Arirania amazońska (Pteronura brasiliensis)

Nazywany/a też: arirania, wydra olbrzymia, wydra wielka

Arirania amazońska, fot. shutterstock
Arirania amazońska znana także pod nazwą wydra olbrzymia należy do rodziny łasicowate (Mustelidae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju arirania (Pteronura). Sylwetka jest krepa. Sierść jest krótka. Głowa jest okrągła. Małżowiny uszne są krótkie i zaokrąglone. W ubarwieniu ciała dominuje brąz. Na gardle i szyi występują jasne plamy. Kończyny są krótkie. Palce spięte są błonami pławnymi. Ogon jest częściowo spłaszczony.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Arirania amazońska występuje w rzekach północnej części Ameryki Południowej. Spotykana jest wyłącznie w zlewiskach Orinoko, Amazonki i rzeki La Plata. W wielu miejscach zasięg występowania tego gatunku jest nieciągły. Miejscami wyginął, głównie na południu.
Czy wiesz, że...Arirania amazońska jest największa wydrą na świecie.

Tryb życia

Arirania amazońska zamieszkuje obszary słodkowodne: duże, wolno płynące rzeki, jeziora i potoki. Sporadycznie spotykana na obszarach rolniczych i w zbiornikach zaporowych, choć preferuje miejsca zaciszne z gęstą nadwodną roślinnością. Prowadzi dzienny tryb życia. Zwierzę towarzyskie, żyjące w stadach (liczących do 20 osobników). Zagrażają jej utrata siedlisk i kłusownictwo (zabijana dla futra). Na liście IUCN ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN). Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik I).

Odżywianie

Arirania amazońska jest drapieżna. W jej diecie znaleźć można zwierzęta kręgowe (w głównej mierze ryby, rzadziej gady, ptaki oraz ich jaja) i bezkręgowce (mięczaki, skorupiaki). Na swoje ofiary poluje w wodzie.

Rozmnażanie i rozwój

Arirania amazońska przystępuje do rozrodu na wiosnę. Samica rodzi zwykle dwa-trzy młode. Ciąża trwa 64-77 dni. Młode przychodzą na świat między sierpniem a październikiem. W przypadku utraty miotu może przystąpić drugi raz do rozrodu. Młode po urodzeniu ważą około 170-230 g. Po miesiącu otwierają oczy, a do czwartego miesiąca karmione są mlekiem. Arirania amazońska osiąga dojrzałość płciową w drugim roku życia. Żyje do kilkunastu lat.

Bibliografia

  1. “https://animaldiversity.org”; data dostępu: 2019-07-21
  2. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2019-07-21
  3. “https://cites.org”; data dostępu: 2019-07-21
Arirania amazońska, fot. shutterstock Arirania amazońska, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Arirania amazońska, fot. shutterstockArirania amazońska, fot. shutterstock
Arirania amazońska, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Łasicowate
Rodzaj: Pteronura
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź