Szpaki zdominowały Europejskie Dni Ptaków
Szpaki zdominowały tegoroczne Europejskie Dni Ptaków. W Polsce uczestnikom ptasich obserwacji udało się spotkać 53 tysiące szpaków. Na kolejnych miejscach znalazły się zięba (52 671) i sikora bogatka (28 895).
W całej Polce na spacerach ornitologicznych wolontariusze wraz z doświadczonymi obserwatorami zanotowali około 200 tysięcy ptaków. W naszym kraju bezkonkurencyjny okazał się szpak (53 297). Na kolejnych miejscach uplasowały się zięba (52 671) i sikora bogatka (28 895).
Szpak był najczęściej spotykanym gatunkiem nie tylko w Polsce, ale i w blisko 40 krajach biorących udział w Europejskich Dniach Ptaków − od Portugalii do Kazachstanu, od Malty do Norwegii. Na kolejnych miejscach znalazły się łyska (Fulica atra) i krzyżówka (Anas platyrhynchos). Rekordzistą w kwestii ilości obserwacji okazała się Holandia, gdzie zanotowano ponad milion ptaków.
W czasie Europejskich Dni Ptaków organizacje zajmujące się ochroną przyrody zachęcały, aby wyjść na zewnątrz, podziwiać i cieszyć się obserwacjami ptaków w czasie migracji. Tematem przewodnim była potrzeba ochrony różnorodności biologicznej.
Dlaczego różnorodność biologiczna jest tak istotna? Ptaki migrujące, aby przetrwać, potrzebują dobrych warunków dla lęgów na północy, bezpiecznych terenów do międzylądowań na przelotach i dobrych warunków w obszarach zimowania. − informuje OTOP.
W trakcie obserwacji zdarzały się także ornitologiczne perełki. Takimi perełkami były terekia i biegus płaskodzioby zaobserwowane we Włoszech, świstunka żółtawa na Łotwie i na Węgrzech, wójcik w Polsce, 68 dropi na Słowacji, płatkonóg trójbarwny, 4 sterniczki zwyczajne, bielik wschodni i dwie hubary saharyjskie w Uzbekistanie, uhla pstrodzioba, białorzytka płowa w Norwegii i nigdy nie notowana czapla złotawa w Szwecji.
Obserwowano imponujące migracje dużych stad żurawi, szpaków, gołębi, mewy śmieszki, zięby i drozdów w wielu krajach Europy. Zanotowano także smutne wydarzenie. W Estonii młody łabędź niemy nie przeżył zderzenia z liną energetyczną wysokiego napięcia.
Coś mi się cyfry nie zgadzają albo czegoś nie zrozumiałem.
Polscy ornitolodzy zaobserwowali 70 000 ptaków w tym
53 000 szpaków,
52 000 zięb,
28 000 bogatek
i wiadomo wiele innych.
To jakoś wychodzi mi więcej niż 70 000.
Słuszna uwaga. Błąd został już poprawiony. Bardzo dziękujemy za czujność :)
Szpaki to jedne z wielu ptaków, które chętnie zamieszkują miasta:) Zięby i skory również żyją obok ludzi:)