Jak zadbać o ogród przed zimą, by oczarował nas wiosną?
Ekologia.pl Dom i ogród Pielęgnacja ogrodu Jak zadbać o ogród przed zimą, by oczarował nas wiosną?

Jak zadbać o ogród przed zimą, by oczarował nas wiosną?

Przez kilka następnych miesięcy przydomowy zakątek zieleni pogrąży się w zimowym śnie. Jednak warto wybiec myślami w przyszłość, i zrobić to, co odejmie nam pracy wiosną.


Krótkie dni i kapryśna pogoda sprawiają, że jesienne porządki w ogrodzie najczęściej ograniczamy do minimum. Jak powinny wyglądać przedzimowe prace ogrodowe w pigułce?

Kwitnąco od wiosny

Ogrodnictwo ma to do siebie, że zabiegi pielęgnacyjne roślin nie mają końca. Zawsze znajdzie się coś, co można poprawić, wyplewić, czy przyciąć. Dlatego ważne jest, by przed zimą wykonać przede wszystkim te czynności, które u progu wiosny pozwolą zaoszczędzić nam dużo czasu. W kwestii roślin niezwykle istotne jest wyeliminowanie elementów zagrażających estetyce ogrodu.

Części roślin, noszących ślady chorób, należy usunąć i spalić. Grządki warto z kolei pieczołowicie oczyścić z chwastów, nie pozostawiając im szans na zbyt bujny wzrost po zimie. Ze względu na rozpulchnioną opadami glebę wyrywanie niepożądanych roślin jesienią jest szybsze i łatwiejsze.

Obok roślin jednorocznych, zimozielonych i iglaków w każdym ogrodzie znajdą się gatunki wieloletnie, lecz zbyt delikatne na dotkliwe mrozy. By w kolejnym sezonie ożywiły ogród feerią barw należy ocieplić je odpowiednim materiałem. Rośliny takie owijamy słomą, tekturą falistą lub agrowłókniną, nigdy jednak folią, która przyniesie im więcej szkody niż pożytku.

Posiej trawę jesienią

Jeśli letni wypoczynek oraz zbyt słoneczna aura mogły przyczynić się do zrujnowania przydomowego trawnika, na szczęście nie musimy czekać aż do kwietnia, by wypełnić najbliższe otoczenie zielenią. Nie tylko wiosna sprzyja bowiem wysiewaniu trawy. Równie dogodną porą roku jest jesień. Bardziej przystępne temperatury sprawiają ponadto, że praca na nieosłoniętej przestrzeni nie jest tak uciążliwa. Dla niecierpliwych ogrodników zbawiennym rozwiązaniem będzie założenie trawnika z rolki. Jest to sposób nie tylko szybki, ale również idealny na jesień – zarówno temperatura, wilgotność powietrza oraz intensywność opadów sprawią, że źdźbła przyjmą się idealnie.

Estetycznie pod stopami

Ogród to nie tylko rośliny, ale i otaczająca dom nawierzchnia oraz taras. Czynnikiem mogącym zaburzyć ich estetykę są zanieczyszczenia na stałe wnikające w strukturę drewna lub betonu. Nic tak nie sprzyja uszkodzeniu i zabrudzeniu materiałów nawierzchniowych, jak pozostawienie ich nieoczyszczonych pod pierzynką śniegu i grubą warstwą lodu na długie zimowe miesiące. Dlatego tak istotne jest uporządkowanie jesienią wszystkich płaskich gruntów wokół domu. Pierwszą i zasadniczo najważniejszą z czynności jest oczyszczenie fug, spoin, odchwaszczenie ścieżek oraz bardzo dokładne zamiecenie.

Właściwie rozplanowana kolejność prac, zestaw niezawodnych produktów do sprzątania oraz sprzyjająca aura pozwolą nawet w ciągu jednego weekendu kompleksowo przygotować przydomowy ogród na nadejście zimy.

Ekologia.pl
4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments