Cebulice syberyjskie kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja cebulic syberyjskich

Kwiat cebulicy syberyjskiej; źródło: pixabay.com Kwiat cebulicy syberyjskiej; źródło: pixabay.com

Wbrew swojej nazwie cebulice syberyjskie nie pochodzą wcale z Syberii, ale głównie z zachodniej Azji i wschodniej Europy. Niektóre gatunki cebulic syberyjskich paradoksalnie rosną również w ciepłych klimatach basenu Morza Śródziemnego. Te drobne szafirowe kwiaty występują obficie w środowisku naturalnym, ale dają się również z powodzeniem hodować w ogrodzie.


Cebulice syberyjskie należą do rodziny szparagowatych i charakteryzują się niewielkim wzrostem – od 10 do 15 cm – oraz dzwonkowymi kwiatami o 6 płatkach wyrastającymi na nieulistnionych łodyżkach. W efekcie pojedyncze kwiaty są bardzo subtelne i największe wrażenie robią dopiero w skupiskach.

Najważniejszym atrybutem kwiatów jest oczywiście ich kolor - żywy, wyraźny i energetyzująco niebieski. Zwłaszcza w pozimowym krajobrazie pełnym śniegu i szarości, jest to widok niezwykle optymistyczny. Mało kto wie, że istnieje jednak także biała odmiana cebulicy (Scilla siberica alba), która wyglądem przypomina po trosze przebiśniegi. W polskich warunkach cebulice obu kolorów kwitną zwykle od marca do maja.

Cebulice syberyjskie - wymagania glebowe

Cebulice syberyjskie nie są w żaden sposób roślinami wymagającymi. Nie lubią co prawda suchości, ale powodzi im się świetnie wszędzie tam, gdzie gleba jest choć częściowo wilgotna. Idealne podłoże powinno być próchnicze i przepuszczające wodę, obojętne w odczynie. Dobrą wiadomością dla wszystkich ogrodników będzie też fakt, że niebieskie kwiatki mogą rosnąć na słońcu, w półcieniu, a nawet w cieniu, choć im mniej światła, tym mniej imponujące będzie kwitnienie.

W przypadku bardzo ubogiej gleby w ogrodzie, warto ją dokładnie przekopać i spulchnić, a następnie wzbogacić nieco kompostem lub obornikiem. Tak przygotowana rabata nadaje się od razu do sadzenia.


Kwitnąca cebulica syberyjska. By Ulrich Prokop (Scops) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy