Grelina - właściwości, działanie i rola greliny w organizmie człowieka
Ekologia.pl Zdrowie Medycyna rodzinna Grelina – właściwości, działanie i rola greliny w organizmie człowieka

Grelina – właściwości, działanie i rola greliny w organizmie człowieka

Grelinę zidentyfikowano i opisano bardzo późno, bo dopiero na początku XXI w. Jako relatywnie świeże odkrycie, wciąż cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem naukowców, a jej funkcje okazują się coraz szersze. Najważniejszą z nich jest regulowanie naszego poczucia głodu – stąd też grelina uważana jest za hormon kluczowy w walce z otyłością. Co jeszcze warto o niej wiedzieć i jak możemy utrzymywać ją w ryzach?

Angielska nazwa greliny jest skrótem od określenia „peptyd uwalniający hormon wzrostu”. Źródło: shutterstock

Angielska nazwa greliny jest skrótem od określenia „peptyd uwalniający hormon wzrostu”. Źródło: shutterstock
Spis treści


Dość specyficzna nazwa greliny jest pochodną jej historii oraz mechanizmu działania. Jest ona skrótem od pierwszych liter angielskiego sformułowania „growth hormone releasing peptide”, oznaczającego dosłownie: peptyd uwalniający hormon wzrostu. Zanim jeszcze bowiem wyizolowano grelinę i określono jej działanie, odkryto jej receptory, związane faktycznie z wydzielaniem hormonu wzrostu. Tym samym grelina stała się pierwszym znanym hormonem łączącym przysadkę mózgową z układem pokarmowym!

Co to jest grelina?

Z chemicznego punktu widzenia grelina jest peptydem złożonym z 28 aminokwasów. W organizmie pełni funkcję hormonu i wydzielana jest przez komórki żołądka, a dodatkowo również dwunastnicy, jelita czczego oraz trzustki. W mniejszym stopniu jej produkcja zlokalizowana jest również w organach płciowych, płucach, korze nadnerczy, nerkach, łożysku, a lokalnie nawet w mózgu.

Określenie „hormon głodu” w bardzo uproszczony sposób przedstawia funkcję greliny. Faktycznie jednak, jej poziom jest najwyższy przed posiłkiem, gdy jesteśmy głodni, zaś po jedzeniu maleje do minimum. W bardziej ogólnym ujęciu grelina definiowana jest jednak jako jeden z kluczowych elementów regulujących bardzo złożony proces utrzymywania homeostazy energetycznej. Z jednej strony pobudza ona apetyt skłaniając organizm do skonsumowania większej liczby kalorii, z drugiej jednak reguluje poziom ich przemiany w ATP, czyli energię wykorzystywaną przez pojedyncze komórki naszego ciała. Według naukowców jej wpływ zaznacza się również na poziomie zarządzania glukozą oraz wydzielania insuliny, a przez to może być kluczowy w leczeniu cukrzycy.

Co ciekawe, grelina oddziałuje również na układ cholinergiczny oraz dopaminergiczny w mózgu, co w przełożeniu na język laicki oznacza, że wpływa na przyjemność, jaką odczuwamy z powodu jedzenia. Jak już wcześniej wspomniano, jest ona również skorelowana z produkcją hormonu wzrostu, który determinuje budowę ciała wpływając zarówno na wagę, jak i rozwój kości oraz mięśni. Z najnowszych badań wynika też, że grelina ma zasadniczy wpływ na zdrowie serca, redukując pojawiające się w nim reakcje zapalne, ale z drugiej strony może wspomagać rozrost guzów nowotworowych, udaremniając planowaną śmierć komórek rakowych. Te informacje są bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju przyszłych terapii medycznych.

Grelina i leptyna – czyli duet idealny

Pusty żołądek to sytuacja, która automatycznie wzmaga produkcję greliny. Gdy ciało ma coraz mniej glukozy we krwi, zachodzi ryzyko, że nie starczy energii dla mięśni i mózgu, więc zmyślny hormon sprawia, że rośnie nam apetyt i zaczynamy interesować się możliwością zaspokojenia go. Grelina wędruje bowiem krwiobiegiem do mózgu, gdzie oddziałuje na podwzgórze, a te z kolei stymuluje wszystkie typowe oznaki głodu. Im wyższy poziom greliny we krwi, tym większa ochota na jedzenie.

W dzisiejszych czasach cały ten mechanizm może wydawać się po prostu zgubą dla figury. Dawniej jednak, w okresach, gdy jedzenia brakowało, grelina była elementem pozwalającym człowiekowi przetrwać nawet przy średnich czy niskich zasobach tłuszczu. W sytuacjach niedoboru energii głód stawał się bowiem priorytetem i zmuszał do natychmiastowego poszukiwania strawy. Mechanizm ten wciąż działa bardzo skutecznie u żyjących dziko zwierząt.

Łatwo się jednak domyśleć, że grelina sama w sobie mogłaby zawsze prowadzić do niekontrolowanego obżarstwa. Na szczęście, Matka Natura wyposażyła nas w hamulec, który reguluje apetyt z drugiej strony. Mowa o leptynie, czyli hormonie produkowanym przez komórki tłuszczowe oraz enterocyty zlokalizowane w jelicie cienkim. Podpowiada on mózgowi, że żołądek jest już pełny, a zasoby kalorii uzupełnione, więc powinniśmy przestać jeść. Gdy poziom leptyny rośnie, poziom greliny spada, a najedzony człowiek może zająć się innymi sprawami.

Niestety, powszechny dobrobyt sprawił, że ludzie zaczęli jeść z powodów innych niż głód, co doprowadziło do masowego rozwoju otyłości. U osobników o wysokim BMI rozwija się tymczasem niewrażliwość na leptynę, która sprawia, że mózgowi nigdy nie jest dość jedzenia.

U osób otyłych rozwija się niewrażliwość na leptynę, która utrudnia osiągnięcie stanu nasycenia. Źródło: shutterstock

Co się dzieje, gdy greliny jest zbyt dużo?

Wspomniany wyżej mechanizm podlega oczywiście zaburzeniom, z których spora część wynika z odejścia od naturalnego trybu życia. Jednym z doskonałych przykładów są próby odchudzania się poprzez ograniczanie żywności – zjawisko nieznane naszym dawnym przodkom.

Gdy odmawiamy sobie posiłków, ciągły deficyt kaloryczny powoduje całkiem zrozumiały wzrost greliny i nieprzyjemne uczucie ssania z głodu. Mózg zalany zostaje komunikatami o potrzebie jedzenia, co nie tylko nie sprzyja samopoczuciu, ale często prowadzi do utraty panowania nad sobą i epizodów przejadania się. Zbyt wysoki poziom greliny towarzyszący dietom odchudzającym jest jednym z kluczowych powodów ich nieskuteczności – utracone kilogramy łatwo wracają w ramach efektu jojo.

Rzadziej nadmiar greliny spowodowany być może również występowaniem genetycznie uwarunkowanej choroby zwanej zespołem Pradera-Williego. Mowa o wrodzonym defekcie chromosomalnym, który m.in. powoduje ciągłe uczucie ssącego głodu przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania kalorycznego. Chorzy są więc zazwyczaj patologicznie otyli.

Wysoki poziom greliny diagnozuje się również u osób cierpiących na anoreksję. W tym przypadku cierpiący niedożywienie organizm próbuje zrekompensować sobie straty stymulując ciągły głód. Niestety, anorektycy potrafią go obejść przyzwyczajając się stopniowo, a nawet uzależniając od ssania w żołądku.

Jakie są konsekwencje niedoboru greliny?

Co ciekawe, osoby otyłe mają zazwyczaj niższy poziom greliny niż osoby szczupłe – to działanie leptyny bywa u nich częściej problemem. Z chwilą jednak, gdy przejdą na rygorystyczną dietę, aby schudnąć, poziom greliny wyraźnie wzrośnie, stymulując apetyt. Stąd też w przypadku skrajnej otyłości optymalnym rozwiązaniem okazuje się często operacja polegająca na usunięciu części żołądka. Wówczas spadek wagi odbywa się bez ataków wilczego głodu, dzięki czemu łatwiej go utrzymać w długim okresie czasu.

Tabela przedstawiająca sposoby na naturalne obniżanie poziomu greliny; opracowanie własne

Zagadkowy związek między ilością snu a greliną

Wszechstronne działanie greliny widać w wielu zależnościach fizjologicznych, które bezpośrednio dotyczą poziomu żołądkowego hormonu. W badaniu przeprowadzonym w 2008 r. przez naukowców z Lubeki w Niemczech udowodniono, że u zdrowych mężczyzn już jedna nieprzespana noc powoduje wyraźne zaburzenia w produkcji leptyny i greliny, zmniejszając poziom tej pierwszej, a zwiększając drugiej. Uczestnicy, którzy spali jedynie 4,5 godziny wykazywali kolejnego dnia znacznie większy apetyt, niż ci, którzy przespali 7 godzin.

Odkrycie to potwierdza obserwowaną już dawno zależność między zaburzonym rytmem dobowej aktywności a przybieraniem na wadze. Osoby pracujące na nocne zmiany lub cierpiące na problem, które utrudniają nocny wypoczynek, mają znacznie większe skłonności do otyłości.

Większa muskulatura i zwiększona konsumpcja białka pozwala utrzymać poziom greliny w ryzach. Źródło: shutterstock

Jak można wpływać na poziom greliny?

Naturalnie, dla większości z nas głód jest przekleństwem, które utrudnia osiągnięcie lub zachowanie pożądanej wagi. Stąd też wymarzonym scenariuszem wydaje się naturalne ograniczenie greliny, tak, aby organizmowi po prostu nie chciało się tyle jeść. Z badań naukowych wynika, że nie jest zadanie łatwe – żadne leki ani suplementy nie wydają się być skuteczne.


Tym niemniej, w kontrolowaniu poziomu greliny pomaga na pewno trening wysiłkowy zamierzony na zwiększenie muskulatury. Im więcej w ciele mięśni, a mniej tkanki tłuszczowej, tym niższa produkcja hormonu głodu. W tym samym duchu zalecane jest spożywanie większych ilości białka, kosztem węglowodanów i tłuszczów – ten model żywienia faworyzuje spora część diet odchudzających.
O prawidłowy poziom greliny zadbasz również regularnie się wysypiając i dbając o utrzymanie stałej wagi w długim okresie. Po raz kolejny okazuje się więc, że naprzemienne chudnięcie i tycie, praktykowane przez znaczną część populacji, nie jest ani zdrowe, ani skuteczne w kontekście utrzymania prawidłowej sylwetki.

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)
Bibliografia
  1. „History to the discovery of ghrelin” Cyril Y Bowers, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22975043/, 10/05/2022;
  2. “Ghrelin and growth hormone: Story in reverse” Ralf M. Nass i in., https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.1002941107, 10/05/2022;
  3. “A single night of sleep deprivation increases ghrelin levels and feelings of hunger in normal-weight healthy men” Sebastian M Schmid i in., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18564298/, 10/05/2022;
  4. “Short Sleep Duration Is Associated with Reduced Leptin, Elevated Ghrelin, and Increased Body Mass Index” Shahrad Taheri i in., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC535701/, 10/05/2022;
  5. “Ghrelin – Physiological Functions and Regulation” Mona Mohamed Ibrahim Abdalla, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5819073/, 10/05/2022;
  6. “Ghrelin: much more than a hunger hormone” Geetali Pradhan i in., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049314/, 10/05/2022;
  7. “Ghrelin” Guiyun Wang, ... George H. GreeleyJr., Encyclopedia of Hormones, 2003;
4.7/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments