Najpiękniejsze źródła geotermalne na świecie

Gorące źródła, w których wrząca woda wypływa bulgoczącym strumieniem na powierzchnię, to jedne z najbardziej niesamowitych cudów natury, jakie można spotkać. Przez stulecia te bogate w minerały wody gromadziły się w naturalny sposób w basenach lub trafiały do sztucznych uzdrowisk, zapewniając korzyści terapeutyczne i lecznicze - oraz pewien dobry, staroświecki relaks. Kąpiel w relaksujących, gorących wodach to coś, czego każdy powinien spróbować przynajmniej raz. Oto 10 najpiękniejszych źródeł geotermalnych na świecie!Gorące źrodła Mammoth/USA. Źródło: shutterstockGorące źrodła Mammoth/USA. Źródło: shutterstock
 1. Grand Prismatic Spring/USA
 2. Mammoth Hot spring /USA
 3. Travertine Hot Springs Kalifornia/USA
 4. Blue Lagoon/Islandia
 5. Źródła termalne Terme di Saturnia/Włochy
 6. Pamukkale/Turcja
 7. Huanglong National Park/Chiny
 8. Takaragawa Onsen/Japonia
 9. Hot Water Beach/Nowa Zelandia
 10. Deception Island,/Antarktyda

Grand Prismatic Spring/USA

Ma około 113 metrów szerokości i 36 metrów głębokości, Grand Prismatic Spring jest największym gorącym źródłem w Yellowstone i trzecim co do wielkości na świecie. Środek basenu ma przeszywająco błękitny kolor (a temperatura wynosi 86oC, co sprawia, że jest wystarczająco gorąco, by panowały tam sterylne warunki), a otoczony jest kolorowymi pierścieniami od zielonego do pomarańczowego - efekt wywoływany przez bakterie, które rozwijają się w ciepłych, bogatych w minerały wodach. Z oczywistych powodów nie wolno tu pływać, ale nadal jest to najczęściej fotografowany obiekt termalny w parku narodowym.
Grand Prismatic Spring. Źródło: shutterstock

Mammoth Hot spring /USA

Mammoth Hot Springs to obowiązkowy element Parku Narodowego Yellowstone, po części dlatego, że bardzo różni się od innych termalnych obszarów w okolicy. Mammoth Hot Springs składa się z szerokiego tarasowego zbocza trawertynu (węglanu wapnia) osadzonego tam przez dziesiątki gorących źródeł. Wśród jego godnych uwagi formacji są wielokolorowe Minerva Terrace i Angel Terrace, z których każdy składa się z olśniewającej białej skały, która w wielu miejscach jest zabarwiona przez żyjące tam mikroorganizmy.
Mammoth Hotp spring. Źródło: shutterstock

Travertine Hot Springs Kalifornia/USA

Około 20 minut jazdy od granicy z Nevadą, znajdują się gorące źródła trawertynu. Są łatwo dostępne z autostrady 395 - znajdziesz je przy krótkiej polnej drodze - co czyni je jednym z najpopularniejszych miejsc we wschodnim Sierras. Baseny powstają w wyniku wypalania wody geotermalnej, która spływa po trawertynowych skałach i algach, osiągając temperaturę około 40oC. Być może będziesz musiał dzielić się swoją naturalną wanną z hydromasażem z innymi turystami, ale rozległe widoki i epickie zachody słońca są warte potencjalnych tłumów - zwłaszcza jeśli zaczniesz dzień od wędrówki po wspaniałych pobliskich górach.
Travertine Hot Springs. Źródło: shutterstock

Blue Lagoon/Islandia

Błękitna Laguna Grindavik, około 50 minut jazdy od stolicy Reykjaviku, ma nieziemski wygląd - czarna skała lawy z mlecznoniebieskimi wodami i parą kłębiącą się jak chmury. Ale atrakcyjność wizualna to tylko część doświadczenia. Kąpiel w wodzie o temperaturze 37oC (pochodzącej z pobliskiej elektrowni geotermalnej) jest sama w sobie doświadczeniem przypominającym spa, z maskami z błota krzemionkowego i solami mineralnymi. Musisz wcześniej zarezerwować całodniową wizytę, a ceny biletów różnią się w zależności od pory dnia i wybranego pakietu (komfort, premium i luksus). Ale są tam też hotele na miejscu, w których można się zrelaksować: minimalistyczny Silica Hotel i luksusowy Retreat Hotel.
Blue Lagoon. Źródło: shutterstock

Źródła termalne Terme di Saturnia/Włochy

Źródła termalne, zlokalizowane w pobliżu starożytnej wioski we włoskiej Toskanii, są tak piękne, że niektórzy uważają, że zostały stworzone przez boga. Według legendy bóg pokoju i obfitości Saturn wrzucił piorun do krateru wulkanu, powodując, że rzeka wody przepłynęła przez równiny i góry, przynosząc w ten sposób spokój i ciszę. Z naukowego punktu widzenia, w szczeliny między skałami wygasłego wulkanu Monte Amiata sączy się woda deszczowa, która pod ziemią jest podgrzewana i nasycana związkami mineralnymi, by po pokonaniu około 30 km wystrzelić na powierzchnię ziemi. Pomijając wszystkie mity, siarkowe źródła Terme di Saturnia istnieją od wieków i podobno przynoszą korzyści osobom z określonymi chorobami skóry i dolegliwościami mięśni. Najbardziej charakterystycznym miejscem w mieście jest Cascate del Mulino, w którym gorące, białe wody z wodospadów nieustannie spadają na wapień, tworząc grupę naturalnych basenów.
Terme Di Saturnia, fot. shutterstock

