Medycyna u progu nowoczesności. Czym zajmowali się lekarze sto lat temu?

Autor: Marek Żukow-Karczewski
źródło: Wikipedia źródło: Wikipedia

Natura ludzka ma jakąś taką dziwną właściwość, dzięki której człowiek bardzo szybko potrafi przyzwyczaić się do zachodzących wokół pozytywnych zmian, a zwłaszcza do wszelkich wygód, udogodnień i ułatwień w życiu codziennym. Niezwykle często też wielkie, pozwalające w nowy sposób postrzegać otaczający świat i samego człowieka osiągnięcia naukowe traktowane są jako istniejąca „od zawsze”, należna ludzkości oczywistość.Z powyższego nastawienia wynika również zauważalny brak zainteresowania już rozwiązanymi, a przecież jeszcze całkiem niedawno srogo gnębiącymi ludzi problemami. Po prostu zapomina się o nich i udaje, że nigdy nie istniały.

Podobnie sprawy się mają w przypadku postępu w medycynie. Ze zrozumiałych względów wszyscy skupiają się dzisiaj na bieżących wyzwaniach, nie doceniając wagi dawnych zagrożeń i nawet nie chcąc wiedzieć o rozmaitych utrapieniach zdrowotnych, towarzyszących życiu minionych generacji. A tam, w mrokach niepamięci, czają się pokonane już choroby i epidemie, dawno odkryte mikroby oraz wszystko to, z czym uparcie, w wielkim trudzie walczyli lekarze i uczeni rozmaitych specjalności, aby mieszkańcy ziemskiego padołu mogli mieć szansę na dłuższe i zdrowsze życie.

Jakże fascynujący, zaskakujący i zróżnicowany jest ów zapomniany świat! Wystarczy chociażby wspomnieć, że zaledwie sto lat temu, a dokładniej 13 listopada 1913 roku, przeprowadzono w Chinach pierwszą oficjalną i legalną sekcję zwłok, gdyż dopiero wówczas zalegalizowano w tym kraju autopsję. Lekarzom na ręce patrzyli wtedy licznie zgromadzeni prokuratorzy, sędziowie i urzędnicy. Tymczasem rok wcześniej francuski chirurg Theodore Tuffier wykonał z powodzeniem pierwszą operację zastawki aortalnej. W roku 1909 amerykański bakteriolog Frederick Fuller Russel zapoczątkował szczepienia przeciwko durowi brzusznemu wśród żołnierzy armii USA, co miało się im wkrótce bardzo przydać w brudnych okopach światowej wojny. Natomiast 7 grudnia 1905 roku austriacki lekarz okulista Eduard Zirm po raz pierwszy w dziejach przeszczepił rogówkę.

Cofnijmy się zatem do początków minionego wieku, kiedy to dopiero wszczynano na wielu medycznych frontach pierwsze bitwy o lepsze bytowanie także naszego pokolenia.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy