Olejek geraniowy - właściwości i działanie. Jak stosować olejek geraniowy?

Olejek geraniowy pozyskuje się przez destylację z pelargonii, kwiatów w Polsce znanych, jednak pochodzących z Południowej Afryki. Olejek geraniowy wykorzystuje się w terapii wielu różnorodnych dolegliwości: zarówno fizycznych, jak i duchowych.Olejek geraniowy ma wiele zastosowań medycznych, fot. shutterstockOlejek geraniowy ma wiele zastosowań medycznych, fot. shutterstock
  1. Jak pozyskuje się olejek geraniowy?
  2. Historia olejku geraniowego
  3. Zastosowanie prozdrowotne olejku geraniowego
  4. Jak stosować olejek geraniowy?
  5. Olejek geraniowy - tak czy nie?
Poza zastosowaniem medycznym olejek geraniowy wykorzystywany jest także, a właściwie przede wszystkim, do produkcji perfum i kosmetyków. Uprawiane obecnie w wielu regionach pelargonie, mają wiele odmian, a każda z nich wyróżnia się wyjątkową wonią. Nic dziwnego, że przemysł kosmetyczny tak chętnie sięga po olejek z tych roślin.

Olejek geraniowy szczególnie popularny jest przy aromaterapii. Przypisuje mu się wiele rozmaitych właściwości służących zdrowiu ciała i duszy. Często można się z nim spotkać w salonach SPA, ponieważ nie tylko świetnie działa na zmysły, ale wpływa też doskonale na wygląd skóry.

Jak pozyskuje się olejek geraniowy?


Olejek geraniowy pozyskuje się przez destylację z parą wodną zielonych, szczególnie wonnych, części pelargonii - najczęściej liści. Roślina musi być świeżo ścięta tuż przed otwarciem się kwiatów. Potrzeba aż 300-500 kg pelargonii, aby otrzymać 1 kg olejku! Na świecie pozyskuje się go ok. 300 ton, z czego większość zużywana jest do produkcji perfum. Olejek geraniowy jest przezroczysty, z bardzo delikatnym odcieniem zieleni i ma prawdziwie upajający zapach.

Warto uważać na oszustów, gdyż olejek z pelargonii różanej pachnie w zasadzie jak ten różany, który jest sporo droższy. Nieostrożni, mogą dać się nabrać naciągaczom i przepłacić.

Warto znać składniki olejku geraniowego, żeby również i tutaj nie dać się zwieść podrabiaczom. Główne składniki to: citronellol, geraniol, linalol, izomenton, menton,  phellandren, sabinen, limonen. Dobrze sprawdzić, czy olejek, który kupujemy wszystkie je zawiera.  

Historia olejku geraniowego


Pelargonia, Pelargonium adoranitissimum, może być uprawiana właściwie na całym świecie, ale z Afryki do Europy dotarła dopiero w 1690 r. Jednak nie jest to odmiana rośliny, z której obecnie najpowszechniej destyluje się olejek. Odmiana uprawiana pod produkcję tego popularnego składniku kosmetyków to Pelargonium graveolens.

Już w kulturach antycznych wierzono, że olejek geraniowy uzdrawia z chorób nowotworowych i zrasta złamane kości. W Egipcie olejek geraniowy wmasowywano w ciało dla oczyszczenia, wygładzenia i rozświetlenia skóry. Przypisywane mu było również właściwości odprężające, uwalniające ciało i umysł z napięć i zmartwień. Uważano, że poprawia nastrój.

Kiedy w XVII w. przywieziono pelargonie do Europy i nauczono pozyskiwać się z nich aromatyczny olejek, stosowano go raczej jako odstraszacz insektów lub jako dodatek do potraw, napojów i drinków. Dopiero później zauważono jego terapeutyczne właściwości, z których korzystamy do dzisiaj.
Olejek geraniowy pozyskuje się przez destylację z pelargonii

Zastosowanie prozdrowotne olejku geraniowego


Aromaterapię z olejku geraniowego stosuje się jako kurację wielu dolegliwości. Dzieję się tak dzięki bogatym właściwościom jego składników.

Po pierwsze wygładza, oczyszcza i rozświetla skórę. Linalol i geraniol mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antybakteryjne i antyoksydacyjne, a co za tym idzie skutecznie łagodzą objawy trądziku, cery wrażliwej i dojrzałej. Ponadto dzięki tym składnikom olejek geraniowy usuwa martwe komórki i wspiera powstawanie nowych, co przyspiesza gojenie się ran i blaknięcie blizn. Pomaga również zachować młody wygląd skóry poprzez antyoksydanty, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek i pojawieniu się innych oznak starzenia. Wynika z tego, że olejek geraniowy ma dobroczynny wpływa na każdy rodzaj cery. Co więcej, pozwala utrzymać elastyczność i miękkość skóry, który wystawiona została na działanie chemikaliów lub promieni UV. Dlatego warto wziąć go ze sobą na wakacje, aby skórę narażoną na działanie promieni słonecznych, utrzymać w dobrej kondycji.

Przez pokolenia olejek geraniowy był również stosowany na porost i wzmocnienie włosów. Poprzez swoje właściwości antybakteryjne jest ponadto składnikiem dezodorantów i warto go samemu w tej roli stosować.

Stosowany w aromaterapii, pozwala uwolnić się od stresów i negatywnych emocji. Wspaniała woń olejku geraniowego działa relaksacyjnie i odprężająco. Głębokie i uważne wdychanie tego kwiatowego aromatu wyrównuje oddech i reguluje krążenie krwi. Wspomaga to koncentrację i koi w dzisiejszym tempie życia tak często nadszarpnięte nerwy.

Studia masażu często oferują zabiegi przy użyciu olejku geraniowego. Jednym z powodów jest na pewno wyżej opisane działanie relaksacyjne. Innym zapewne fakt, że wmasowywany w ciało olejek geraniowy mobilizuje mięśnie do spięć, co w konsekwencji podkreśla ich widoczność, a regularne masaże z olejkiem wpływają na stale jędrny wygląd ciała.

Kąpiele z dodatkiem olejku geraniowego pomogą usunąć obrzęki nóg.

Inhalacje dobrze wpłyną na podrażniony nos: wstrzymają krwawienie, nawilżą przesuszone ścianki nosne, pomogą zagoić się strupom.

Aromaterapia z olejkiem geraniowym może poprawić samopoczucie kobietom w okresie menopauzy, ponieważ stymuluje on produkcję estrogenu.

Wstępne badania wskazują również na potencjał olejku geraniowego w łagodzeniu objawów alergii. Zawarty w nim citronellol może mieć właściwości osłabiające swędzenie. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te predyspozycje olejku geraniowego.

Właściwości olejku geraniowego jest tak wiele, że można długo mnożyć przykłady dolegliwości, których symptomy ten kwiatowy specyfik zdoła uśmierzyć. Choć wielu nie ufa terapii innej niż farmakologiczna, zwrot w stronę medycyny niekonwencjonalnej, może okazać się zaskakująco satysfakcjonującym wyborem.
opracowanie własne na podstawie https://www.ivyroses.com
Olejek geraniowy jest naturalnym produktem, o wielu zastosowaniach

Jak stosować olejek geraniowy?


Wystarczą dwie, trzy krople olejku, aby aromaterapia oddaliła poczucie przygnębienia i smutku. Taka ilość jest również odpowiednia dla złagodzenia bólu gardła i udrożnieniu zatkanych zatok.

Dwie krople dodane do używanego kremu pomogą ściągnąć skórę i wspomogą przeciwzmarszczkowe właściwości kosmetyku. Nakładając taki wzbogacony produkt na skórę twarzy, w niedługim czasie można spodziewać się efektów młodszej bardziej elastycznej skóry.

Wykorzystując olejek geraniowy, można też stworzyć efektywną i naturalną odżywkę do włosów. Tym celu należy zmieszać 1 szklankę wody, 2 łyżki octu z cydru jabłkowego i 10 kropel olejku geraniowego. Taką miksturę najlepiej przelać do butelki ze spryskiwaczem. Dobrze wstrząsnąć przed użyciem, zaaplikować na włosy i pozostawić na około 5 minut. Kiedy już odżywka wchłonie się we włosy, zmyć ją. Ten przepis powinien starczyć na 20-30 użyć i skutkować wzmocnieniem i odżywieniem włosów.

Przez swoje przeciwgrzybicze właściwości potrafi wspomóc walkę z grzybicą stóp, a jego medyczne stosowanie zaleca się również przy półpaścu i opryszczce. Przeciwzapalne składniki olejku pomogą też w ukojeniu egzemy i innych dolegliwości skórnych. Przepis na skuteczną maść, która pomoże przede wszystkim w tej pierwszej przypadłości, ale także da ukojenie stopom odparzonym i obrzękniętym jest następujący: 1 łyżka oleju sojowego, 3 krople olejku z kiełków pszenicy i 10 kropel olejku geraniowego z ciemnej butelki. Przed nałożeniem mikstury należy najpierw wymoczyć stopy w wodzie z solą morską i 5 kroplami olejku geraniowego, później nałożyć przygotowaną maść. Czynności można powtarzać dwa razy dziennie.

Dla tych, co lubią odprężyć się w długiej kąpieli, a przy okazji usunąć z organizmu toksyny i zanieczyszczenia, doskonała będzie jaj antybakteryjna wersja. Najpierw trzeba przygotować mieszankę 10 kropel olejku geraniowego, 10 kropel olejku lawendowego, 10 kropel olejku z jałowca oraz dwóch szklanek soli morskiej. Później, wsypać wszystko do wanny, wypełnić ją ciepłą wodą i przypilnować, aby sól się dobrze rozpuściła. Po takiej 15-30 minutowej aromatycznej kąpieli, skóra będzie wygładzona, a zadrapania, podrażnienia i zaczerwienienia widocznie złagodzone.

Masaż przy użyciu olejku geraniowego nie tylko, co opisane wyżej, uwidoczni mięśnie, ale może przynieść ulgę kobietom w bólach menstruacyjnych. Aby stworzyć mieszankę olejków o działaniu uśmierzającym odrętwienie i spięcie podbrzusza potrzeba wlać do suchej i czystej butelki pół szklanki ulubionego olejku, np. ze słonecznika. Następnie dodać 15 kropel olejku geraniowego, 12 kropel olejku z jałowca, 5 kropel olejku lawendowego i 4 krople olejku mandarynkowego. Później delikatnie wstrząsnąć butelką aby wszystkie olejki się połączyły i zostawić na noc w suchym i chłodnym miejscu. Następnego dnia wsmarowywać mieszankę delikatnie w brzuch i dół pleców. Taki masaż przyniesie ulgę i odprężenie.

Olejek geraniowy - tak czy nie?


Olejek geraniowy jest naturalnym produktem, o wielu zastosowaniach. Przemysł kosmetyczny poznał się na jego cudownych właściwościach, dlatego można go znaleźć w składzie wielu produktów pielęgnacyjnych, a cudowny zapach olejku wzbogaca dużą część oferowanych na rynku perfum. Przydaje się do codziennego użycia, ale wspomaga organizm także w chorobach i innych dolegliwościach. Sceptycy będą wątpić w jego lecznicze działanie, jednak relaksującą moc geraniowej aromaterapii trudno jest podważyć. 
Ekologia.pl (Aleksandra Fudalej)

Bibliografia

  1. Danièle Ryman; “Geranium”; data dostępu: 2019-07-19
  2. Ivy Rose; “Geranium Essentials Oil”; ; 2019-07-19
  3. Lee Dobbins ; “Lee Dobbins “Some facts regarding geranium essential oil”; data dostępu: 2019-07-19
  4. New Directions Aromatics; “All about geranium oil”; data dostępu: 2019-07-20
  5. Health Line Media; “Everything you have to know about geranium essential oil”; data dostępu: 2019-07-20
Ocena (3.4) Oceń: