Mydło z Aleppo - właściwości, skład i zastosowanie mydła z Aleppo

Mydło z Aleppo to mydło inne, niż wszystkie. W przeciwieństwie do zwykłych kostek myjących, nie tylko nie podrażnia, ale wręcz pomaga pozbyć się mankamentów charakterystycznych dla skóry problematycznej. Jest zachwalane jako pogromca trądziku, krostek, zaskórników i stanów zapalnych. Tymczasem zawiera jedynie cztery naturalne składniki i to właśnie ich połączenie daje tak znakomite rezultaty.Mydło z Aleppo, fot. shutterstockMydło z Aleppo, fot. shutterstock
 1. Myć czy nie myć? Mydło z Aleppo to dobry wybór?
 2. Właściwości mydła z Aleppo
 3. Mydło z Aleppo – uwaga na stężenie oleju laurowego
 4. Jak wytwarza się mydło z Aleppo?
 5. Oryginalne mydło z Aleppo

Myć czy nie myć? Mydło z Aleppo to dobry wybór?


Myć! To oczywiste. Pytanie tylko – czym? Mamy do wyboru wiele środków myjących, począwszy od tego najbardziej tradycyjnego, czyli mydła właśnie, przez żele i pianki, aż po płyny micelarne oraz toniki. Żele do mycia twarzy i ciała już dawno temu odebrały mydłom ich standardową rolę. Okazało się, że te mogą być stosowane co najwyżej do mycia dłoni, ponieważ zmieniają pH skóry na zasadowe. Klasyczna, współczesna kostka myjąca, czyli praktycznie każde drogeryjne mydło, to poza tym połączenie soli kwasów tłuszczowych i rozmaitych chemicznych dodatków – barwników, konserwantów, sztucznych zapachów czy substancji polepszających konsystencję i strukturę kostki. Taki produkt to tzw. syndet, naszpikowany chemią i pozbawiony naturalnych substancji nawilżających czy wyciągów z roślin.

Czy zatem mydło powinno odejść do lamusa i zostać całkowicie zastąpione przez inne środki myjące (które, swoją drogą, również nie zachwycają składem, bo powstają z udziałem licznych syntetyków)? Otóż mydło wciąż może być najlepszym środkiem czystości, pod warunkiem, że używamy jednego z tradycyjnych, ekologicznych produktów, wytwarzanych wyłącznie z naturalnych substancji. Wróćmy w tym miejscu do korzeni mydła w ogóle, czyli do nieocenionego Aleppo, którego proces produkcji pozostaje niezmieniony odkąd w starożytności zaczęli wytwarzać je Fenicjanie. Nazwa mydła pochodzi od syryjskiego miasteczka Aleppo, w którym narodziła się tradycja jego wytwarzania i z którego pochodzi całość dostaw na rynki zagraniczne.

Właściwości mydła z Aleppo


Głównym składnikiem mydła z Aleppo jest najwyższej jakości, tłoczona na zimno oliwa z oliwek. To ona stanowi największy udział procentowy tego produktu i nadaje mu działanie intensywnie nawilżające, odżywcze i kojące. Mydło z Aleppo zawiera poza nią tylko wodę, wodorotlenek sodu pozyskiwany z wody morskiej oraz olej laurowy – składnik, który decyduje o antyseptycznych i antybakteryjnych właściwościach produktu.
Mydło z Aleppo znajdziemy w sklepie z produktami arabskimi. Fot. Rainer Pauschert/Shutterstock

Mydło z Aleppo – uwaga na stężenie oleju laurowego


Im więcej oleju laurowego w mydle, tym silniejsze właściwości antybakteryjne. Niektórzy, stosując mydło z Aleppo po raz pierwszy, mogą doświadczyć efektów odwrotnych, niż oczekiwane. Olej laurowy w zbyt wysokim stężeniu może podrażnić skórę, zbytnio ją wysuszyć i zaburzyć jej równowagę hydro-lipidową. Dlatego proporcje składników w mydle z Aleppo powinny odpowiadać potrzebom i problemom naszej skóry. Nawet, jeśli za pomocą tego mydła chcemy walczyć z zaawansowanym trądzikiem, bezpieczniej jest zaczynać pielęgnację od niższych stężeń oleju laurowego i stopniowo przyzwyczajać skórę do jego działania. Odpowiednio dobrane mydło nada się do pielęgnacji skóry atopików, dzieci oraz osób posiadających cerę suchą i wrażliwą. Mydło z Aleppo ma działanie dwojakie. Olej laurowy doskonale oczyszcza, łagodzi stany zapalne, leczy choroby skóry o przebiegu bakteryjnym i grzybiczym, odblokowuje pory, eliminuje trądzik. Oliwa z oliwek z kolei równoważy wysuszające właściwości oleju laurowego, pomaga zamknąć pory, hamuje łojotok i normalizuje stan cery.

Mydła z Aleppo używaj do oczyszczania twarzy i ciała raz dziennie. Po umyciu przetrzyj cerę tonikiem, który domknie oczyszczone pory i wyeliminuje uczucie ściągnięcia skóry. Później sięgnij po wybrany krem lub balsam do ciała. Mydło możesz stosować także jako maseczkę i myć nim włosy. Będzie Ci wygodniej, jeśli podzielisz dużą, nieforemną kostkę na mniejsze kawałki (osobne do mycia twarzy i ciała). Odkładaj je na mydelniczkę z wypustkami, by mogła spłynąć z nich woda.

Działanie mydła z Aleppo w zależności od stężenia oleju laurowego:

do 20% - nadaje się do każdego typu cery, oczyszcza, nie wysusza.

20-30% - najlepsze dla skóry suchej i wrażliwej, dobrze oczyszcza, doskonale nawilża i łagodzi.

powyżej 40% - silne właściwości wysuszające i oczyszczające, niskie nawilżenie, nadaje się do cer bardzo problematycznych, trądzikowych, zmienionych chorobowo. Bardzo wysokie stężenie kwasu laurowego (np. 70%) powoduje, że mydło Aleppo można wykorzystywać do prania, ale rzadko do pielęgnacji skóry.

Mydła z Aleppo używaj do oczyszczania twarzy i ciała raz dziennie, fot. shutterstock

Jak wytwarza się mydło z Aleppo?


Proces produkcji tego tradycyjnego mydła rozpoczyna się od zmieszania oliwy z wodą i wodorotlenkiem sodu, czyli substancją spieniającą. Mieszanina zostaje następnie podgrzana i ulega hydrolizie. Olej laurowy dodaje się do niej dopiero po około tygodniu. Po odseparowaniu ługu i stężeniu, masę dzieli się na kawałki i na minimum 9 miesięcy pozostawia na pustyni, gdzie dojrzewa. 

Oryginalne mydło z Aleppo


Mydło z Aleppo kupimy zarówno w stacjonarnych, jak i w internetowych sklepach z kosmetykami naturalnymi. Znajdziemy je także w sklepie z produktami arabskimi. Jego cena waha się w granicach 20-40 zł,
Zalety mydła z Aleppo:
 • wydajne
 • naturalne – nie zawiera substancji syntetycznych
 • dobrze oczyszcza
 • antybakteryjne
 • antyseptyczne
 • nie uczula
w zależności od stężenia oleju laurowego. Czasem nadarza się okazja, by mydło z Aleppo o wysokim udziale oleju kupić prosto od producenta, jest wtedy nieco tańsze. Niemniej, niska cena tego mydła może świadczyć również o tym, że leżakowało ono stosunkowo krótko lub zostało wytworzone ze składników niższej jakości. Wtedy i działanie mydła może nie spełniać naszych oczekiwań. Poza tym, im dłużej Aleppo dojrzewa, tym mniej intensywny staje się jego zapach.

Mydła Aleppo nie znajdziemy w zwykłych drogeriach i sieciówkach z kosmetykami. Po czym poznamy, że zakupione przez nas mydło z Aleppo jest faktycznie tym prawdziwym, wytworzonym w Syrii metodą tradycyjną? Mianowicie, po wytłoczonej na kostce pieczęci mydlarza, który czuwał nad produkcją danej serii. Czas leżakowania mydła na pustyni możemy ocenić również po jego barwie – im więcej brązowej warstwy, tym dłużej produkt dojrzewał, co daje wyższą efektywność działania.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)

Bibliografia

 1. “The history of Aleppo soap”; data dostępu: 2019-08-08
 2. Sedik Ahmed Kasim Al-Hiyaly; “Assessment lead contamination in Aleppo soaps available in Iraqi markets”; J. Genet. Environ. Resour. Conserv., 2014, 2(2):201-205. ;
 3. “Aleppo soap: everything about its use and properties”; data dostępu: 2019-08-08
 4. “https://ekologiliv.com/pages/medical-benefits”; data dostępu: 2019-08-08
 5. “What Is Aleppo Soap? | How It’s Made, History & Benefits”; data dostępu: 2019-08-08
Moim zdaniem
Stosujesz mydło z Aleppo?
Ocena (3.3) Oceń: