Co jedzą wilki? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Co jedzą wilki?

Co jedzą wilki?

Groźny wygląd, mięsożerność i specyficzny sposób porozumiewania się z członkami watahy przyczyniły się do tego, jak w kulturze popularnej przedstawia się te dzikie zwierzęta. Wilki stały się inspiracją do stworzenia wielu opowieści, których nieodłącznym elementem były opisy krwiożerczych bestii, za jakie uważano te drapieżniki. Co tak naprawdę jedzą? Niektóre składniki ich diety okazują się nieoczywiste.

Podstawą diety wilków w Polsce są dzikie ssaki kopytne, fot. Volodymyr Burdiak/Shutterstock

Podstawą diety wilków w Polsce są dzikie ssaki kopytne, fot. Volodymyr Burdiak/Shutterstock
Spis treści

Co – i dlaczego – jedzą wilki?

Aby nie tylko dowiedzieć się, jak zwierzęta się odżywiają, ale i zrozumieć, dlaczego ich dieta wygląda właśnie w ten sposób, warto poznać podstawowe informacje na temat konkretnych gatunków. To, co wilki jedzą, zależy nie tylko od ich budowy i biologicznych uwarunkowań osobniczych, ale i od tego, jak funkcjonują w watahach.

Jak budowa wilka wpływa na to, co je ten drapieżnik?

Nie tylko sposób ukształtowania układu pokarmowego świadczy o tym, że zwierzę może z łatwością odżywiać się mięsem. Tym, co widać na pierwszy rzut oka, są zęby drapieżników. To one ułatwiają złapanie i zjedzenie ofiary.

Ważna jest też budowa kończyn i proporcje wilków, a także ich wytrzymałość na wysiłek fizyczny – mówi się, że są w stanie przebyć aż 150 km dziennie. Umięśnione łapy sprawiają, że niemal każdy przedstawiciel tego gatunku porusza się na tyle sprawnie, że może polować na zwierzynę nawet bez pomocy innych członków watahy.

Jak wilki polują same, a jak w grupie?

Sposób odżywiania dzikich zwierząt ma duży związek z tym, jaki rodzaj pokarmu najłatwiej pozyskać w danym czasie. Dlatego stworzenia żyjące w stadach spożywają co innego w zależności od tego, czy, zdobywając żywność, działają same, czy z pomocą współtowarzyszy.

Zdając sobie z tego sprawę, możemy częściowo odpowiedzieć na pytanie, co jedzą wilki. Otóż bardzo często spożywają mięso ssaków kopytnych. W zależności od tego, czy osobnik poluje sam, czy z pomocą stada, może złapać albo małą sarnę, albo silnego łosia czy dzika. Zjadają również bobry, lisy czy zające. Trzeba przyznać, że czasem te drapieżniki atakują też zwierzęta hodowlane.

Dlaczego wilki atakują zwierzynę pasterską?

Jak wspomniano wyżej, wśród źródeł mięsa w diecie tych drapieżników znajdują się zwierzęta gospodarskie. Są to szczególnie owce. Czemu wilki jedzą właśnie te zwierzęta? Okazuje się, że jest w tym sporo winy człowieka.

Niektórzy hodowcy owiec nie zapewniają im właściwej ochrony – nie inwestują w odpowiednie ogrodzenia, opiekę pracowników nad zwierzętami ani wytresowanie psów pasterskich. Jednocześnie niejednokrotnie postulują odstrzały wilków, przez które otrzymuje się jednak rezultaty odwrotne do zamierzonych. Dlaczego?

Źle zorganizowane polowania często sprawiają, że giną ważni członkowie watahy. Powoduje to zniszczenie specyficznych struktur więzi społecznych w grupach wilków. Bez pomocy zabitego towarzysza zwierzęta mają większe problemy z polowaniem na wspomniane łosie czy dziki. Wtedy decydują się na łatwiejszą do upolowania zwierzynę – na przykład owce.

Czy wilki polują na ludzi?

Przerażające opowieści o wilkach zjadających dzieci należy włożyć między bajki. Wiele historii, w których wspomina się o ataku tych zwierząt na ludzi, to tak naprawdę świadectwa działalności psów lub mieszańców będących potomkami udomowionych pupili i ich dzikich krewnych. Zakłada się, że tylko wściekłe osobniki tego gatunku byłyby w stanie rzeczywiście skrzywdzić człowieka – zdrowe raczej by go unikały.

Co wilki jedzą, gdy w ich otoczeniu brakuje zwierzyny płowej i hodowlanej?

Jak wcześniej wspomniano, rodzaj wybieranego pokarmu często zależy od warunków, w których przyszło żyć watahom lub pojedynczym osobnikom. Jak łatwo się domyślić, wielu przedstawicieli mięsożernych gatunków w niektórych sytuacjach nie gardzi padliną. Nie inaczej jest w przypadku wilków. Zjadają nie tylko upolowane przez siebie sarny czy jelenie, lecz także wspomniane pozostałości mięsa. Czasem jedzą też małe ssaki, na przykład borsuki lub zające, a także ryby, ptaki, a nawet owady. Cennym składnikiem ich dietyowoce, na przykład leśne jagody. Zwierzęta nie gardzą również grzybami.

Wataha wytwarza doskonałą współpracę podczas polowania, fot. Michal Martinek/Shutterstock

Ile musi jeść wilk?

Mówi się, że drapieżnikowi wystarczy około 5 kilogramów mięsa dziennie. Według wielu źródeł może spożyć na raz aż 10 kilogramów pożywienia. Dzięki temu, że łączy w swojej diecie różne produkty, może zapewnić sobie odpowiednią ilość energii i składników odżywczych w rozmaitych sytuacjach i o różnych porach roku.

Co jedzą wilki? – pytania i odpowiedzi

Czy wilki jedzą zwierzęta gospodarskie?

Tak. Winni temu są często ludzie, w tym hodowcy, którzy nie dbają o zabezpieczenie stad, a także osoby zajmujące się odstrzałem niewłaściwie wybranych osobników. Więcej na ten temat przeczytasz w powyższym artykule.

Co jedzą wilki oprócz mięsa?

W czasie, gdy nie polują na zwierzynę, jedzą m.in. grzyby i jagody.

Czy wilki atakują ludzi?

Bardzo rzadko. Tylko wściekli przedstawiciele tego gatunku ośmielają się wystąpić przeciw człowiekowi, zdrowi raczej przed nim uciekają. Zdarzają się natomiast ataki zwierząt, które są mieszańcami – potomstwem psów i wilków.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. "What Do Wolves Eat?"; https://a-z-animals.com/blog/what-do-wolves-eat/; data dostępu: 25-07-2023;
  2. "What Do Wolves Eat? (Wolf Diet and Favorite Food)"; https://animalanswerguide.com/what-do-wolves-eat-wolf-diet/?utm_content=cmp-true; data dostępu: 25-07-2023;
  3. "What, and How Much Food Do Wolves Eat?"; https://wolfsanctuarypa.org/2016/10/14/much-food-wolves-eat/; data dostępu: 25-07-2023;
4.7/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments