Mydło marsylskie – właściwości, skład i zastosowanie mydła marsylskiego

tradycyjne mydło marsylskie tradycyjne mydło marsylskie, fot. pixabay.com

Mówi się, że Francuzki są najpiękniejszymi kobietami w Europie. Wiele w tym prawdy, gdyż mieszkanki tego kraju mają niesamowite wyczucie stylu, wyuczony nawyk zdrowego odżywiania, ale przede wszystkim mogą pochwalić się wspaniałą i gładką skórą. Wszystko za sprawą naturalnych kosmetyków, wśród których prym wiedzie mydło marsylskie!


Historia mydła marsylskiego

Mydło marsylskie znane jest od tysięcy lat i produkowane jest tylko na wybrzeżu południowej Francji. Swoją największą popularnością cieszyło się w XVII wieku, kiedy król Ludwik XIV nadał mu nazwę miasta, z którego pochodzi, czyli Marsylii.

W kolejnych wiekach receptura mydła marsylskiego stopniowo zmieniała się (z powodów politycznych i gospodarczych, istotne były m.in. skutki epidemii dżumy w XVIII wieku), sukcesywnie wypierając oliwę z oliwek na korzyść innych olejów roślinnych. W XIX wieku proces produkcji został znacznie usprawniony. Wynikiem tego było zamknięcie wielu małych manufaktur, które nie zdołały utrzymać się na rynku i konkurować z większymi zakładami.

Na początku XX wieku produkcja sięgała dziesiątek tysięcy ton kostek mydła rocznie. Dwie wojny światowe sprawiły, że mydło marsylskie na moment zniknęło. Od kilku lat mydło marsylskie znów cieszy się rosnącą popularnością. Jednak obecnie zaledwie cztery francuskie zakłady mydlarskie produkują mydła marsylskie według tradycyjnych receptur.

Mydła marsylskie, które aktualnie dostępne są w sklepach, wzbogacane są różnymi dodatkami, np. zapachowymi. Aromaty i kolory są efektem obecności olejków eterycznych w składzie, takich jak: lawendowego, pomarańczowego czy różanego. Niektóre z mydeł dodatkowo zawierają jeszcze sok z aloesu, olej arganowy lub masło shea. Mydło marsylskie najczęściej jest sprzedawane w kostkach 300 gramowych, dzięki czemu są bardziej wydajne.

Mydło marsylskie – co się w nim kryje?


Mydło marsylskie nadal produkuje się według tradycyjnych metod, w małych manufakturach umiejscowionych w południowej Francji. Produkcja mydła nadzorowana jest przez lokalnych maîtres savonniers, czyli francuskich rzemieślników, którzy precyzyjnie dobierają składniki i asystują przy jego powstawaniu. Przestrzeganie reguł sztuki, starannie dobrany roślinny skład oraz wysoka kontrola jakości są niewątpliwą zaletą tego naturalnego kosmetyku.

Tradycyjne mydło marsylskie powstawało z oliwy oliwek. Aktualnie w jego składzie musi się znajdować minimum 72% zawartości olejów roślinnych, przede wszystkim są to: olej palmowy, oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej arganowy, olej rzepakowy. Dzięki połączeniu różnych rodzajów olejów udało się stworzyć produkt, który przeznaczony jest do każdego rodzaju skóry.


pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy