Środa 01.03.2023

Wiemy, które diety są najgorsze dla środowiska i naszego zdrowia

Nowe badanie mówi, że modne diety ketogeniczna i paleo należą do najgorszych pod względem odżywczym i środowiskowym. Naukowcy z Tulane University odkryli, że pescatarianie, którzy przede wszystkim trzymają się ryb, radzą sobie najlepiej pod względem zdrowotnym, a tuż za nimi są wegetarianie i weganie.Fot. Boontoom Sae-Kor/ShutterstockFot. Boontoom Sae-Kor/Shutterstock

Osoby stosujące dietę ketogeniczną eliminują węglowodany, takie jak chleb, makaron, ziemniaki lub ryż, i zamiast tego spożywają dużo białka. Wprowadza to organizm w stan, w którym opiera się on na tłuszczu jako energii (ketoza), która występuje podczas głodu lub postu. Dieta paleo obejmuje tylko żywność, na którą można było polować, łowić lub zbierać w czasach jaskiniowców. Należą do nich mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, owoce, warzywa, zioła i przyprawy.
Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że zarówno dieta keto, jak i paleo są ubogie w składniki odżywcze i szkodliwe dla środowiska.

Obie modne diety wykluczają przetworzone produkty, takie jak ciasta, ciastka, herbatniki i frytki. Wiele celebrytów, w tym Gwyneth Paltrow, Halle Berry i Kim Kardashian, próbowało diety ketonowej, a Miley Cyrus i aktorka Uma Thurman próbowały diety paleo.

„Podejrzewaliśmy negatywny wpływ na klimat, ponieważ diety opierają się na mięsie, ale nikt tak naprawdę nie porównał wszystkich tych diet – ponieważ są one wybierane przez osoby fizyczne, a nie przepisywane przez ekspertów”, mówi starszy autor Profesor Diego Rose z Tulane University w komunikacie prasowym.

Niestety dla tych, którzy próbują tych diet, pierwsze tego rodzaju badanie wykazało, że keto i paleo zawierają najmniej witamin. Diety keto i paleo mają również najwyższy ślad węglowy, generując odpowiednio prawie trzy i 2,6 kg dwutlenku węgla na każde 1000 spożytych kalorii.

Naukowcy odkryli, że dieta wegańska ma najmniejszy wpływ na klimat przy 0,7 kg – mniej niż jedna czwarta emisji z diety ketogenicznej.

Badanie w The American Journal of Clinical Nutrition opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 16 000 dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Poszczególnym dietom przypisano wartości punktowe w oparciu o federalny Indeks Zdrowego Odżywiania. Średnie wyniki obliczono dla osób stosujących każdy rodzaj diety.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Study Finds; “Keto and paleo diets are actually the worst for you and the environment”; studyfinds.org; 2023-03-01
Ocena (3.0) Oceń: