Mięso szkodzi – zdrowiu i środowisku
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Mięso szkodzi – zdrowiu i środowisku

Mięso szkodzi – zdrowiu i środowisku

Spożycie mięsa i nabiału musi zostać ograniczone o połowę do roku 2050, a wsparcie publiczne powinno być przeznaczane na ekologiczną produkcję zwierzęcą, jeśli chcemy zachować zdrowie i powstrzymać dewastację środowiska – czytamy w nowym raporcie Greenpeace.

Mięso szkodzi zdrowiu i środowisku

fot. pixabay.com

Na przestrzeni kilku minionych dekad nasze dieta zmieniła się drastycznie. W latach 1989-2000, światowe spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego wzrosło ponad trzykrotnie na obszarach wiejskich i prawie czterokrotnie na obszarach miejskich. Co nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Zwiększenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, rafinowanych zbóż i cukru łączy się ze wzrostem problemu nadwagi i otyłości na świecie. W 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sklasyfikowała czerwone mięso jako „prawdopodobnie rakotwórcze” a przetworzone czerwone mięso jako „rakotwórcze”. Ocena ta opiera się na raporcie przygotowanym przez 22 ekspertów z dziesięciu państw, którzy przeanalizowali około 800 badań. Na podstawie tej analizy doszli oni do wniosku, że każde 50 g dziennie spożytego przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 18%. A to niewielka porcja odpowiadająca zaledwie dwóm plasterkom szynki!

Badanie z 2016 roku opublikowane na łamach czasopisma „The Lancet” pokazało, że na świecie udałoby się uniknąć ok 5 milionów zgonów rocznie, gdyby ludzie ograniczyli spożycie mięsa na rzecz warzyw, owoców, roślin strączkowych i orzechów. Oszczędności wynikające z tej zmiany, związane z opieką zdrowotną i zniszczeniem klimatu mogą sięgać 1,5 biliona dolarów.

„Obecny system produkcji żywności nie działa prawidłowo, a jego patologie zagrażają zdrowiu naszemu i naszych dzieci, a także kondycji całej planety. Rządy, korporacje i instytucje międzynarodowe muszą pilnie zacząć działać na rzecz zmiany tego systemu. Subsydia powinny wspierać przede wszystkim rolników prowadzących ekologiczne gospodarstwa, w których produkcja zwierzęca prowadzona jest w sposób zapewniający wartościowe pożywienie, w minimalnym stopniu odbijając się na środowisku. Czas skończyć ze wspieraniem wielkich ferm przemysłowych, których sposób funkcjonowania wywołuje tyle problemów – zdrowotnych, środowiskowych i społecznych” – powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii w Greenpeace Polska.

fot. pixabay.com

Mięso – zagrożenie dla środowiska
 
Emisje gazów cieplarnianych, zatrucie wód lądowych i oceanów, wycinanie lasów tropikalnych i utrata siedlisk na rzecz intensywnego rolnictwaekolodzy zwracają uwagę, że poza problemami zdrowotnymi, nadmierne spożycie mięsa wywołuje również szereg problemów dla środowiska. Produkcji żywności przypisuje się 80% odpowiedzialności za wylesianie, a produkty pochodzenia zwierzęcego odpowiadają za około 60% emisji gazów cieplarnianych. Co więcej, zanieczyszczenia pochodzące z farm zwierząt i farm produkujących pożywienie ma wpływ na intensywne powiększanie się martwych stref w oceanach, degradację rzek, jezior i mórz przybrzeżnych – czytamy w raporcie.

Rozwiązanie? Ograniczenie spożycia mięsa i nabiału. Zdaniem Greenpeace, jeśli chcemy zachować zdrowie i powstrzymać dewastację środowiska powinniśmy do 2050 roku zmniejszyć spożycie mięsa do 300 g tygodniowo, to tyle ile ważą dwa średniej wielkości kotlety schabowe. W przypadku nabiału ograniczenie o połowę oznacza 33 kg na głowę rocznie, czyli 630 g na głowę tygodniowo (szklanka mleka waży około 200 g).

Naukowcy sugerują, że zmiana diety na taką, która jest w znacznie większym stopniu oparta na produktach roślinnych, zmniejszy koszty środowiskowe i pozwoli wykarmić miliony ludzi. Świat potrzebuje obecnie takich ekonomistów, polityków, dietetyków, agronomów, ekspertów od zagospodarowania, rolników i edukatorów,  którzy rozpoczną otwarte i szczere rozmowy tym, jak do  roku 2050 przekształcić nasz systemem produkcji żywności  tak, by był sprawiedliwy. – czytamy w podsumowaniu raportu.

Dlatego organizacja wzywa rządy do tego, by przestały dotować przemysłową, niezdrową produkcję mięsa i mleka, zaczęły wspierać rolników w przechodzeniu na ekologiczne metody upraw oraz uczyniły zdrową, opartą na warzywach i owocach dietę dostępną dla wszystkich.


Raport Greenpeace „Mniej znaczy więcej. Mniej mięsa i nabiału – zdrowsze życie i planeta” oparty jest na przeglądzie najnowszych badań naukowych, weryfikujących zdrowotne, środowiskowe i społeczne koszty sposobu, w jaki obecnie hodowane są zwierzęta oraz produkowane jest się mięso i inne produkty odzwierzęce.

Ekologia.pl

 

Bibliografia
  1. Global and regional health effects of future food production under climate change: a modelling study;
  2. (https://secure.jbs.elsevierhealth.com/action/cookieAbsent?code=null);
  3. Rewiring food systems to enhance human health and biosphere stewardship;
  4. https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/aa81dc;
4.8/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

W Australii je się prawie samo mięso a średnia życia o 10 lat dłuższą, niż średnia światowa. dla czego wszyscy nie zmarli na raka?