ROPUCHA SZARA. Płaz. Zwierzę - ropucha szara, ropucha zwyczajna
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy bezogonowe Ropuchowate Bufo Ropucha szara
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Ropucha szara (Bufo bufo)

Nazywana/y także: ropucha zwyczajna
Ropucha szara, Bufo bufo, common toad
Spis treści

Sporej wielkości ropucha o szarawym ubarwieniu pełni bardzo pożyteczną rolę w gospodarce człowieka. Dzięki swojej żarłoczności zjada ogromne ilości szkodników.

Wygląd

Ropucha szara to duży gatunek ropuchy, o dobrze wykształconych, pokaźnych parotydach  i chropowatej skórze pokrytej licznymi brodawkami. Pysk szeroki, oczy duże, wyłupiaste. Ubarwienie ciała zmienne, przeważnie są to różne odcienie brązu, szarego niekiedy z ciemniejszymi plamkami. Brzuch jasnoszary z licznymi, ciemniejszymi plamami. Samice są zawsze masywniejsze i większe od samców.

Występowanie

Ropucha szara zasiedla niemal całą Europę a także cześć Azji. Dzięki występowaniu na tak rozległym obszarze, o zróżnicowanych warunkach klimatycznych powstało kilka podgatunków o innym zasięgu.

Środowisko i tryb życia

Ropucha szara zamieszkuje zróżnicowane środowiska, najczęściej spotyka w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych. Zasiedla także łąki, sady, ogrody a nawet pola uprawne, unika tylko środowisk skrajnie suchych. Aktywna przeważnie wieczorem i w nocy, dzień spędza przeważnie w kryjówce (np. nora, spróchniały pień, rumowiska, pod kamieniami itp.). Co ciekawe w czasie łowów przeważnie chodzi, skokami porusza się niechętnie, najczęściej w czasie  ucieczki. Dorosłe ropuchy są przywiązane do swojej kryjówki i po łowach najczęściej zawsze wracają w to samo miejsce. W wodzie przebywają tylko kijanki oraz osobniki dorosłe w trakcie godów. W sen zimowy zapada przeważnie w październiku, zimuje pod ziemią ale także np. w piwnicach.

Rozmnażanie

Ropucha szara do godów przystępuje przeważnie na początku kwietnia, wtedy to samce i samice ściągają do pobliskich zbiorników wodnych.  Przez kilka dni samiec przytrzymuje samice (tzw. ampleksus) i zapładnia składane przez nią jaja. Samica składa je w dwóch sznurach (każdy po 2-5 metrów) przyczepionych do roślin wodnych. W ten sposób jedna tylko samica składa od 2500 do prawie 10 000 jaj. Kijanki osiągają do 3 cm długości a do ich przeobrażenia dochodzi przeważnie w czerwcu. Świeżo przeobrażone ropuchy szare mierzą zaledwie 5-10 mm – są mniejsze niż kijanki bo nie posiadają ogona. Większość ginie pod kołami samochodów i w szczekach zwierząt drapieżnych, nieliczne dożyją do 2-3 lat, kiedy to osiągają dojrzałość płciową.

Pokarm

Ropuchy szare są bardzo żarłoczne, polują na wszelkie zwierzęta o odpowiedniej wielkości. Przeważnie ich pokarm stanowią różnego rodzaju owady i pajęczaki a także duże dżdżownice oraz bezskorupowe ślimaki.  Sporadycznie zdarza jej się upolować drobne kręgowce jak oseski gryzoni, pisklęta, młode żaby czy też małe jaszczurki.

4.9/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mam w ogrodzie ropuchy. Chronię je bo są pożyteczne.Artykuł jest ciekawy, znalazłam w nim informacje, których szukałam.

Uwielbiam ropuszki dla mnie sliczne mają oczy