Ekologiczne sprzątanie kuchni za pomocą wody utlenionej

Woda utleniona to nie tylko skuteczny środek do dezynfekcji ran i skaleczeń. Ta naturalna substancja może się sprawdzić również w domowych porządkach – zwłaszcza w pomieszczeniach, które wymagają szczególnej sterylności. H2O2 można bowiem z powodzeniem wykorzystać do czyszczenia kuchennego blatu, deski do krojenia, a nawet lodówki.fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Dezynfekcja ściereczek i zmywaków
  2. Czyszczenie lodówki
  3. Naturalnie czysta kuchnia
Woda utleniona stanowi prostą pod względem składu chemicznego substancję, która sprawdza się zarówno w celach kosmetycznych, jak i higienicznych. Środek ten stanowi naturalny zamiennik syntetycznych produktów do dezynfekcji, które są pełne toksycznych dla zdrowia składników. Co ciekawe, woda utleniona jest substancją naturalnie występującą w przyrodzie. Znajduje się ona w naszych białych krwinkach, w mleku matki, a także w owocach i warzywach. Stosowanie tego środka do codziennej dezynfekcji mieszkania sprawia, że pozostajemy w harmonii z naturą, a jednocześnie mamy pewność, że używane do sprzątania produkty w żaden sposób nie zaszkodzą naszym podopiecznym.

Oto przykłady praktycznych zastosowań wody utlenionej:

Dezynfekcja ściereczek i zmywaków


Kuchenne szmatki czy zmywaki do mycia naczyń stanowią z reguły siedlisko nieobojętnych dla naszego zdrowia mikroorganizmów. Co więcej, bakterie przenoszą się na miski, talerze, kubki i sztućce podczas mycia. Aby temu zapobiec, należy przynajmniej raz dziennie zanurzać używane do zmywania naczyń akcesoria w słoiku z 3% roztworem wody utlenionej. Powinniśmy przy tym pamiętać, że taką mieszankę należy przygotowywać na nowo każdego dnia.  

Deska do krojenia – jeden z najczęściej używanych sprzętów kuchennych - jest przez nas często traktowana po macoszemu. Przedmiot ten służy nam do rozdrabniania mięsa, ryb, owoców i warzyw. Mało kto ma osobne deski przeznaczone do przygotowywania posiłków mięsnych i wegetariańskich. Z tego względu ten kuchenny niezbędnik staje się siedliskiem groźnych bakterii, które przedostają się do żywności i mogą powodować pogorszenie stanu naszego zdrowia.

Aby utrzymać deskę w czystości, nie wystarczy zwykłe mycie jej mieszanką wody i płynu do naczyń. Dodatkowo należy spryskać jej powierzchnię 3% roztworem wody utlenionej. Najlepiej zrobić to za pomocą butelki z atomizerem, którą możemy nabyć w każdej aptece i w wielu drogeriach. Resztki preparatu wystarczy zmyć z deski zwykłą wodą.

Czyszczenie lodówki


W celu skutecznego zdezynfekowania lodówki i przedłużenia świeżości przechowywanych w niej produktów, wystarczy użyć wody utlenionej. Opróżnione wnętrze chłodziarki spryskujemy H2O2 w atomizerze i po pewnym czasie zbieramy resztki produktu bawełnianą ściereczką. Lodówka jest czysta!

Naturalnie czysta kuchnia


Woda utleniona jest niezwykle ważnym elementem kuchennej higieny. Z jej pomocą ograniczamy bakteriom i pleśni dostęp do żywności i pozbywamy się zanieczyszczeń.

Środek ten bowiem nie tylko świetnie dezynfekuje, lecz także usuwa wszelkie plamy, zacieki i zabrudzenia. Co ważne, mimo swojej wielofunkcyjności H2O2 jest w pełni naturalna i bezpieczna dla naszego zdrowia!
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

  1. “7 Cleaning Uses for Hydrogen Peroxide”; data dostępu: 2019-11-04
Ocena (3.7) Oceń: