Jenot (Nyctereutes procyonoides)

Nazywany/a też: jenot azjatycki[, junat, kunopies, lis japoński, szop usuryjski, tanuki

Fot. 663highland, GNU/Wikipedia
Długość ciała jenota wynosi od 50 do 80 cm, długość ogona 14 -23 cm, wysokość w kłębie ok. 20 cm, waga 4 -10 kg. Zwierzęta te odznaczają się zdecydowanie większą masą ciała na jesieni niż w pozostałe pory roku. Samce są większe od samic. Jenot wyglądem bardziej przypomina szopa pracza niż inne psowate. Ma krępą sylwetkę z długim tułowiem i krótkimi kończynami, czarną maskę w okolicach oczu oraz puszysty ogon. Gęsta, długa i puszysta  sierść jest zmieniana dwa razy do roku. Głowa jest mała, z krótkim pyskiem i zaokrąglonymi uszami. Futro ma ubarwienie szare z ciemnym nalotem, wzdłuż grzbietu ciągnie się ciemniejsza pręga. Nogi pokrywa gładka, krótka i czarna sierść. Charakterystyczną cechę stanowią „bokobrody” utworzone z dłuższych włosów wyrastających po bokach głowy. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Pierwotnie jenot zasiedlał wschodnią Azję. W latach trzydziestych XX w. został aklimatyzowany na Białorusi i Ukrainie jako wartościowe zwierzę futerkowe. W latach pięćdziesiątych przedostał się do Finlandii i Polski, a stąd również do Szwecji, Rumunii, Węgier, Czechosłowacji, Niemiec, Austrii, Bułgarii, Jugosławii. W naszym kraju najliczniej występuje w północno-wschodniej części. Nie jest gatunkiem zagrożonym. 
Czy wiesz, że...

Tryb życia

Jenot zamieszkuje lasy i zarośla położonych w pobliżu wody lub terenów podmokłych. Unika dużych kompleksów lasów iglastych. Jest aktywny najbardziej o zmroku i w nocy. Jako kryjówek używa opuszczonych nor lisich lub borsuczych, nisko położonych dziupli, jaskiń i szczelin skalnych. Na ogół żyje samotnie lub w niewielkich grupach rodzinnych. Porusza się dość wolno. Potrafi wspinać się na drzewa. Niektóre osobniki (szczególnie w północnej części zasięgu) zapadają w sen zimowy, który trwa od listopada do marca, ale może być przerywany w cieplejsze dni. Osobniki obu płci znaczą terytorium odchodami, moczem i wydzieliną gruczołów zapachowych.

Odżywianie

Jenot poluje samotnie i spędza na tym zajęciu dużo czasu. Jego ofiarami są gryzonie i inne małe ssaki, ptaki i ich lęgi, gady, żaby, owady i ślimaki. Spożywa także pokarm roślinny - owoce, korzonki i kłącza oraz nasiona.

Rozmnażanie i rozwój

Gatunek ten jest monogamiczny. Gody trwają od początku lutego do końca kwietnia. Po 59 -64 dniach ciąży rodzi się 5 -12 młodych, które otwierają oczy po 9 -10 dniach. Przez 2 miesiące żywią się mlekiem matki, ale już pod koniec pierwszego miesiąca życia zaczynają przyjmować także pokarm stały. W opiece nad potomstwem bierze udział również ojciec. Młode pozostają z rodzicami do jesieni, czasami do wiosny następnego roku. Dojrzałość płciową osiągają po 9 -11 miesiącach życia. Jenot żyje 6 -7 lat.
Jenot, Nyctereutes procyonoides, raccoon dog Fot. 663highland, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Jenot, Nyctereutes procyonoides, raccoon dog
Jenot, Nyctereutes procyonoides, raccoon dog

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Psowate
Gatunek:Jenot
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź