WRONA BRODATA. Ptak. Zwierzę - wrona brodata
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Krukowate Corvus Wrona brodata
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Wrona brodata (Corvus moneduloides)

Wrona brodata
Spis treści
Wygląd

Wrona brodata to krukowaty porównywalny rozmiarami do gawrona (Corvus frugilegus). Tęczówki oczne są ciemnobrązowe. Dziób jest stosunkowo długi, stożkowaty i czarny. Ubarwienie całego ciała jest czarne, z fioletowym, ciemnoniebieskim oraz zielonkawym połyskiem. Nogi są czarne. Dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony.

Występowanie

Wrona brodata jest endemitem wysp Nowej Kaledonii. Naturalna populacja zamieszkuje największą wyspę: Nową Kaledonię. Wrona brodata została ponadto introdukowana na jedną z wysp Lojalności: Mare. Jest ptakiem osiadłym. Mimo niewielkiego zasięgu gatunku i izolacji od innych potencjalnych terenów występowania stan populacji wrony brodatej wydaję się stabilny.

Biotop

Wrona brodata zamieszkuje głównie pierwotne lasy tropikalne. W związku z powstawaniem środowisk zastępczych wynikających z działalności człowieka spotykana jest również w przekształconych lasach, na plantacjach i obszarach sawannowych. Żyje samotnie, w parach lub w grupach rodzinnych. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).

Lęgi

Wrona brodata przystępuje do jednego lęgu w roku. Rozród odbywa się między wrześniem a lutym. Gnieździ się w koronie drzew, na wysokości od 3 do 10 m. Buduje gniazdo (w formie czarki) z materiałów roślinnych, które wyściela gałązkami i korzonkami. Samica składa od 1 do 3 jasnoniebieskich, ciemno nakrapianych jaj. Wysiadywaniem jaj, a także opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Młode do 6 miesiąca pozostają pod opieką rodziców.

Pokarm

Wrona brodata to ptak wszystkożerny. Żywi się zarówno zwierzętami kręgowymi (gadami, małymi ptakami oraz ich jajami, drobnymi ssakami), bezkręgowcami (owadami i ich larwami, mięczakami, pajęczakami, pierścienicami), szczątkami zwierząt, pokarmem roślinnym (nasionami, owocami, kwiatami) jak i odpadkami spożywczymi. Pokarm zdobywa w locie lub na ziemi (często zrzuca ofiarę z wysokości). Za pomocą narzędzi wyciąga owady z głębokich szczelin w korze.
4.8/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments