowa jaskinia na Kamczatce, Rosja

W Rosji na Kamczatce znajduje się majestatyczny wulkan Mutnovsky, a na jednym ze zboczy, naukowcy odkryli wyjątkową jaskinię. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest to lodowa jaskinia. Przenikające przez nią światło słoneczne maluje ściany i sufit na wszystkie kolory tęczy. Od wielu lat istnieje w bliskim sąsiedztwie rozżarzonego krateru wulkanu. Jaskinia Mutnowska swoje powstanie zawdzięcza właśnie aktywności wulkanicznej. Pod jej wpływem następuje ciągłe topnienie lodowca, którego wody wymywają w wiecznej zmarzlinie niezwykle piękne tunele. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 2000 roku. W przypadku powtarzającej się erupcji jaskinia może zostać całkowicie zniszczona, ale na jej miejscu nieuchronnie powstaną równie piękne nowe.
Lodowa jaskinia na Kamczatce, fot. shutterstock

Jaskinia Reed Flute, Chiny

Znana jako „Pałac Sztuk Naturalnych”, Jaskinia Reed Flute jest popularnym punktem orientacyjnym zarówno dla turystów, jak i fanów oświetlenia. Położona około 5 kilometrów na północny-zachód od centrum Guilin, jaskinia zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej trzcinie występującej wokół jaskini, z której często wykonuje się flety. Jaskinia Reed Flute to naturalna jaskinia wapienna, która powstała na przestrzeni 180 milionów lat. Chociaż oficjalnie została otwarta jako atrakcja turystyczna dopiero w 1962 roku, w rzeczywistości jest odwiedzana przez ludzi od ponad 1200 lat, o czym świadczą inskrypcje z atramentu pochodzące z 792 roku za czasów dynastii Tang. Sama jaskinia ma 240 metrów długości i szczyci się lśniącym szeregiem stalagmitów, stalaktytów, kamiennych kolumn i dziwacznych formacji krasowych, które dodatkowo oświetlone są niezliczoną liczbą kolorowych świateł.
Jaskinia Reed Flute, fot. shutterstock

Tham Lod, Thailandia

Jaskinia Tham Lod to naturalny system jaskiń wapiennych, którego główną cechą jest słodkowodny strumień, który przepływa przez środek groty. Ściany jaskini pokryte są masywnymi formacjami i kolumnami o wysokości ponad 20 metrów. Jaskinia jest również domem dla dużej liczby nietoperzy i setek tysięcy jerzyków pacyficznych, które przystosowały się do spędzania części swojego życia w jaskiniach.
Jaskinia Tham Lod, fot. shutterstock

Hang Son Doong, Wietnam

Największa jaskinia świata, położona w samym sercu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Parku Narodowego Phong Nha-Ke Bang, w prowincji Quang Binh w Wietnamie, jest jednym z najbardziej urzekających miejsc, jakich można doświadczyć w Azji Południowo-Wschodniej. Została odkryta po raz pierwszy w 1990 roku przez Ho Khanha, miejscowego rolnika, który szukał schronienia przed przelotną burzą w dżungli. Son Doong to stosunkowo młoda jaskinia - ma około 3 miliony lat. Potężna rzeka Rao Thuong wyrzeźbiła Son Doong, gdy erodowała wapień, tworząc ogromny tunel pod górami Truong Son. Jaskinia ma około 9,4 km długości i osiąga wysokość do 200 metrów. Son Doong jest tak wyjątkowa, że ma nawet swój własny lokalny system pogodowy. Rzadkie wapienne perły jaskiniowe są rozrzucone w wysuszonych basenach, a w jej głębi znajdują się największe na świecie stalagmity i dżungla z drzewami o wysokości do 50 m.
Jaskinia Hang Son Doong, fot. shutterstock

Jaskinia Yathaypyan, Birma

Jaskinia Yathaypyan znajduje się niedaleko słynnej groty Kawgon, Jednak jest od niej znacznie większa, pełna zakamarków i nietoperzy. Przed wejściem i w jej wnętrzu, znajdują się liczne posągi Buddy i pagody, a ściany pokrywają malowane czerwoną farbą reliefy i przeróżnego rodzaju jaskiniowe nacieki. Po przejściu przez jaskinię Yathaypyan, co zajmuje około 10 minut, docieramy do punktu widokowego, z którego rozpościera się widok na okolicę
Jaskinia Yathaypyan, fot. shutterstock

Jaskinie Batu, Malezja

Jaskinie Batu, jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Kuala Lumpur, to wapienne wzgórze składające się z trzech głównych jaskiń i kilku mniejszych. Położona około 11 kilometrów na północ od Kuala Lumpur, ta 100-letnia świątynia przedstawia bożki i posągi wzniesione w głównych jaskiniach i wokół nich. Wraz z wewnętrznymi formacjami wapiennymi, które mają około 400 milionów lat, świątynia jest uważana przez Hindusów za ważne miejsce kultu religijnego. Cathedral Cave - największa i najpopularniejsza jaskinia mieści kilka hinduskich świątyń pod łukowym sklepieniem o wysokości 100 metrów. U podnóża wzgórza Batu znajdują się dwie inne świątynie jaskiniowe - Art Gallery Cave i Museum Cave - w których znajdują się liczne hinduskie posągi i obrazy.
Jaskinie Batu, fot. shutterstock

Jaskinia Waitomo Glowworms, Nowa Zelandia

Znajdująca się na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii jaskinia przyciąga turystów spektaklem świetlnym w wykonaniu setek tysięcy owadów, które pokrywają sufity skalnych grot. W tej podziemnej przestrzeni maleńkie owady Arachnocampa luminosa przędzą jedwabne gniazdo z sufitu i opuszczając nić w dół, aby wyłowić zdobycz. Dzięki temu dach jaskini to zapierający dech w piersiach widok usiany jasno świecącymi plamkami jak niebo pełne gwiazd. Rejs po jaskini pozwala z bliska przyjrzeć się temu wyjątkowemu i naturalnemu pokazowi światła. Jaskinie Waitomo powstały ponad 30 milionów lat temu, rozpoczynając swoje życie jako formacje wapienne na dnie oceanu. Istnieją dwa poziomy jaskiń, górny suchy poziom, który obejmuje wejście do jaskini i dolny poziom, który obejmuje rzekę przepływającą przez komory jaskini. To nie jest jaskinia dla entuzjastów ekstremalnych przygód, ale z pewnością jest wysoko na liście każdego, kto interesuje się unikalnymi podziemnymi jaskiniami.
Jaskinia Glowworms, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

 1. “https://wanderwisdom.com/travel-destinations/10-Most-Amazing-Caves-in-the-World”; data dostępu: 2021-03-16
 2. “https://www.britannica.com/place/Batu-Caves”; data dostępu: 2021-03-19
 3. “https://www.housebeautiful.com/lifestyle/g4443/most-beautiful-caves-in-the-world/”; data dostępu: 2021-03-17
 4. “https://www.cntraveler.com/gallery/the-most-beautiful-caves-in-the-world”; data dostępu: 2021-03-16
 5. “https://www.boredpanda.com/amazing-caves/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic”; data dostępu: 2021-03-16
Ocena (3.4) Oceń: