Kiwi brunatny (Apteryx australis)

By Glen Fergus (Own work, Stewart Island, New Zealand) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Kiwi brunatny jest jeden z pięciu współcześnie żyjących gatunków kiwi, ponadto jest najbardziej pospolitym gatunkiem w rodzaju. Gatunek narażony na wyginięcie (kategoria VU na liście IUCN). Zagrożenie dla niego stanowią wprowadzone przez człowieka drapieżne ssaki (psy, gronostaje, koty). Ptak długowieczny, żyje w niewoli do 35-45 lat, na wolności znacznie krócej.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Kiwi brunatny posiada oczy małe. Tęczówka ciemna. Dziób długi, lekko zakrzywiony, zakończony nozdrzami. Szyja krótka. Sylwetka krępa. Barwa ciała w brązowoszarej tonacji. Skrzydła niewidoczne. Nogi krótkie, mocne. Ogon nie występuje. Samice są większe od samców.
Czy wiesz, że...Jaja kiwi brunatnego są bardzo duże, stanowią 1/3 masy samicy.

Występowanie

Kiwi brunatny jest endemitem Nowej Zelandii. Występuje obecnie jedynie w Parku Narodowym Fiordland, na wyspie Stewart, i w okolicach Haast. Kiwi zamieszkuje tylko obszary wolne od inwazyjnych drapieżników, specjalnie chronione przed ich wpływem.

Biotop

Kiwi brunatny zamieszkuje różnorodne i bardzo odmienne środowiska. Spotykane jest zarówno w gęstych lasach, jak i łąkach oraz rzadko porośniętych wydmach. Nielot. Prowadzi nocny tryb życia, dzień spędza w ukryciu, w wykopanych norach (pod kamieniami, między kłodami). Żyje w parach.

Lęgi

Kiwi brunatny to gatunek monogamiczny. Gody odbywają się od marca do czerwca. Do lęgów przystępuje od czerwca do grudnia. Samica składa zwykle 1, rzadziej 2 białe jaja. Jaja składane są do zagłębienia w ziemi, w szczeliny skalne bądź do wydrążonego pnia. Odstęp między złożeniem pierwszego a drugiego jaja może wynosić 1,5 miesiąca. Jajo wysiadywane jest przez samca. Czas wysiadywania wynosi ok. od 74 do 84 dni. Po 6-10 dniach młode opuszcza gniazdo. Młode pozostaje przy rodzicach 1-2 miesiące, a w niektórych populacjach nawet do 7 lat. Samice osiągają dojrzałość płciową między drugim a trzecim rokiem życia. Samce dojrzewają wcześniej, już w pierwszym roku życia.

Pokarm

Kiwi brunatny żywi się w głównej mierze bezkręgowcami (pajęczakami, pierścienicami, owadami i ich larwami), pokarmem roślinnym (owocami, nasionami, liśćmi), oraz kręgowcami (płazami oraz gadami).
Kiwi brunatny By Glen Fergus (Own work, Stewart Island, New Zealand) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Kiwi brunatny

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Kiwi
Rodzina:Kiwi
Rodzaj:Apteryx
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź