Mydło kastylijskie – właściwości, skład i zastosowanie mydła kastylijskiego

Ręcznie wyrabiane mydło z naturalnych składników; źródło: pixabay.com Ręcznie wyrabiane mydło z naturalnych składników; źródło: pixabay.com

Mydło kastylijskie uważane jest za najbardziej naturalne i najłatwiej biodegradowalne mydło na świecie. Jak sama nazwa wskazuje, mydło kastylijskie pochodzi z obszarów Hiszpanii, choć jego korzenie są zdecydowanie kosmopolityczne. Historia tego mydła bardzo blisko związana jest bowiem z legendarnym mydłem Aleppo, które zrewolucjonizowało pojęcie współczesnych o higienie osobistej.


Wróćmy więc do początków. Już ponad dwa tysiące lat temu w Syrii zaczęto wyrabiać mydło z Aleppo, uważane za najstarsze na świecie. Do produkcji wykorzystywano oliwę z oliwek oraz olej laurowy, przy czym ten ostatni był składnikiem decydującym o sile mydła. Do dnia dzisiejszego mydło z Aleppo zawsze metkowane jest w zależności od procentowego udziału oleju laurowego i stosownie zalecane do różnych rodzajów skóry.

W XII wieku kupcy muzułmańscy podróżujący do Europy przywieźli ze sobą myjące kostki i wywołali prawdziwą rewolucje we Włoszech i Hiszpanii. Aby zrozumieć ten przełom, należy uświadomić sobie, że średniowieczne miasta były przede wszystkim brudne, a ten brak higieny w bezpośredni sposób przyczyniał się do masowego rozwoju chorób i epidemii. Świadomość, że brud można zmyć z ciała mydłem, z korzyścią dla zdrowia, zyskała od razu wśród zamożniejszych warstw niezwykle entuzjastyczne przyjęcie.

Hiszpanie postanowili więc zabrać się za samodzielną produkcję mydła. Problem z kopiowaniem receptury z Aleppo polegał jednak na braku plantacji drzew laurowych, z których można by pozyskiwać surowiec na większą skalę. Nie brakowało natomiast w regionie Kastylii drzew oliwnych, a że potrzeba jest matką wynalazku, tak też powstało mydło kastylijskie – wyrabiane w całości z oliwy z oliwek. Modyfikacja receptury miała wpływ na barwę myjących kostek, która mimo upływu czasu pozostawała biała – to ulepszenie zdecydowanie podbiło serca iberyjskiej arystokracji. Szacuje się, że do XVI wieku mydło kastylijskie zawędrowało nawet do Anglii!


Oliwa z oliwek – podstawowy składnik mydła kastylijskiego; źródło: pixabay.com
Moim zdaniem
Mydło czy żel pod prysznic - czego używacie do kąpieli?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy