Begonie kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja begonii

1 Begonie bulwiaste w doniczkach; źródło: pixabay.com 1 Begonie bulwiaste w doniczkach; źródło: pixabay.com

Begonie to niezwykle liczna rodzina kwiatów, obejmująca nawet do 1500 gatunków! Ta olbrzymia różnorodność to nie tylko możliwość kapryszenia nad kolorami i kształtami kwiatostanów oraz liści, ale przede wszystkim opcja różnych warunków uprawy – od domowego parapetu po ogrodową rabatę.


Begonie po raz pierwsze w historii opisane zostały w 1690 r. przez francuskiego botanika Charles’a Plumiera. Sama nazwa pochodzi od innego francuskiego znawcy świata roślin, Michela Begona, i została użyta w formie hołdu. Ale delikatne kolorowe kwiaty znane były znacznie wcześniej – wedle źródeł historycznych uprawiano je w Chinach już w XIV w.

Polscy ogrodnicy mogą dziś wybierać między bardzo różnymi odmianami przystosowanymi zarówno do uprawy we wnętrzach, jak i na świeżym powietrzu – w donicach balkonowych lub na zagonie. Do ogrodowych gatunków, które mogą stać pod gołym niebem, zalicza się przede wszystkim begonię bulwiastą (Begonia x tuberhybrida) o dużych kolorowych kwiatach oraz begonię stale kwitnącą (Begonia semperflorens) dorastającą do 50 cm wysokości i kwitnącą faktycznie od wiosny do jesieni. W domu natomiast bardzo często hodujemy begonię królewską (Begonia rex) o pięknie wybarwionych liściach czy begonię zimową (Begonia x hiemalis) z niezwykle szlachetnymi, przypominającymi róże kwiatostanami. Niektóre gatunki są przy tym jednoroczne i wymagają corocznego sadzenia od nowa, inne, takie jak begonie bulwiaste, dają się przezimować.

Begonie - wymagania glebowe

Ogólnie rzecz biorąc, begonie kochają ciepło, zacisze i delikatny pół-cień, stąd tak dobrze powodzi się im na domowych parapetach, zwłaszcza tych zorientowanych na wschód i na północ. Na zbyt słonecznym stanowisku rośliny będą się zaparzać, przerzedzać i słabo kwitnąć. Jeśli chodzi o glebę, generalna zasada każe dobierać begoniom żyzne, przepuszczalne podłoże o umiarkowanym poziomie wilgotności i odcieniu obojętnym, idealnie zaś lekko kwaśnym. Begonia stale kwitnąca jest najodporniejszym gatunkiem i zniesie nawet średnio bogatą ziemię na rabacie.

Decydując się na uprawę doniczkową, należy przede wszystkim dobrać odpowiednik pojemnik – idealne są płytkie, ale szerokie korytka. Na dno wykładamy drenujące kamyki lub ceramiczne kruszywo, zaś donicę wypełniamy ziemią kwiatową z domieszką torfu i kompostu.


Begonia 'Plum Paisley. By Karl Thomas Moore [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy