NIESTRZĘP GŁOGOWIEC. Owad. Zwierzę - niestrzęp głogowiec
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Owady Motyle Bielinkowate Aporia Niestrzęp głogowiec
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Niestrzęp głogowiec (Aporia crataegi)

Niestrzęp głogowiec, fot. shutterstock
Spis treści
Występowanie

Liczebność i rozmieszczenie niestrzępa głogowca charakteryzuje się silnymi wahaniami. Motyl ten obserwowany jest na znacznym obszarze Palearktyki od zachodniej Europy po wschodnią Azję. Nie jest spotykany na dalekiej północy, wyginął na Wyspach Brytyjskich. Miejscami bywa bardzo liczny, w innych zanika.

Budowa

Niestrzęp głogowiec należy do rodziny bielinkowate (Pieridae). Ubarwienie skrzydeł białe, z czarnymi lub ciemnobrązowymi żyłkami. Skrzydła są słabo pokryte łuskami. Gąsienica jest czarno żółta, gęsto pokryta włoskami. Poczwarka jest kremowo żółta, w czarne plamy. Samice osiągają większe rozmiary od samców. Gatunkiem podobnym jest niepylak mnemozyna (Parnassius mnemosyne), którego rozróżnić można po dwóch ciemnych plamach na przednich skrzydłach.

Biologia

Niestrzęp głogowiec spotykany jest w bardzo różnorodnych siedliskach: na skrajach lasów, na suchych łąkach, miedzach, w sadach, zaroślach, polach uprawnych, ogrodach, skalistych zboczach. Zwykle wybiera miejsca suche i nasłonecznione, lecz miejscami może zamieszkiwać środowiska wilgotne. Motyl towarzyski, występuje w dużych grupach. Niestrzęp prowadzi dzienny tryb życia. Występuje jedno pokolenie w roku. Dorosłe w Europie północnej pojawiają się pod koniec maja do czerwca, na południu między kwietniem a lipcem. Do roślin żywicielskich należą: śliwa tarnina, brzoskwinia, głóg, jarzębina, jabłoń. Dorosłe żywią się nektarem. Samica składa jaja w dużych skupiskach (30-100) na spodniej stronie liści roślin żywicielskich. Jaja są jasno żółte. Wylęg następuje po ok. trzech tygodniach (w sierpniu). Gąsienice żerują w oprzędzie, w którym później zimują. Przepoczwarczenie odbywa się na źdźbłach traw. Niestrzęp na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Bibliografia
  1. Tolmant T.; "Przewodnik. Motyle Polski i Europy"; Influence; 2007;
  2. https://baza.biomap.pl; 2019-11-04;
  3. https://www.pyrgus.de; 2019-11-04;
  4. https://www.iucnredlist.org; 2019-11-04;
4.7/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments