Ślimaki w ogrodzie. Plaga ślimaków nagich. Zwalczanie ślimaków

Fot.  Elaine with Grey Cats  /Flickr CC[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Fot. Elaine with Grey Cats /Flickr CC[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Ślimaki, z domkami na plecach i wystawionymi czułkami budzą pozytywne skojarzenia. Jednak nie u wszystkich. Ślimaki to zmora ogrodników. Mięczaki te chętnie stołują się w naszych ogrodach, siejąc spustoszenie na grządkach i rabatach. Jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogródka? Wystarczy wynieść je na pewną odległość, a mało prawdopodobne, że wrócą.Ślimaki bardzo lubią jeść – gustują w truskawkach, malinach, marchewkach, astrach, cyniach daliach, liliach i nasturcjach. Podgryzają pędy młodych roślin, wyjadają dziury w korzeniach i liściach. Uszkadzają zarówno rośliny warzywne, ozdobne jak i rolnicze.

Nie wszystkie ślimaki można uznać za szkodniki. Te z muszelkami są raczej niegroźne, a głównymi sprawcami strat są ślimaki nagie, głownie pomrowy, śliniki luzytańskie i pomrowiki plamiste. Jeśli jest ich całkiem sporo, potrafią wyrządzić wielkie szkody na grządkach i rabatach. A zwalczanie ślimaków jest trudnym do rozwiązania problemem. To walka z wiatrakami – alarmują ogrodnicy i rolnicy. Jak zapobiec zniszczeniom?

Najgroźniejsze są ślimaki nagie, w tym pomrowik plamisty, By Joseph Berger [CC-BY-3.0-us], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy