Od pewnego czasu zachwycamy się wszystkim, co orientalne. Wśród kosmetyków i dodatków do żywności, które poznajemy dzięki fascynacji Bliskim Wschodem, jest również woda różana. To naturalna woda kwiatowa, zdatna do spożycia, o wielu intrygujących właściwościach. W kosmetyce wykorzystuje się wodę różaną głównie do leczenia trądziku, ale to tylko jedno z jej licznych zastosowań.

- Woda różana to skarb Orientu
- Woda różana w pielęgnacji ciała
- Różane cuda z wody różanej
- Woda różana a włosy
- Jak woda różana leczy trądzik?
Woda różana to skarb Orientu
Woda różana to surowiec od dawien dawna znany i szeroko wykorzystywany w krajach blisko- i dalekowschodnich. Jest w 100% naturalna, dlatego służy zarówno jako kosmetyk do pielęgnacji skóry i włosów oraz jako dodatek kulinarny. Występuje w recepturach wielu tradycyjnych orientalnych przysmaków, głównie deserów i słodkich napojów, ale mieszkańcy wschodnich krain używają jej nawet do przygotowywania mięsa. To produkt niezwykle uniwersalny i popularny, a jednocześnie bezpieczny. Aż trudno uwierzyć, że jest, tak naprawdę, produktem ubocznym. Powstaje bowiem w procesie destylacji płatków róży, co umożliwia uzyskanie skoncentrowanego olejku eterycznego. Woda różana, choć mniej intensywna w działaniu niż olejek różany, wciąż posiada wiele cennych właściwości. Dzięki mniejszej koncentracji substancji bioaktywnych, jest też bezpieczniejsza i może być stosowana bez uprzedniego rozcieńczania, nawet u osób ze skórą wrażliwą. Odmianą róży najczęściej wykorzystywaną do produkcji olejków i hydrolatów jest róża damasceńska.
Oryginalna woda różana dostępna jest w sklepach z naturalnymi kosmetykami lub żywnością orientalną. Co ciekawe, możemy zrobić ją samodzielnie. Nieuszkodzone, świeże i pachnące płatki wystarczy zalać ciepłą wodą i odstawić na słońce na co najmniej kilka godzin.
Woda różana w kuchni orientalnej Wodę różaną dodaje się do tureckiej baklavy, indyjskich lodów kulfi, owocowego lassi, a nawet do dań wytrawnych i słonych, takich jak kebab czy pilaw. Powszechne w zwyczajach kulinarnych Orientu jest też raczenie się kawą i herbatą urozmaiconymi kilkoma kroplami wody różanej. Woda z płatków róży nadaje potrawom wyczuwalny, ale delikatny aromat. Idealnie pasuje do deserów z dodatkiem orzechów, szczególnie migdałów. Dodaj ją do lodów domowej roboty, smoothie, sorbetu lub koktajlu na bazie owoców i jogurtu naturalnego. Latem wrzuć do szklanki wody różanej pokruszony lód oraz dwie łyżeczki naturalnego miodu i racz się orzeźwiającą miksturą. |
Woda różana w pielęgnacji ciała
Woda różana spełnia chyba wszystkie oczekiwania, jakie mamy zwykle wobec kosmetyków. Pielęgnuje, upiększa i chroni. Łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia – począwszy od otarć naskórka, przez trądzik aż po poparzenia. Bardzo dokładnie oczyszcza skórę, zmiękcza ją i domyka pory, zapobiegając tym samym powstawaniu zaskórników.
Stosowana regularnie, sprawia, że nasza cera wygląda bardziej promiennie, młodzieńczo i świeżo. Wyrównuje koloryt skóry, naturalnie go rozjaśnia i zmniejsza widoczność przebarwień. Nawilża, uelastycznia i ujędrnia. Działa przeciwzapalnie i pomaga wyleczyć trądzik oraz inne stany chorobowe skóry. Poza tym odświeża spojrzenie, zmiękcza włosy i relaksuje.

Woda różana pielęgnuje, upiększa i chroni, fot. shutterstock
Różane cuda z wody różanej
- Woda z róży rozjaśnia nie tylko skórę – dodaj blasku swojemu spojrzeniu, robiąc różany kompres na oczy. Płatki kosmetyczne namocz w hydrolacie i przyłóż do zamkniętych powiek na kilkanaście minut. Możesz też wpuścić kilka kropli wody różanej do wewnętrznych kącików oczu. W ten sposób uwolnisz oczy od zmęczenia, opuchlizny i zaczerwienienia.
- Wodę różaną przelej do buteleczki z atomizerem i zawsze miej ją pod ręką. W dowolnej chwili możesz spryskać ciało i włosy, pozostawiając na nich nawilżającą i leczniczą mgiełkę oraz niepowtarzalny zapach.
- Płatki róż, zamiast zasuszać, wrzuć do kąpieli! Do wanny dodaj też nieco wody różanej lub kilkanaście kropli oryginalnego olejku różanego. Spędź w wodzie co najmniej 20 minut. Taka kąpiel zdejmie z Ciebie napięcie, uwolni od migreny i zredukuje stres.
- Woda różana uśmierzy swędzenie i pieczenie po ukąszeniach owadów. Zwilż nią płatek lub tampon i przykładaj do bolącego miejsca.
- Dzięki zawartości witamin (głównie witaminy A i C), a także antyutleniaczy, woda różana jest pomocna w stanach zapalnych dziąseł, łagodzi napięcie nerwowe, a nawet uporczywy kaszel i stany zapalne dróg oddechowych. Można przygotować z niej inhalację, płukać nią jamę ustną i gardło oraz dodawać do napojów.
Zalety stosowania wody różanej:
|
Woda różana a włosy
Woda różana stymuluje wzrost włosów, wzmacnia cebulki i odżywia skórę głowy. Najskuteczniej zadziała wmasowana w skalp lub dodana do odżywki. Wodą różaną warto też spryskiwać włosy, by nadać im blask oraz utrwalić fryzurę, nie przeciążając jej.
Ekologia.pl poleca

Woda różana pomaga zniwelować objawy trądziku, fot. shutterstock
Jak woda różana leczy trądzik?
Hydrolat z róży polecany jest do pielęgnacji każdego typu cery, ale jego właściwości docenią przede wszystkim osoby ze skórą wrażliwą, naczynkową, przesuszoną i trądzikową.
Woda różana zawiera wiele przeciwutleniaczy o działaniu antyseptycznym i oczyszczającym, między innymi witaminę C, garbniki i flawonoidy. To za ich sprawą, normuje wydzielanie sebum, wygasza stany zapalne i oczyszcza, jednocześnie nie wysuszając. Hydrolatu różanego najlepiej używać jako toniku. Dwa razy dziennie należy umyć twarz delikatnym żelem myjącym, a następnie przetrzeć skórę płatkiem nasączonym wodą różaną. Przy regularnym stosowaniu, trądzik stopniowo będzie stawał się coraz mniej widoczny, a stan cery powróci do równowagi.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)
Bibliografia
- “What you should know about rose water”; data dostępu: 2019-12-27
- Aashna Ahuja; “10 Rose Water Benefits: From Antioxidants To Anti-Aging”; data dostępu: 2019-12-27
- Ana Gotter; “Rose Water: Benefits and Uses”; data dostępu: 2019-12-27
- Chloe Hall; “10 Surprising New Ways to Use Rose Water”; data dostępu: 2019-12-27