Tchórz zwyczajny (Mustela putorius)

Nazywany/a też: tchórz europejski, tchórz pospolity

Fot. Malene Thyssen, GNU/Wikipedia
Długość ciała tchórza zwyczajnego mieści się w granicach 29 -45 cm, długość ogona 11- 17 cm, waga 0,5 -2,0 kg. Samce są dwa razy cięższe od samic. Tchórz ma budowę ciała charakterystyczną dla łasicowatych - wydłużony giętki tułów, krótkie kończyny, długą szyję i małą głowę. Pysk jest krótki, oczy małe, uszy szeroko rozstawione, niewielkie i zaokrąglone, ogon dość krótki, puszysty. Lśniąca sierść na grzbiecie i bokach ma zabarwienie ciemnobrunatne z prześwitującymi żółtymi włosami wełnistymi. Spód ciała, kończyny i ogon są czarne. Na głowie widać kontrastowe ubarwienie - na czarnobrunatnym tle białe plamy (boki głowy, koniec pyska i krawędzie uszu). Młode całe ciało mają białawe. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Tchórz zwyczajny zasiedla całą Europę za wyjątkiem Irlandii, północnej części Skandynawii i Półwyspu Bałkańskiego oraz fragment zachodniej Azji. Został także introdukowany w Nowej Zelandii. W Polsce jest pospolity w całym kraju.
Czy wiesz, że...Zaatakowany tchórz zwyczajny wystrzykuje cuchnącą wydzielinę z przyodbytniczych gruczołów zapachowych.

Tryb życia

Tchórz zwyczajny jest gatunkiem synantropijnym, łatwo przystosowującym się różnych biotopów. Zamieszkuje tereny zalesione, rolnicze, zakrzewienia nadwodne, wsie, miasta różnej wielkości, tereny podmiejskie. Unika rozległych, gęstych lasów. Każdy osobnik ma po kilka kryjówek znajdujących się w spróchniałych drzewach, dziuplach, zakamarkach budynków, pod stertami kamieni, w norach borsuczych i lisich. Jest to zwierzę aktywne nocą, ale w przypadku głodu może polować także w dzień. Prowadzi samotny, osiadły tryb życia. Tchórz jest zwinny i szybki, z łatwością przeciska się przez wąskie otwory, dobrze pływa i nurkuje, w razie potrzeby potrafi wspinać się na drzewa i kopać nory. Nie zapada w sen zimowy.

Odżywianie

Podstawowym pokarmem tchórza zwyczajnego są drobne gryzonie, ale żywi się także królikami, młodymi zającami, ptakami (szczególnie gniazdującymi na ziemi) oraz ich jajami, żabami, rybami, jaszczurkami, wężami, czasami ślimakami i owadami. Niekiedy zakrada się do kurników. Nie gardzi padliną, zwłaszcza zimą.  W czasie zimowych łowów „nurkuje” pod śniegiem.

Rozmnażanie i rozwój

Okres godowy tchórza zwyczajnego ma miejsce w marcu i kwietniu. Ciąża trwa ok. 6 tygodni. Młode rodzą się w kulistym gnieździe zbudowanym przez samicę z suchych traw, sierści i skórek gryzoni. W miocie jest od 2 do 12 młodych, zwykle 4 -6. Otwierają one oczy w piątym tygodniu życia. Po ok. 2 miesiącach przestają ssać mleko i zaczynają towarzyszyć matce w polowaniach. Kiedy mają 5 -6 miesięcy osiągają rozmiary dorosłych osobników i w tym czasie usamodzielniają się. Dojrzewają płciowo pod koniec pierwszego roku życia. Na wolności żyją 5 -6 lat.
Tchórz zwyczajny, Mustela putorius, European Polecat Fot. Malene Thyssen, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Tchórz zwyczajny, Mustela putorius, European Polecat

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Łasicowate
Rodzaj:Mustela
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź