Konwalie majowe kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja konwalii majowych

Konwalia majowa, fot. pixabay.com Konwalia majowa, fot. pixabay.com

Białe kwiaty konwalii majowych obdarzone są bogatą symboliką ludową, religijną i literacką. Konwalie majowe nazywane czasami Łzami Naszej Pani, kilkanaście razy wspominane są w Biblii, występują też w mitologii germańskiej, a według wierzeń ludowych mają przynosić szczęście w miłości. Konwalie majowe to przede wszystkim jednak piękne kwiaty wiosenne kojarzące się z Dniem Matki i urokiem budzącego się do życia lasu.


W dawnych czasach liście konwalii majowych wykorzystywano do produkcji zielonego pigmentu. I faktycznie, soczyste wybarwienie należącej do rodziny szparagowatych rośliny jest jednym z ważnych powodów fascynacji ogrodników. Konwalia majowa występuje bowiem w Europie jako dziko rosnący leśny kwiat, ale od setek lat jest również cenionym elementem ogrodów zamkowych i domowych, zapewniając urok gęstego zielonego dywanu z liści, jeszcze przed rozkwitnięciem kwiecia.

Łodygi konwalii osiągają wysokość ok. 20-30 cm i otoczone są długimi lancetowymi liśćmi, do złudzenia przypominającymi niedźwiedzi czosnek. W maju na łodyżce pojawia się kwiatostan w formie grona, który z bladozielonych kulek rozwija się do postaci śnieżnobiałych, a czasem lekko pożółkłych okrągłych dzwoneczków. Leśne odmiany kwitną przy tym mniej obficie niż te ogrodowe. Po przekwitnięciu na łodygach pojawiają się czasem czerwone owoce z nasionami, które stopniowo wysychają (owocowanie zależy od różnorodności genetycznej osobników rosnących obok siebie). Liście konwalii majowej również schną z upływem czasu i do listopada nie pozostaje po nich już prawie żaden ślad.

Konwalie majowe – wymagania glebowe

Jak się łatwo domyślić, patrząc na naturalną lokalizację konwalii majowej w lesie, roślina preferuje stanowiska zacienione z okresowym tylko nasłonecznieniem. W zupełnym cieniu może słabo kwitnąć, natomiast na słońcu będzie schnąć i wymierać. Idealnie jest sadzić ją więc albo po wschodniej stronie domu, albo pod wysokim żywopłotem lub rzucającymi cień drzewami.
Sama gleba powinna być przede wszystkim naturalnie wilgotna – nie błotnista, co może sprzyjać gniciu, ale zarazem nie wysychająca nawet latem. Aby przygotować stanowisko pod konwalie warto przymieszać do ziemi trochę dojrzałego kompostu, obornika oraz torfu. Nie próbuj jednak wysadzać konwalii bezpośrednio do zagonu z innymi bylinami, bowiem delikatne białe kwiatki mają niezwykłą moc rozrastania się i pochłoną szybko przestrzeń wokoło. Lepiej jest wydzielić im odosobnioną przestrzeń, którą będą mogły pokryć na kształt zielonego dywanu. Pożądany odczyn gleby to 6,0 – 7,0 pH.

Konwalie można także sadzić w donicach, ale należy kupić odpowiednio duże naczynia, które pomieszczą warstwę drenażu. Do substratu w donicy poleca się domieszać torf oraz korę.


Konwalia majowa, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy