Pszenica - opis, właściwości i zastosowanie. Zboże pszenica ciekawostki

www.foter.com www.foter.com

Pszenica to znana od tysięcy lat roślina, która zajmuje trzecie miejsce w produkcji zbóż na całym świecie. Dłużej od pszenicy uprawiany jest tylko jęczmień, a częściej kukurydza i ryż. Dzisiejsza pszenica jest jednak genetyczną krzyżówką, mającą dawać bogate plony i umożliwiać walkę z głodem. Pszenica zawiera szkodliwe i uzależniające składniki, w tym przekształcony gluten.


Pszeniczne: pochodzenie i gatunki

Pszenica należy do rodziny wiechlinowatych. Upodobała sobie żyzne i urodzajne gleby, bogate w próchnicę i wapń. Nie brakuje ich w strefach klimatu umiarkowanego, w którym pszenica występuje najczęściej. Uprawia się ją zatem głównie w Europie oraz na terenie obu Ameryk. Znaczna część upraw znajduje się w Azji, skąd pszenica pochodzi (przede wszystkim Chiny, ale też Pendżab w Indiach). Jest poza tym ważną składową gospodarki rolnej w Australii, w niektórych krajach Maghrebu i w Azji Mniejszej, gdzie gleby wyróżniają się wysokim stopniem żyzności, pomimo panującego suchego klimatu. Uprawa pszenicy jest też możliwa na obszarach o krótkim okresie wegetacyjnym. Stosuje się na nich tzw. pszenicę jarą, którą jest odporna na zimno, ale dale niskie plony.

Na całym świecie znanych jest w sumie 20 gatunków pszenicy oraz około 10 mieszańców międzygatunkowych. Wśród gatunków uprawianych, najpopularniejsze to pszenica zwyczajna i durum (inaczej twarda). Do form międzygatunkowych zalicza się m.in. pszenżyto. W uprawie istnieją też gatunki efemerofityczne pszenicy, do których należy np. pszenica polska (inaczej olbrzymia). Są to jednak gatunki zawleczone zwykle przypadkowo na dany obszar oraz uprawiane rzadko lub szybko zanikające. Pszenica polska była u nas uprawiana jedynie przez krótki czas w latach 60. Obecnie można ją spotkać na Półwyspie Iberyjskim oraz na Północy Afryki.


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy