SZAKAL PRĘGOWANY. Ssak. Zwierzę - szakal pręgowany
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Drapieżne Psowate Canis Szakal pręgowany
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Szakal pręgowany (Canis adustus)

Szakal pręgowany
Spis treści
Wygląd

Szakal pręgowany należy do rodziny psowate (Canidae). Reprezentowany jest przez sześć podgatunków. Uszy są trójkątne. Grzbiet szarawy. Spód białawy. Po bokach ciała biegną biała i szarawa pręga. Nogi są długie. Ogon jest dosyć krótki, z białym końcem. Samce są nieco większe i cięższe od samic.

Występowanie

Szakal pręgowany zamieszkuje subsaharyjską Afrykę. Jego zasięg obejmuje obszar ograniczony od północy Saharą, od południa pustynią Kalahari. Nie jest obserwowany środkowo-zachodniej części kontynentu (strefa lasów tropikalnych). Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Tryb życia

Szakal pręgowany zasiedla głównie obszary wilgotnej sawanny, bagiennych lasów, krzewów i łąk. Unika dużych otwartych siedlisk i gęstych lasów tropikalnych. Na obszarach górskich jego zasięg sięga 2700 m n.p.m. Często obserwowany na terenach rolniczych. Szakal pręgowany prowadzi nocny tryb życia. Gatunek terytorialny. Żyje samotnie, w parach lub grupach rodzinnych (liczących do 7 osobników).

Odżywianie

Szakal pręgowany jest wszystkożernym drapieżnikiem. W jego diecie znaleźć można mniejsze kręgowce (płazy, gady, ptaki i ich jaja, ssaki), bezkręgowce (owadami), padlinę oraz pokarm roślinny (owoce). Pokarm zdobywa sam bądź w parach. Jego preferencje żywieniowe zależne są od pory roku.

Rozmnażanie i rozwój

Szakal pręgowany jest monogamiczny. Do rozrodu przystępuje w zależności od miejsca występowania od czerwca do lipca bądź od września do października. Ciąża trwa dwa miesiące. Samica rodzi od 2 do 7 młodych. Oboje rodzice pełnią opiekę nad potomstwem. Młode rodzą się ślepe. Po upływie 1-2 tygodni otwierają oczy. Młode karmione są mlekiem do 2 miesięcy. Samica osiąga dojrzałość płciową w pierwszym roku życia. Samce dojrzewają w drugim roku życia. Szakal pręgowany żyje do 12 lat.

4.7/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments