Jogurt naturalny – właściwości, skład i zastosowanie jogurtu naturalnego

Jogurt naturalny ze świeżymi malinami; źródło: pixabay.com Jogurt naturalny ze świeżymi malinami; źródło: pixabay.com

Historycy uważają, że jogurt naturalny liczy sobie około 7 tysięcy lat i jest dziełem genialnego przypadku. Otóż przy braku urządzeń chłodniczych i wiedzy o pasteryzacji, mleko wożone przez azjatyckich nomadów w workach wykonanych ze zwierzęcych żołądków zaczynało fermentować i dawać w rezultacie kwaśny grudkowaty napój. Okazało się, że ten nowy produkt, znaczenie lepiej utrzymuje trwałość oraz ciekawiej smakuje i tak zaczęła się wielka kariera jogurtu naturalnego.


Owe prapoczątki jogurtu przypisywane są ludności starożytnej Mezopotamii, która poniekąd nieświadomie odkryła, że do procesu fermentacji mleka potrzebne są enzymynaturalnie znajdujące się właśnie w owych zwierzęcych żołądkach, których używano jako podróżne sakwy. Samo słowo yoğurt pochodzi z języka tureckiego, a wedle źródeł historycznych 3 tysiące lat p.n.e. szerokie społeczności zamieszkujące obszar od dzisiejszej Turcji po Indie świadomie poddawały mleko fermentacji, a jogurt był ważnym składnikiem ówczesnej diety. Mówi się wręcz, że XII-wieczna armia wielkiego Dżyngis-Chana żywiła się głównie skwaszonym mlekiem podczas swoich wojennych wojaży.

Od XVI wieku zaczęto wierzyć w uzdrawiającą moc jogurtu, a trzy stulecia później ludowe wierzenia podparto pierwszymi naukowymi dowodami. Dopiero jednak w XX wieku kremowy mleczny przysmak zaczęto produkować na skalę masową.

Proces produkcji jogurtu

W dzisiejszych fabrykach mleczarskich jogurt wyrabia się już w ściśle kontrolowanym procesie, w którym ważną rolę odgrywają takie czynniki jak temperatura czy poszczególne szczepy bakterii odpowiedzialne za kwaśnienie mleka. Surowiec najczęściej poddaje się częściowemu odtłuszczeniu i odparowaniu, aby zwiększyć jego gęstość. Następnie mleko się pasteryzuje, aby zdenaturyzować białko zwane serwatką i zniszczyć potencjalnie szkodliwe bakterie. Równocześnie, w trakcie podgrzewania do ok. 80 stopni C następuje również homogenizacjacząsteczki tłuszczu są rozbijane na mniejsze. Po schłodzeniu do ok. 40 stopni C do mleka dodawane są kultury bakterii – różnych u różnych producentów – odpowiedzialnych za proces fermentacji. Ten proces trwa kilka godzin i kończy się potwierdzeniem obecności pożądanego poziomu kwasu mlekowego.

Chociaż nabiał w wielu kontekstach pojawia się ostatnio na cenzurowanym, wartości zdrowotne naturalnego jogurtu są nie do podważenia. Owszem, powinny unikać go osoby uczulone na krowie białko lub laktozę, ale dla zdrowych ludzi jeden kubeczek jogurtu dziennie to pomysł wręcz doskonały.


Krowie mleko jest najczęściej wykorzystywanym surowcem do produkcji jogurtów; źródło: pixabay.com
Moim zdaniem
Jaki jogurt wybierasz?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy