Jak chronić się przed komarami? Wykorzystaj rośliny!

Jak skutecznie chronić się przed komarami? Wykorzystaj rośliny. Skuteczne w walce z komarami okazują się pelargonia, kocimiętka lub komarzyca lub pomidory.fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Lawenda
 2. Geranium – pelargonia szorstka (Pelargonium multifidum)
 3. Kocimiętka
 4. Komarzyca – plektrantus koleusowaty
 5. Trawa cytrynowa
 6. Nagietki
 7. Aksamitki
 8. Czosnek
 9. Bazylia
 10. Oregano
 11. Szałwia
 12. Pomidory
 13. Mięta
 14. Żeniszek meksykański
 15. Wrotycz pospolity
Jakie jest najbardziej śmiercionośne zwierzę na świecie? Odpowiedź może Was zaskoczyć – nie są to lwy, krokodyle, jadowite węże, czy nawet żarłacze białe! To komar zabija więcej ludzi na całym świecie niż jakiekolwiek inne żywe stworzenie. Chociaż większość z nas nie musi martwić się malarią, czy innymi chorobami, takimi jak wirus Zika, wirus Zachodniego Nilu i żółta febra, które są przenoszone przez owady, to komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. O szkodliwości chemicznych preparatów odstraszających pisano już sporo. A wiele komercyjnych repelentów zawiera od 5% do 25% DEET. Istnieją obawy co do potencjalnych toksycznych skutków DEET, zwłaszcza w przypadku stosowania przez dzieci. Jeśli śmierdzące repelenty chemiczne nam nie pasują, rozważ uprawę  odpowiednich roślin w swoim ogrodzie i na balkonie, które skutecznie odstraszą komary.

Lawenda


W każdym domu czy ogrodzie powinno znaleźć się kilka krzewów aromatycznej lawendy. Nie dość, że pięknie się prezentuje, to ma jeszcze zastosowanie praktyczne. Zapach lawendy skutecznie odstrasza komary, mszyce, muchy, mole, pajęczaki, a także większe gryzonie. W naszym klimacie najlepiej sprawdza się lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Jest to roślina niewymagająca, jeżeli chodzi o uprawę – preferuje słoneczne stanowiska i nie przepada za nadmiernym podlewaniem. Wymaga lekko zasadowej i przepuszczalnej gleby oraz umiarkowane wiosenne przycinanie. Na zimę przykryć gałęziami drzew iglastych.

Geranium – pelargonia szorstka (Pelargonium multifidum)


Pelargonia to popularna roślina doniczkowa uprawiana w domach, na balkonach czy tarasach. Jej liście wydzielają charakterystycznycytrynowy zapach, który odstrasza owady, w tym komary i muszki. Geranium lubi miejsca nasłonecznione i przewiewne.

Kocimiętka


Jest bujna, tworzy zwarte kępy i ma urocze fioletowo-różowo-białe kwiatki – dlatego często zdobi tarasy i balkony. Kocimiętka ma jeszcze jedną, bardzo cenną zaletę – odstrasza komary.  W sierpniu 2010 roku entomolodzy z Iowa State University poinformowali American Chemical Society, że kocimiętka jest dziesięć razy skuteczniejsza niż DEET, substancja chemiczna znajdująca się w większości komercyjnych repelentów owadów. Według badacza Chrisa Petersona ze stanu Iowa, przyczyna jej skuteczności jest wciąż nieznana. „Może po prostu działać drażniąco na komary, które nie lubią zapachu kocimiętki. Kocimiętka, Nepeta cateria, jest bardzo łatwa w uprawie. To wieloletnie zioło jest spokrewnione z miętą i rośnie łatwo zarówno jako chwast, jak i roślina uprawiana komercyjnie. Podczas gdy kocimiętka odstrasza komary w pobliżu rośliny, niektórzy ludzie stosują pokruszone liście kocimiętki lub olej z kocimiętki, aby zapewnić lepszą ochronę. Trzeba uważać, kiedy ma się w domu koty. Zwierzęta te uwielbiają kocimiętkę i z chęcią ją podgryzają.

Komarzyca – plektrantus koleusowaty


Komarzyca ma długie pędy, które mogą osiągać nawet 200 cm i dekoracyjne liście z białym brzegami. Dlaczego komarzyca? Po roztarciu liście wydzielają mocny kamforowy zapach, który odstrasza komary. Komarzyca wyrośnie na każdej glebie, ale preferuje miejsca zacienione. Lubi umiarkowane podlewanie.

Trawa cytrynowa


Pochodząca z Azji trawa cytrynowa może osiągać do 2 metrów wysokości i jest dość atrakcyjną trawą ozdobną. Citronella, olejek eteryczny znajdujący się w trawie cytrynowej, jest zarejestrowany w FDA. Jest to najpowszechniej stosowany naturalny środek odstraszający komary, znajdujący się w świecach, sprayach i balsamach. Właściwości tę można przypisać jego „cytrynowemu” zapachowi. Aromat ten obezwładnia nerwy węchowe komara, powodując, że „kamufluje” on twoją obecność z perspektywy owada.

Jak wykorzystać trawę cytrynową w ogrodzie? Posadź Cymbopogon citratus wzdłuż chodników i w pobliżu tarasu. Jej aromat będzie trzymał komary z dala od Twojego ogrodu. Jeśli chodzi o faktyczne stosowanie trawy cytrynowej, że najlepszą metodą aplikacji jest zmiażdżenie liści, a następnie nałożenie tłustej mieszanki bezpośrednio na skórę.

W klimacie umiarkowanym trawę cytrynową najlepiej uprawiać w donicach, które na zimę bez problemu schowamy do domu. Bowiem trawa cytrynowa nie toleruje zimna.
Geranium skutecznie odstrasza komary, fot. shutterstock

Nagietki


Powszechnie uprawiane jako ozdobne rośliny rabatowe, nagietki są odpornymi roślinami jednorocznymi, które mają charakterystyczny zapach, który nie należy do najprzyjemniejszych. Nagietki zawierają Pyrethrum, związek stosowany w wielu repelentach owadów.

Nagietki preferują pełne nasłonecznienie i dość żyzną glebę. Chociaż nagietki można sadzić z nasion, sadzonki są niedrogie i łatwo dostępne w większości centrów ogrodniczych. Nagietki doniczkowe można umieszczać w pobliżu wejść do domu czy przy oknach. Zapach może powstrzymać komary przed przekroczeniem tej bariery. Oprócz odstraszania komarów, nagietki odstraszają owady żerujące na pomidorach, więc możesz posadzić kilka roślin w grządce z pomidorami, aby zapewnić dodatkową ochronę.
Opracowanie własne

Aksamitki


Ta tętniąca życiem roślina jest dobrze znana ze swojego ostrego aromatu. Niektórzy uważają, że zapach jest przytłaczający, także dla komarów. Dlatego aksamitki tak chętnie sadzone są w ogrodach. Jak się okazuje, ta stara praktyczna zasada może w rzeczywistości zostać poparta pewnymi badaniami naukowymi. Na poziomie biologicznym nagietki zawierają związek zwany złocieniem, który ma szczególnie nieprzyjemny zapach dla różnych owadów, w tym komarów. Związek ten, wraz z innym naturalnym związkiem chemicznym znanym jako tiofen, jest usuwany z rośliny podczas jej regularnych procesów biologicznych. W rezultacie komary i inne szkodniki nie będą latać w pobliżu aksamitek. W tym zakresie nagietki są jedną z najlepszych holistycznych opcji rozwiązania miejscowego problemu komarów, która jednocześnie przyciągnie pszczoły i motyle.

Czosnek


Ten członek rodziny cebulowych był używany od wielu lat jako jadalny repelent. Po spożyciu aktywny składnik czosnku, allicyna, zaburza naturalny zapach i maskuje nasz zapach. Jednak czosnek może być używany do odstraszania komarów, bez konieczności jego spożycia. Potnij ząbki czosnku na paski i rozrzuć je na zewnątrz lub połącz z olejkami eterycznymi, aby uzyskać spray odstraszający komary.

Bazylia


Bazylię można wykorzystać nie tylko do przyprawiania potraw. Silny aromat wydzielany przez liście tej rośliny odstraszy komary. Bazylię można posadzić w gruncie albo w doniczkach na tarasie czy balkonie. Lubi miejsca nasłonecznione, ale trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu.

Oregano


Oregano jest niezbędnym składnikiem kuchni włoskiej, ale czy wiesz, że to wieloletnie zioło jest doskonałym środkiem odstraszającym owady? Otóż olejek eteryczny pochodzący z roślin oregano zawiera tymol i karwakol (te dwa związki znajdują się również w tymianku i są odstraszające dla owadów), dzięki czemu skutecznie zwalczają muchy domowe i mole oraz komary.

Szałwia


Salvia officinalis (powszechnie znana jako szałwia) od dawna jest podstawą domowych ogrodów ziołowych i kreatywnych kuchni. Niektórzy ludzie poszli jednak o krok dalej i uważają, że zioło może być używane do odstraszania komarów. Chociaż przekonanie to jest szeroko rozpowszechnione, nie ma zbyt wielu dowodów naukowych na poparcie tej tezy. Badanie z 2012 roku wykazało, że olejek eteryczny wytworzony z liści rośliny ma ~ 60% skuteczność w odstraszaniu mszyc. Chociaż badania nad zastosowaniami szałwii w tej dziedzinie są nieliczne, roślina ta posiada pewne właściwości odstraszające owady, które wynikają z jej silnego zapachu.
Uwielbiana przez koty kocimiętka, skutecznie odstrasza komary, fot. shutterstock

Pomidory


Skuteczne w walce z komarami okazują się również pomidory. W liściach, łodygach i owocach jest naturalna substancja, która odstrasza głównie mszyce, ale i komary. Jeżeli nie mamy ogrodu, a tym samym miejsca, gdzie moglibyśmy zasadzić pomidory, to wystarczy powiesić listek przy oknie, by omijały nasz dom z daleka.

Mięta


Mięta, to przystosowująca się roślina wieloletnia, która odstrasza komary tak samo jak trawa cytrynowa. Wydziela silny zapach podobny do kadzidła, który dezorientuje komary, maskując zapach jego żywicieli.  Orzeźwiający i lekko pikantny zapach, sprawia, że ma też szerokie zastosowanie kulinarne i lecznicze.

Mięta to szybko rosnąca, tolerująca cień i odporna na suszę roślina. Dobrze radzi sobie w suchej, piaszczystej glebie i toleruje zasolenie, dlatego często występuje na obszarach przybrzeżnych i plażowych. Miętę można wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych na tacach do późniejszego przesadzania lub wysiewać bezpośrednio do ziemi późnym latem w chłodniejszych strefach klimatycznych. Liście mięty można suszyć i wykorzystywać do przygotowania herbaty ziołowej. Jej kwiaty przyciągną również do ogrodu pszczoły i motyle.

Żeniszek meksykański


Żeniszek meksykański (Ageratum houstanianum), wydziela zapach, który komary uważają za szczególnie nieatrakcyjny. Ageratum wydziela kumarynę, która jest szeroko stosowana w komercyjnych środkach odstraszających komary.

Ageratum jest jednoroczną rośliną ozdobną, łatwo ją rozpoznać po niebieskich kwiatach, chociaż istnieją też odmiany o różowych, białych i fioletowych kwiatach. Ta roślina będzie się rozwijać w pełnym lub częściowym słońcu i nie wymaga bogatej gleby. Często pojawia się w ogrodach skalnych, gdzie preferowane są rośliny nisko położone. Chociaż liście Ageratum można kruszyć, aby zwiększyć wydzielający się zapach, nie zaleca się wcierania pokruszonych liści bezpośrednio w skórę.

Wrotycz pospolity


Wrotycz pospolity, który pachnie mieszanką rozmarynu i kamfory, jest piękną, jasnozieloną rośliną o pierzastych liściach i przypominających guziki żółtych kwiatach. Wrotycz pospolity wydziela charakterystyczny zapach, przypominający kamforę, w związku z tym może być stosowany w celu odstraszania much, komarów, kleszczy, mrówek i innych owadów.  Bukiet z liści wrotyczu pospolitego powieszony w pokoju tradycyjnie odstrasza muchy. Z mlecznicy można przygotować stosowany na skórę repelent. Wystarczy zaparzyć ziele i ostudzonym naparem spryskać ciało.

Radzenie sobie z komarami może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza latem. Chociaż chemiczne spraye i maści mogą wydawać się dobrym wyborem, by odstraszyć komary, te sztuczne repelenty wiążą się z innym zestawem problemów zdrowotnych. Dlatego lepiej sięgnąć po stare i sprawdzone babcine sposoby. W ogródku, na balkonie czy na parapecie możemy posadzić kocimiętkę, bazylię, czy popularne pelargonie. Rośliny nie tylko będą cieszyć nasze oko, ale ich zapach odstraszy małych krwiopijców.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. BY Greg Seaman; “5 Easy to Grow Mosquito-Repelling Plants”; data dostępu: 2020-07-29
 2. “https://www.gardendesign.com/plants/mosquito-repellent.html”; data dostępu: 2020-06-15
 3. “Plants & Herbs as Mosquito Repellents”; data dostępu: 2020-08-14
 4. “10 Scents That Repel Mosquitoes”; data dostępu: 2020-08-13
Ocena (3.9) Oceń: