Żółwie lądowe (Testudinidae) –
rodzina z podrzędu żółwi skrytoszyjnych (Cryptodira) obejmująca ok. 50
gatunków zamieszkujących strefę tropikalną i umiarkowaną kuli ziemskiej.
Występowanie i środowisko życiaŻółwie lądowe zamieszkują strefę tropikalną i umiarkowaną kuli ziemskiej z wyjątkiem
Australii i
Nowej Gwinei. Występują na południowym obszarze
Stanów Zjednoczonych i północnego
Meksyku (Gopherus), w Ameryce Południowej, na Antylach i
wyspach Galápagos (Chelonoidis), w południowej , zachodniej Azji i północnej Afryce (Testudo), w południowej i południowo-wschodniej Azji (Indotestudo, Manouria, Geochelone), na Seszelach (Aldabrachelys),
Madagaskarze (Astrochelys, Pyxis) oraz w Afryce na południe od Sahary (Centrochelys, Chersobius, Homopus, Kinixys, Malacochersus, Psammobates, Stigmochelys).
Żółwie lądowe żyją w
różnorodnych środowiskach – większość gatunków zasiedla
stepy,
sawanny i półpustynie; niektóre gatunki występują w wilgotnych lasach tropikalnych (np. Manouria, Indotestudo) oraz na obszarach
górskich do wysokości 1000 m n.p.m. (np. Indotestudo forstenii).
Żółwie z obszarów umiarkowanych zimują zagrzebane w ziemi.
Historia ewolucyjna i podział systematycznyŻółwie pojawiły się po raz pierwszy w późnym triasie, ok. 220 mln lat temu. Były to o pokroju ciała zbliżonym do współczesnych żółwi i dobrze wykształconym pancerzu, co sugeruje, że ich początki są dużo wcześniejsze i mogą sięgać ery paleozoicznej. Prawdopodobnym ogniwem pośrednim łączącym współczesne żółwie z ich przodkami jest Eunotosaurus africanus żyjący w środkowym permie, ok. 265.8–251 mln lat temu.
Najstarszymi znanymi żółwiami są Odontochelys semitestacea żyjący ok. 220 mln lat temu z częściowym pancerzem (karapaksem) oraz Proganochelys quenstedti żyjący 210 mln lat temu z dobrze wykształconym karapaksem i plastronem; oba gatunki posiadały zęby, których brak u współczesnych żółwi. Pierwsi przedstawiciele żółwi lądowych występowali na obszarze Azji we wczesnym eocenie, ok. 55 mln lat temu.
Żółwie lądowe (Testudinidae) stanowią rodzinę gadów (Reptilia) zaliczaną do podrzędu żółwi skrytoszyjnych (Cryptodira) w obrębie
rzędu żółwi (Testudines). Obejmują ok. 50 gatunków zgrupowanych w 18
rodzajach.
WyglądŻółwie lądowe są gadami o zróżnicowanej wielkości. Największymi gatunkami są
żółw słoniowy (Chelonoidis nigra) o długości pancerza do 150 cm, wysokości do 1 m oraz
masie ciała dochodzącej do 250 kg oraz
żółw olbrzymi (Aldabrachelys gigantea) o długości pancerza ok. 120 cm i masie ciała ok. 250 kg. Najmniejszym gatunkiem rodziny jest ptaśnik plamisty (Chersobius signatus) o długości pancerza 6-10 cm i masie ciała 95-165 g.
Żółwie lądowe posiadają dobrze wykształcony pancerz, składający się z części grzbietowej (karapaksu) oraz części brzusznej (plastronu). Pancerz tworzy zewnętrzna warstwa tarczek rogowych, pod którymi znajdują się płytki kostne zrośnięte z żebrami i wyrostkami ościstymi kręgów (w karapaksie) oraz z
kośćmi pasa barkowego i żebrami brzusznymi (w plastronie). Większość gatunków posiada ciężki i wysoko wysklepiony karapaks, z wyjątkiem żółwia Torniera (Malacochersus tornieri) cechującego się płaską i miękką częścią grzbietową pancerza.
Głowa żółwi jest przeważnie dość mała w porównaniu do pancerza; na brzegach szczęki górnej i żuchwy zamiast zębów znajdują się ostre, rogowe listwy. Oczy opatrzone są ruchomymi i rozdzielonymi powiekami; brak jest otworów usznych.
Cechą wspólną przedstawicieli żółwi lądowych są silnie rozwinięte, masywne, słupowate kończyny o zrośniętych palcach, zakończone mocnymi pazurami. Większość gatunków posiada zdolność wciągania głowy i kończyn do pancerza; nieliczne gatunki nie mające tej możliwości zakrywają głowę przednimi kończynami.
PożywienieŻółwie lądowe odżywiają się głównie
pokarmem roślinnym –
trawami,
kaktusami, zdrewniałymi
pędami roślin,
kwiatami oraz
owocami. W skład ich wchodzą również drobne
bezkręgowce (
dżdżownice, ,
ślimaki) oraz padlina.
Rozmnażanie i rozwójŻółwie lądowe są
jajorodne; zapłodnienie jest wewnętrzne – odbywa się za pomocą pojedynczego
organu kopulacyjnego uwypuklanego ze steku. Samice składają jaja nocą do wygrzebanej przez siebie nory (komory lęgowej), którą przysypuje
piaskiem, ziemią lub innym materiałem (np. roślinami), a następnie pozostawia bez opieki. W lęgu znajduje się od 1-2 (np. Pyxis, Homopus) do 30 jaj (np.
żółw lamparci, Stigmochelys pardalis), które pokryte są zwapniałą skorupką wysyconą aragonitem. Okres
inkubacji wynosi średnio 100-160 dni.
Zjawisko temperaturowej determinacji
płci, czyli zależności płci młodych
osobników od temperatury panującej w komorze lęgowej, występuje u większości gatunków.
Młode żółwie wydostają się z
jaj za pomocą tzw. zęba jajowego położonego na przedzie szczęki górnej, którym przebijają skorupkę, a następnie wygrzebują się z komory lęgowej na powierzchnię. Od początku są w pełni samodzielne; od osobników dorosłych odróżniają się wyłącznie wielkością oraz miękkim pancerzykiem, który twardnieje z upływem czasu. Przez pierwsze dni korzystają z substancji zawartych w woreczku żółtkowym, następnie rozpoczynają poszukiwanie właściwego pożywienia.
Żółwie lądowe są zwierzętami długowiecznymi; większość gatunków osiąga długość życia wynoszącą od 80 do 150 lat. Do najstarszych znanych żółwi lądowych należy m.in. Adwaita – żółw olbrzymi (Aldabrachelys gigantea) żyjący ok. 255 lat (ok. 1750-2006), Tu'i Malila – żółw promienisty (Astrochelys radiata) żyjący 188 lat (1777-1965), Harriet – żółw słoniowy (Chelonoidis porteri) żyjący 175 lat (0k. 1830-2006), Timothy – żółw śródziemnomorski (Testudo graeca) żyjący 160 lat (ok. 1844-2004).
Bibliografia:- Encyklopedia biologiczna T. XII, Zdzisława Otałęga (red. nacz.), Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, Kraków 2000.
- Gady, Hanna Dobrowolska, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1990.
- Mały słownik zoologiczny. Gady i płazy, Włodzimierz Juszczyk, Wiedza Powszechna, Warszawa 1986.
- Turtles of the World, Franck Bonin, Bernard Devaux, Alain Dupre, John Hopkins University Press, 2006.
- Turtles, Tortoises and Terrapins: A Natural History, Ronald Orenstein, Firefly Books, 2012.
- Wildlife of the Galápagos, Julian Fitter, Daniel Fitter, David Hosking, Princeton University Press, 2016.