Wydra - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę wydra ciekawostki

By Drew Avery (European Otter {Lutra lutra}) [CC BY 2.0], via Wikimedia CommonsWydra europejska, By Drew Avery (European Otter {Lutra lutra}) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Problemy wydry wynika właściwie z tego, że jest sobą. Drapieżna natura tego zwierzęcia została przez ewolucję wpisana w jej zachowanie. Nie ma innej możliwości, by wydra nagle stała się wegetarianką. Hodowcy ryb z pewnością życzyliby sobie, żeby tak się stało. Pomarzyć dobra rzecz, ale jeszcze lepsza, gdy te marzenia mogą się spełnić, na co w tym przypadku nie można liczyć. I co tu robić?Wydra jakiej nie znacie!

Opływowy kształt ciała oraz duży, silny ogon, który stanowi motor napędowy podczas podwodnych pościgów za ofiarami są cechami charakterystycznymi wydry europejskiej (Lutra lutra). Brązowe futro na wierzchu oraz jasne od spodu również pozwala zwierzęciu polować. Dzięki temu drapieżnik jest jeszcze bardziej niewidoczny, dla już słabo widzących ofiar, czyli ryb stanowiących lwią część jadłospisu ssaka.

Dorasta do metra długości ciała wraz z ogonem i może ważyć nawet 10 kg. Należy do doskonałych pływaków, dlatego niemal cały czas spędza w pobliżu wody. Niechętnie się od niej oddala, chociaż potrafi podejmować dalekie wędrówki, kiedy w jej rodzimym siedlisku braknie pokarmu. Wówczas czyni szkody w gospodarstwach rybnych, przez co nie należy do najbardziej lubianych zwierząt. Jest trudna do obserwacji, ponieważ wiedzie głównie nocny tryb życia. To determinuje rozwój pewnych cech. Jedną z nich są wibryssy, długie, bardzo dobrze rozwinięte włosy, na których znajdują się receptory czuciowe. One pozwalają wydrze w sytuacji, gdy ta znajduje się pod wodą, lepiej określić położenie oraz wielkość potencjalnej ofiary. Uwagę zwraca bardzo gęste rozmieszczenie „wąsów”. Znaczyć może to jedno. Są one zwierzęciu bardzo potrzebne, a funkcjonowanie bez nich byłoby o wiele trudniejsze. Sylwetka idealnego łowcy musi mieć także odpowiednią głowę. U wydry ta jest płaska oraz szeroka. Żeby mogła być opływowa, także uszy ma nie za duże. Mocy i prędkości zwierzęciu dodają błony pławne między palcami, które umożliwiają wydrze „odpychanie” się od wody oraz nadawanie odpowiedniej prędkości, zdecydowanie wyższej niż gdyby zwierzę nie posiadało tych struktur. Zatem kształt ciała odgrywa tutaj niemałą rolę, a żeby wszystkiego stało się za dość, jak na drapieżnika przystało, wydra posiada niezwykle ostre zęby.
Ocena (4.1) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy