Gruboskórzec meksykański (Dermophis mexicanus)

By Franco Andreone - see authorization (http://calphotos.berkeley.edu) [CC BY-SA 2.5 or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Gruboskórzec meksykański to płaz beznogi, przypominający prędzej dużą dżdżownice niż płaza. Jego ciało jest wydłużone, owalne w przekroju. Barwa ciała ciemnoszara, z połyskiem. Okolice szczęk, spód oraz boki są nieco jaśniejsze. Na ciele znajdują się poprzeczne bruzdy (w liczbie około 100). Głowa nie jest wyraźnie wyodrębniona od ciała, zakończona jest spiczastym pyskiem. Na głowie występują czułki zmysłowe oraz szczątkowa para oczu. Nozdrza są niewielkie. Posiada pojedynczy rząd zębów w dolnej szczęce. Kończyny są zredukowane. Ciało pozbawione jest ogona. Nie występuje dymorfizm płciowy.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Gruboskórzec meksykański występuje w Ameryce Środkowej: od południowego Meksyku, przez Gwatemalę, Honduras, Salwador, po Nikaraguę. Na znacznym pierwotnym obszarze występowania wyginął. Obecnie jego populacje są rozproszone. W ostatnich latach jego liczebność drastycznie spadła.
Czy wiesz, że...Gruboskórce są bardzo pożytecznymi organizmami, ryjąc w ziemi napowietrza glebę. Swoim kształtem ciała mogą być mylone z wężami i często z tego powodu są zabijane.

Środowisko i tryb życia

Gruboskórzec meksykański zamieszkuje obszary wyżynne i górskie do 1200 m n.p.m. Spotykany jest zarówno w glebie wilgotnej, jak i suchej. Preferuje miejsca z grubą warstwą ściółki i licznymi kryjówkami: kłodami, płatami kory, czy liśćmi bananowca i kawy. Spotykany jest również w suchych lasach i na suchych sawannach. Rzadziej na terenach antropogenicznych. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie (kategoria VU na liście IUCN). Zagraża mu utrata i zanieczyszczenie siedlisk. Prowadzi podziemny tryb życia. Kopie nory w ziemi.

Rozmnażanie

Gruboskórzec meksykański to zwierzę rozdzielnopłciowe. Rozród odbywa się między kwietniem a czerwcem. Do rozrodu przystępuje raz w roku. Organizm żyworodny. Zapłodnienie jest wewnętrzne. W samicy rozwija się od 3 do 16 młodych. Larwy początkowo żywią się żółtkiem z jaj. Po upływie 3 miesięcy, gdy zapas żółtka się skończy, odżywiają się wydzieliną gruczołową wyściółki jajowodów samicy. Drapiąc uzębieniem wnętrze jajowodów stymulują wydzielanie się substancji odżywczych. Rozwój larw trwa 11 miesięcy. Larwy przechodzą metamorfozę jeszcze przed urodzeniem. Młode po urodzeniu mierzą 10-15 cm i ważą 3,9-5,9 g. Samice osiągają dojrzałość płciową w drugim roku życia. Samce dojrzewają w trzecim rokiem życia. Żyje do 14 lat.

Pokarm

Gruboskórzec meksykański żywi się bezkręgowcami żyjącymi w glebie (mięczakami, owadami i ich larwami oraz pierścienicami). Większe osobniki żywią się małymi kręgowcami (gadami i ssakami). W nocy w czasie opadów deszczu wychodzi na powierzchnie aby się pożywić.
Gruboskórzec meksykański By Franco Andreone - see authorization (http://calphotos.berkeley.edu) [CC BY-SA 2.5 or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Gruboskórzec meksykański

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzaj:Dermophis
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź