TRASZKA HELWECKA. Płaz. Zwierzę - traszka helwecka
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy ogoniaste Salamandrowate Lissotriton Traszka helwecka
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Traszka helwecka (Lissotriton helveticus)

Traszka helwecka, fot. shutterstock
Spis treści
Wygląd

Traszka helwecka należy do rodziny salamandrowate (Salamandridae). Ciało jest wydłużone. Grzbiet jest brązowy lub oliwkowy, w ciemne plamki. Spód jest żółtawo pomarańczowy, pokryty ciemnymi plamkami. Podgardło jest żółtawe lub różowawe. Dymorfizm płciowy jest szczególnie widoczny w okresie godowym. W tym czasie u samców występują charakterystyczny, nitkowaty twór na końcu ogona oraz fałdy skórne. Ponadto samice są większe od samców. Gatunkiem podobnym jest między innymi traszka zwyczajna (Lissotriton vulgaris).

Występowanie

Traszka helwecka występuje w zachodniej Europie: w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Luksemburgu, zachodnich Niemczech, skrajnie zachodnich Czechach, Szwajcarii, północnej Hiszpanii i północnej Portugalii. Na półwyspie Iberyjskim jej stanowiska są mocno rozproszone. Traszka helwecka jest spotykana prawie od poziomu morza do 2 400 m n.p.m.

Środowisko i tryb życia

Traszka helwecka występuje w różnorodnych siedliskach: na bagnach, wrzosowiskach, w różnego typu lasach i na obszarach rolniczych. Do rozrodu wykorzystuje każdy typ wody stojącej. Zwierzę o aktywności głównej nocnej. Podczas godów może być aktywna przez całą dobę. Zimuje na lądzie lub w wodzie (od listopada do marca). Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Rozmnażanie

Traszka helwecka przystępuje do rozrodu od lutego do maja (Europa Środkowa i Zachodnia) lub od stycznia do sierpnia (Półwysep Iberyjski). Rozród odbywa się w zbiornikach wodnych. Samica składa do 440 szarobrązowych lub białawych jaj. Jaja składane są pojedynczo, zawinięte w liście. Wyklucie larw z osłonek jajowych trwa do 2-3 tygodni. Całkowity rozwój larw trwa około 9 tygodni. Traszka helwecka osiąga dojrzałość płciową w drugim roku życia. Żyje do 12 lat.

Pokarm

Traszka helwecka żywi się w głównej mierzę bezkręgowcami (owadami, ich larwami, skorupiakami, mięczakami). Może również polować na kijanki innych płazów.

Bibliografia
  1. https://amphibiaweb.org; 2020-03-09;
  2. https://www.froglife.org; 2020-03-09;
  3. https://inpn.mnhn.fr; 2020-03-09;
  4. https://www.iucnredlist.org; 2020-03-09;
4.9/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments