Konwalia majowa - opis, właściwości i zastosowanie konwalii majowej

Konwalia majowa uwodzi pięknym zapachem i przyciąga wzrok śnieżnobiałymi kwiatkami. Roślina ta to jeden z najwspanialszych skarbów wiosny, który powszechnie pełni funkcje dekoracyjne. Konwalia majowa znajduje również szerokie zastosowanie w medycynie. Mimo że zawarte w niej substancje są trujące, roślina ta sprawdza się w leczeniu chorób krążenia. Z kolei zawarty w konwalii majowej olejek eteryczny to niezwykle pożądany składnik perfum. Jakie jeszcze sekrety kryje w sobie ta majowa ozdoba ogrodu?Konwalia majowa, fot. shutterstockKonwalia majowa, fot. shutterstock
  1. Z czego składa się konwalia majowa?
  2. Konwalia majowa to trucizna czy lekarstwo?
  3. Konwalia majowa dla serca
  4. Konwalia majowa dla umysłu
  5. Konwalia majowa jest kwiatem, który łagodzi menopauzę
  6. Konwalia majowa, czyli afrodyzjak
  7. Zatrucie konwalią majową to nie fikcja
Konwalia majowa (Convallaria majalis), zwana leśną, majówką, lanuszką lub kokoryczką, stanowi gatunek byliny kłączowej należącej do rodzaju konwalia (Convallaria). Roślina ta wyróżnia się drobnymi, białymi kwiatostanami o urzekającym zapachu i dzwonkowatym kształcie. Okres ich kwitnienia przypada na maj i czerwiec. W Polsce konwalia rośnie dziko w lasach, a także jest powszechnie uprawiana w przydomowych ogródkach. Zgodnie z przesłaniem ludowym, charakterystyczne kwiatki tej rośliny powstały z łez Matki Boskiej. Z kolei według innej legendy są one łzami Ewy, pierwszej kobiety wygnanej z Raju wraz z Adamem. Konwalię majową można spotkać również w pozostałej części Europy, a także w Azji Środkowej. Gatunek ten w Polsce objęto ochroną. W praktyce oznacza to, że zbiory surowca zielarskiego podlegają ograniczeniom prawnym. Wolno zrywać jedynie niewielką ilość tych dziko rosnących roślin – wyłącznie w celach leczniczych. Takim restrykcjom nie podlegają, oczywiście, konwalie majowe uprawiane w celach handlowych.

Z czego składa się konwalia majowa?


Convallaria majalis kryje w sobie wiele niespodzianek. Zawiera w swoim składzie wysokie stężenie glikozydów nasercowych, z czego niemal 40% stanowi konwalatoksyna. Poza tym znajdziemy w niej saponiny steroidowe (konwalamarynę i konwalarynę), flawonoidy (izoramnetynę, kwercetynę), kwasy organiczne, fenolokwasy, olejek lotny z farnezolem i liczne sole mineralne. Substancje, które znajdują się w konwalii wyróżniają się niezwykle silnym działaniem. Stosowane nieostrożnie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Konwalia majowa to trucizna czy lekarstwo?


Konwalia stanowi prawdziwy fenomen w świecie roślin, jako że posiadając właściwości lecznicze jest jednocześnie silnie trująca. Każda część tej rośliny zawiera w sobie śmiertelnie niebezpieczne toksyny. Trujące działanie ma nawet woda z wazonu, w którym znajdował się bukiet konwalii. Jeśli mamy w domu dzieci i zwierzęta, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, jeśli chcemy tą rośliną udekorować stół czy parapet. Co ciekawe, u niektórych osób już sam kontakt z liśćmi konwaliowymi może doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień skóry.
Konwalia majowa w naturalnym środowisku, fot. shutterstock

Konwalia majowa dla serca


Ziele konwalii pod żadnym pozorem nie może być stosowane w domowych kuracjach. Wyciągi i inne suplementy produkowane z tej rośliny należy nabywać jedynie w aptekach i sprawdzonych sklepach zielarskich. Za pomocą konwalii majowej można bowiem leczyć wiele dolegliwości. Przede wszystkim – choroby układu krążenia. Zawarte w konwaliowych kwiatach i liściach glikozydy mają zbawienny wpływ na nasze serce. O wyjątkowości tych substancji świadczy fakt, że, w momencie znalezienia się w naszym organizmie, nie łączą się z białkami osocza, dzięki czemu nie podlegają kumulacji i można je bezpiecznie stosować nawet przez dłuższy czas.

Znajdują szerokie zastosowanie medyczne przy kuracji arytmii, niewydolności serca i dławicy piersiowej. Ich działanie polega na regulacji pracy mięśnia sercowego, normalizacji ciśnienia tętniczego krwi i redukcji kołatania serca. Preparaty z konwalią okazują się skuteczne w przypadku początkowych stadiów prawokomorowej niewydolności krążenia, zwężenia zastawki dwudzielnej oraz przy obrzękach i problemach z oddychaniem wywołanych niewydolnością krążeniową. Wyciąg z Convallaria majalis możemy znaleźć w takich lekach, jak Kelicardina, Convafort, Cardiol, Cardiol C, Neocardina, Guttae Cardiaceae, Convalatoxinum, Cardiosan. Zawarte w konwalii glikozydy intensyfikują siłę skurczu mięśnia sercowego, nie zwalniając jednocześnie jego akcji. W ten sposób zwiększa się wydajność pracy serca. Przygotowywane przez specjalistów wywary z ziela konwalii wykazują także działanie uspokajające i okazują się pomocne w przypadku reumatyzmu. Badania pokazują, że najczęściej z dobroczynnych właściwości konwalii majowej korzystają osoby starsze oraz kobiety w okresie przekwitania.

Konwalia majowa dla umysłu


Zawarte w konwalii glikozydy nasercowe, poza zwiększeniem wydolności serca, poprawiają również krążenie krwi w naszym organizmie, a, co za tym idzie – wspierają pracę mózgu poprzez jego prawidłowe ukrwienie i dotlenienie. Jeżeli więc obserwujemy u siebie zaburzenia pamięci, zawroty głowy, osłabienie i skłonność do omdleń, powinniśmy rozważyć kurację preparatami zawierającymi wyciąg z konwalii majowej. Stosowana pod kierunkiem specjalisty kuracja może przynieść pożądane efekty bez skutków ubocznych dla naszego zdrowia.

Konwalia majowa jest kwiatem, który łagodzi menopauzę


Dzięki temu, że wyciąg z konwalii reguluje pracę serca, działa lekko moczopędnie i uspokajająco, sprawdza się jako wsparcie leczenia farmaceutycznego wielu dolegliwości towarzyszących kobiecej menopauzie. Konwalia majowa skutecznie łagodzi bowiem takie objawy, jak rozdrażnienie czy kołatanie serca, które wynikają z intensywnych zmian w gospodarce hormonalnej charakterystycznych dla okresu przekwitania.
Najwięcej trujących substancji zawierają owoce konwalii, które mają formę pomarańczowoczerwonych kulek

Konwalia majowa, czyli afrodyzjak


Pozyskiwany z białych kwiatów konwalii majowej olejek eteryczny o nazwie farnezol swoim uwodzicielskim zapachem pobudza zmysły. Jego unikalny słodki, a zarazem odświeżający, wiosenny aromat uznaje się za afrodyzjak. Ze szczególnych właściwości tego zapachu korzystają twórcy perfum. Kwiaty konwalii można wyczuć w takich perfumiarskich przebojach, jak np. Chanel No.19 czy Miss Dior.

Zatrucie konwalią majową to nie fikcja


Najwięcej trujących substancji zawierają owoce konwalii majowej, które mają formę pomarańczowoczerwonych kulek. Pojawiają się one po przekwitnięciu kwiatów i należy szczególnie uważać, aby nie znalazły się w zasięgu dzieci lub zwierząt. Glikozydy o silnym działaniu występują jednak w różnym stężeniu w obrębie całej rośliny.

Z tego względu nie wolno podejmować na własną rękę leczenia za pomocą preparatów konwaliowych. Co więcej, leków na bazie konwalii majowej nie powinni stosować pacjenci, u których zdiagnozowano miażdżycę naczyń wieńcowych, niedobór potasu tudzież uszkodzenia wątroby lub nerek.  Spożycie kwiatów, liści lub owoców konwalii majowej, a także przedawkowanie zawierających wyciąg z tej rośliny preparatów prowadzi do ciężkiego zatrucia. Objawia się ono zaburzeniami pracy serca, nudnościami, wymiotami, biegunką oraz bólem głowy. Jednym z charakterystycznych objawów intoksykacji jest zaburzenie percepcji kolorów – choremu wydaje się, że wszystko wokół ma barwę żółtą.

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności możemy jednak bez obaw cieszyć się przepięknym wyglądem i zapachem konwalii majowej w okresie od maja do czerwca. Jej drobne białe kwiatki wspaniale udekorują mieszkanie i tchną wiosenny klimat w niejedno domowe pomieszczenie.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

1. “https://www.britannica.com/plant/lily-of-the-valley”; data dostępu: 2019-05-29
2. “https://www.townandcountrymag.com/leisure/arts-and-culture/g2041/lily-of-the-valley-facts/”; data dostępu: 2019-04-25
3. “https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/bulbs/lily-of-the-valley/growing-lily-of-the-valley.htm”; data dostępu: 2019-04-18
4. “https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-289/lily-of-the-valley”; data dostępu: 2019-04-25
5. “https://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-lily-of-the-valley/”; data dostępu: 2019-05-29

Ocena (3.7) Oceń: