Gwiazdonos amerykański (Condylura cristata)

By US National Parks Service [Public domain], via Wikimedia Commons
Gwiazdonos amerykański należy do rodziny kretowate i jest jedynym przedstawicielem rodzaju gwiazdonos (Condylura). Jest to gatunek trudny do pomylenia. Pyszczek jest ryjkowaty. Nos zakończony jest 22 różowymi, mięsistymi wyrostkami służącymi za narząd zmysłu. Na pyszczku oraz kończynach przednich występują włosy czuciowe. Oczy są uwstecznione. Ciało jest cylindryczne, pokryte gęstą, ciemnobrunatną bądź czarną sierścią. Kończyny są krótkie. Kończyny przednie są silnie rozwinięte, zwrócone na zewnątrz i zakończone długimi pazurami. Ogon jest dosyć długi. W zimie ogon gwiazdonosa amerykańskiego powiększa się kilkukrotnie. Dymorfizm płciowy nie jest widoczny.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Gwiazdonos amerykański występuje w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych i południowo-wschodniej Kanadzie. Jego zasięg rozciąga się od Winnipeg na zachodzie, przez krainę Wielkich Jezior po wybrzeża Atlantyku na wchodzie; na północy sięga Półwyspu Labrador i Zatoki Hudson, na południu północnej Florydy.
Czy wiesz, że...U gwiazdonosa amerykańskiego występuje niezwykle czuły narząd dotyku (organ Eimera). Za jego pomocą gwiazdonos jest w stanie odbierać sygnały elektryczne.

Tryb życia

Gwiazdonos amerykański zamieszkuje głównie obszary wilgotne i podmokłe. Większość życia spędza w glebie wilgotnych lasów liściastych i iglastych, mokradeł, bagien, torfowisk i wilgotnych łąk. Często spotykany jest w pobliżu jezior, strumieni i łąk. Spotykany jest do 1700 m n.p.m. Zwierzę aktywne przez cały rok. Prowadzi zarówno dzienny jak i nocny tryb życia. Żyje pod ziemią, gdzie buduje podziemne rozległe tunele, przebywa także na jej powierzchni oraz w wodzie. Naturalnymi wrogami są dla niego ptaki (puchacze, uszatki, myszołowy) oraz ssaki drapieżne (łasice, kuny, lisy, koty i psy domowe) Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Odżywianie

W diecie gwiazdonosa amerykańskiego w głównej mierze znaleźć można bezkręgowce (pierścienice, mięczaki, skorupiaki, owady i ich larwy). Żywi się również kręgowcami (płazami i małymi rybami). Pokarm zdobywa pod ziemią, na jej powierzchni, a także pod wodą

Rozmnażanie i rozwój

W ciągu roku gwiazdonos amerykańskiego przystępuje do jednego miotu. Rozród odbywa się od marca do kwietnia. Ciąża trwa 45 dni. Młode przechodzą na świat pomiędzy końcem kwietnia a czerwcem. Samica rodzi od 2 do 7 młodych. Młode rodzą się nagie i ważą ok. 1,5 g. Potomstwo karmione jest mlekiem matki do 30 dni, po tym czasie stają się niezależne. Gwiazdonos amerykański osiąga dojrzałość płciową w 10 miesiącu życia. Żyje krótko, od 2 do 4 lat.
Gwiazdonos amerykański By US National Parks Service [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Gwiazdonos amerykański
Gwiazdonos amerykański

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kretowate
Rodzaj:Condylura
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź