Cyjon rudy należy do rodzinypsowate (Canidae). Uszy są długi, szerokie i zaokrąglane. Barwa sierści zmienna, od jasno-brązowo szarej do czerwonawej. Gardło i spód ciała białawe. W lecie barwa sierści jest intensywna, natomiast zimie sierść staje się jaśniejsza. Ogon jest puszysty, z ciemniejszym zakończeniem. Samce są większe od samic.
Zasięg występowania cyjona rudego rozciąga się od Ałtaju i Himalajów, przez Indie i Półwysep Indochiński, po Archipelag Malajski. Dawniej zamieszkiwał znacznie większy obszar obejmujący całą centralną i południową Azję. Wyginął już na około 75 % dawnego zasięgu i pozostałe rozproszone populacje tego gatunku zmniejszają swoją liczebność. Na liście IUCN ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II).
Okres godowy cyjona rudego trwa się od października do stycznia. Do rozrodu może przystąpić więcej niż jedna samica. Ciąża trwa 60-62 dni. Samica rodzi od 2 do 6 młodych. W odchowie potomstwa pomagają inny członkowie stada. Cyjon rudy osiąga dojrzałość płciową w pierwszym roku życia. Żyje 10-13 lat.