Pamukkale/Turcja

Siedemnastopiętrowe baseny Pamukkale (po turecku „bawełniany zamek”) są bajkowo piękne. Nieruchome wody o temperaturze 34oC, zawarte w mleczno-białym trawertynie (forma wapienia), doskonale odzwierciedlają błękitne niebo nad Morzem Egejskim i wychodzą na południowo-zachodnie miasto Denizli, około sześciu godzin jazdy na południe od Stambułu. Pamukkale jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wraz z pobliskim starożytnym miastem uzdrowiskowym Hierapolis, w którym niegdyś stosowano różne formy hydroterapii w połączeniu z rytuałami religijnymi. Można wykąpać się w pobliskim basenie Kleopatry, znanym również jako Pamukkale Antique Pool; który był podobno prezentem od Marka Antoniusza dla samego faraona.
Pamukkale. Źródło: shutterstock

Huanglong National Park/Chiny

Cała dolina Huanglong, w północno-zachodniej części prowincji Syczuan, jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znana jest z populacji pandy wielkiej, ośnieżonych gór, trawertynowego krajobrazu i gorących źródeł. Tarasowe baseny z krystalicznie czystą wodą rozciągają się na długość 3,5 km - uważa się, że wyglądają jak ogromny smok wijący się przez góry - a na szczycie doliny znajduje się starożytna świątynia buddyjska. Nie możesz dostać się do eklektycznych błękitnych wód, ale możesz je zobaczyć z góry, ze szczytu doliny, idąc utwardzoną ścieżką.
Huanglong National Park. Źródło: shutterstock

Takaragawa Onsen/Japonia

Turyści odwiedzający japońskie gorące źródło Takaragawa Onsen przybywają z obietnicą uzdrawiających wód, ale nie tylko. Położone w zacisznym lesie i otoczone górami Minakami źródło daje poczucie jedności z naturą. W kraju, który posiada wiele gorących źródeł, jest to z pewnością jedno z najlepszych miejsc docelowych. W górach i dolinach Minakami znajduje się kilkanaście oddzielnych gorących źródeł. Ponieważ jest to region, w którym często zalega śnieg, w pobliżu znajduje się nawet ośrodek narciarski. Warto wypróbować kąpiel na świeżym powietrzu, podziwiając jednocześnie śnieżne krajobrazy.
Takaragawa Onsen. Źródło: shutterstock

Hot Water Beach/Nowa Zelandia

Turyści być może będą musieli kopać nieco głębiej, aby znaleźć ten podziemny cud termalny, ale zdecydowanie warto się o to postarać. Hot Water Beach na wschodnim wybrzeżu półwyspu Coromandel w Nowej Zelandii, zawdzięcza swoją nazwę gorącym źródłom bulgoczącym pod powierzchnią piasku. Miejscami może mieć nawet temperaturę nawet 65oC, zanim dotrze na powierzchnię. Mniej niż dwie godziny przed lub po odpływie to czas, kiedy miejscowi i turyści gromadzą się na tej cichej plaży. Naprzeciw przybrzeżnych skał odwiedzający kopią duże dziury i tworzą własne prywatne baseny z wodą termalną, które przypominają nieziemskie kratery Księżyca. Aby przyłączyć się do zabawy, można zabrać ze sobą łopatę lub wypożyczyć ją w pobliskim sklepie surfingowym.
Hot Water Beach. Źródło: shutterstock

Deception Island,/Antarktyda

Deception Island jest jak pieśń lodu i ognia, na której aktywny podmorski wulkan uformował kalderę pośrodku mroźnych Szetlandów Południowych Antarktydy. Wyspa utrzymuje ciepło ukryte pod powierzchnią piasku, więc odwiedzający często kopią dołki na czarnej plaż, aby poczuć geotermalne ciepło po zanurzeniu się w  lodowatym morzu. I chociaż nie ma „oficjalnych” gorących źródeł, wzdłuż linii brzegowej Pendulum Cove znajdują się źródła termalne, które mogą osiągać temperaturę ponad 70oC. Kiedy ta woda miesza się z zimną wodą oceanu, powstaje naturalna wanna z hydromasażem.
Deception Island. Źródło: shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. “https://www.ironmountainhotsprings.com/10-world-famous-hot-springs/”; data dostępu: 2021-03-29
 2. “https://www.tripsavvy.com/best-hot-springs-destinations-in-the-world-4169603”; data dostępu: 2021-03-30
 3. “https://www.cntraveler.com/gallery/the-best-hot-springs-in-the-world”; data dostępu: 2021-04-01
 4. “https://www.insider.com/the-most-beautiful-waters-in-the-world-to-visit”; data dostępu: 2021-04-01
 5. “http://stunningplaces.net/worlds-most-beautiful-hot-springs/”; data dostępu: 2021-04-01
Ocena (3.7) Oceń: